Дніпропетровщина бібліотечна

Дніпропетровщина бібліотечна

Бібліотечні проєкти під час війни


Війна, яка зміцнює…Партнерство заради перемоги

Ознакою воєнного часу в організації бібліотечного обслуговування стали партнерські проєкти, які бібліотеки Павлоградської міської ЦБС зараз впроваджують. Адже громадські організації, з якими в нас склалися багаторічні дружні взаємовідносини, активні та спроможні, як ніколи.

Так у 2023 році Центральна дитяча бібліотека в партнерстві з Громадською організацією "Центр інноваційного розвитку "Персона", МГО «Станиця Вербуватівка Пласту-Національної скаутської організації України» створили громадську ініціативу «Сім див Добротворення» за фінансової підтримки проєкту «Добрі сусіди - одна країна. Інститут місцевого розвитку», спрямовану на просування цінностей добродійності, самореалізації, громадянської активності в молодіжному середовищі  в рамках меморандуму про партнерство та співпрацю.


   


Протягом кварталу  спільно організовано 7 великих змістовних заходів, присвячених різній тематиці: різножанрові родинні читання, навіть реп був, спільне створення топіаріїв, тиха акція «Ангели пам’яті», мандри «Країною див» разом з Алісою Льюїса Керрола тощо. Проєкт вийшов надзвичайно яскравим та видовищнім. Крім того,  дитяча бібліотека отримала книги, матеріали для арт – терапії та творчості. #Сім_див_добротворення

На початку 2023 року в ЦБС стартував  проєкту "Створення інтеграційного простору для переміщених ОГС та ВПО в громади м. Павлограда, с. Вербуватівка та с. Богуслав" спільно з ГО м. Авдіївки «Сила ідей», «Центром інноваційного розвитку «Персона» та ГО "Діалог гласності" за сприяння Програми розвитку ООН та за фінансової підтримки Європейського Союзу в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Громадські організації у партнерстві з бібліотечним колективом провели тренінги для громади, фокус-групові дослідження задля партисипативної оцінки громадської безпеки та соціальної згуртованості громад, діалогові зустрічі «Стала інтеграція ВПО у Павлоградську громаду: можливості, пріоритети, ініціативи» для представників і представниць органів влади, ВПО, громадських організацій, соціальних служб міста, органів освіти та культури, ЗМІ.

У травні на базі ЦМБ та ЦДБ запрацював освітній проєкт «Запобігання ризиків у сфері захисту дітей, надання послуг із захисту і підтримки дітям з категорій найвищого ризику» також спільно з ГО "Центр інноваційного розвитку "Персона", ГО ДОМ4824 за підтримки благодійної організації Street Child.  Для громади міста проводяться тренінги для батьків ВПО по наданню першої психологічної допомоги дітям. Спеціалісти навчають дорослих правилам поведінки з дітьми, розповідають про вікові особливості переживання стресу/травми/втрати, як тримати контакт із дитиною у стресі тощо. Всі витратні матеріали забезпечуються донором проєкту.


  


Літо, канікули - найкращій час для здобуття нових навичок, веселощів, розваг, знайомства з новими друзями!З травня по жовтень ЦБС впроваджується  проєкт «Освітній центр для дітей «Змістовно» спільно з ГО "Центр інноваційного розвитку "Персона"  за підтримки БО "МБФ "НОВА ЮКРЕЙН", мета якого мотивація і розвиток дитини. В рамках проєкту проходять  ігротеки, майстер класи  та активності, де малеча розкриває свій потенціал, розвиває навички та отримує незабутні враження. Наші юні користувачі  отримали  від партнерів бібліотеки нові розвиваючі ігри, витратні матеріали для майстер-класів.

Літнім дозвіллям та психоемоційною допомогою маленьким відвідувачів бібліотек разом з нами також опікуються  команда проєкту «Дитяча Точка Спільно Павлоград», яка впроваджується Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ), та Агенція Економічного Розвитку міста Павлоград за фінансової підтримки міжнародної організації по роботі з травмою біженців Amna. Наші  чудови партнери забезпечують спільні івенти  розвиваючим і розважальним реквізитом, якісними витратними матеріалами для проведення заходів та для корисного дозвілля дітей.


Тетяна Борисенко,методист КЗ «Павлоградська міська ЦБС»

Дата публікації 29.07.2024 року



Робота з ВПО: підтримуємо, допомагаємо, співпрацюємо

З 2014 року місто Жовті Води приймає внутрішньо переміщених осіб. З лютого 2022 року їх кількість значно збільшилась. Жовтоводська громада з перших днів повномасштабної війни намагається зробити все можливе для цих людей. Не залишився осторонь і колектив Комунального закладу культури «Жовтоводська централізована бібліотечна система». Наші працівники допомагали в пошуку і облаштуванню житла, приносили посуд, взуття, одяг, постільну білизну, рушники, побутову хімію і продукти харчування, підтримували людей морально, надавали необхідну інформацію, допомагали в оформленні документів. Багато людей ставали нашими читачами: дехто з них поїхав з нашого міста далі, дехто залишився. Вони не лише читали книги, а й відвідували масові заходи.

В кінці літа 2022 року почали приїжджати в місто мешканці Бахмутської громади. Приїхала до нас і директор Центральної міської бібліотеки Бахмутської територіальної громади – Біленко Тетяна Миколаївна, яка звернулася до нас із проханням по допомогу для своїх земляків. З того часу й почалася наша тісна співпраця. В стінах бібліотеки проходили зустрічі бахмутян з представниками міжнародних і українських організацій.

З січня 2023 року було вирішено запровадити спільний проєкт – Biblio ART майстерню «Родзинки творчості». Метою проєкту стала організація дозвілля бахмутських дітей  та їх батьків, адаптація до нових умов життя, психологічна підтримка і розвантаження ВПО.


  


Відкрила проєкт вітально-музична композиція «Легка крилатість музики живої», яка була присвячена 120-річчю школи мистецтв № 1 міста Бахмут. Захід  розпочався виступом директора бахмутської ЦБ Тетяни Біленко про яскраві та славні сторінки школи мистецтв № 1, яка є гордістю  Донеччини. Потім на заході  виступила талановита скрипачка бахмутської  школи мистецтв № 1 Аліна Сергієнко. Для дітей був проведений майстер-клас з виготовлення святкової листівки школі-ювіляру.  Особливого ж колориту вечору додали яскраві виступи віртуозних викладачів МКЗК «Жовтоводська музична школа» Наталі Овчаренко, Ірини Саєнко, Ірини Фролової, які приймали активну участь у проведенні заходу й привітали своїх колег з міста Бахмут.

Чергове засідання Biblio ART майстерні було присвячене Дню Святого Валентина. На заході всі присутні дізналися історію виникнення цього свята та валентинки а також власноруч зробили ці святкові листівки для своїх рідних. Працівники КЗК «Жовтоводська ЦБС» підготували до заходу креативні фотозони і маленькі подарунки відвідувачам.

Наступне засідання Biblio ART майстерні –  booк-фреш «Дитина хай завжди читає, бо книга нас усіх єднає!», було приурочене Міжнародному дню дитячої книги. На захід були запрошені діти бахмутської і жовтоводської громад. Вони розповідали про свої улюблені книги, ділилися враженнями, а потім усі разом виготовляли креативні закладки у книги.

Великодній калейдоскоп «Писанка – вічна перлина нашого роду» став святковим засіданням Biblio ART майстерні. Цей захід був незвичайним у тому плані, що діти з незламного міста Бахмут виготовляли подарункові паперові великодні писаночки для наших захисників. Усі роботи дітей волонтери передали на передову.

На свято вишиванки «Вишивана моя Україна», яке стало черговим засіданням Biblio ART майстерні,  юні бахмутчани та їх батьки прийшли у вишиванках, а підчас заходу вони виготовляли чоловічі і жіночі вишиванки власноруч. На цьому святі вишиванка справді була символом єдності, незламності та відродження України.

Наступне засідання Biblio ART майстерні пройшло в Центрі підтримки бахмуттян, що був створений у нашому місті. На його базі діяв літній табір для бахмутських дітей. Саме вони і стали учасниками казкової вікторини  «Мандруємо країною казок». Хлопчики та дівчата грали в жартівливі ігри, розгадували загадки та знайомилися з сучасною дитячою літературою, яка була презентована на виставці-фантазії «Дивовижний казковий дивосвіт». Крім цього, усі учасники прийняли участь у майстер-класі по виготовленню казкового птаха.

Але робота з ВПО не обмежується тільки цим проєктом. На базі LibraryHUB Центральної бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС» діяла психологічна локація підтримки "Територія довіри". Заняття з психологом відбувалися як в груповому так і в індивідуальному форматі. Переважна більшість відвідувачів – внутрішньо переміщені особи різного віку з різних куточків України. Люди, які тікали від війни, втратили своїх рідних і все своє майно – пережили сильний емоційний стрес і потребували підтримки і допомоги психолога. Ми дуже раді, що вони знайшли цю підтримку в стінах нашої книгозбірні.

Для внутрішньо переміщених осіб дуже важливо отримати вісточку з рідного міста чи села, відчути підтримку та турботу місцевої влади. Саме тому незабутнім для жінок бахмутської громади стала літературно-музична композиція «Весна, як жінка, жінка як Весна»,  яка відбулася 08 березня 2023 року в Центральній бібліотеці КЗК «Жовтоводська ЦБС». Особливого колориту заходу надали яскраві виступи віртуозних викладачів МКЗК «Жовтоводська музична школа» - Миколи Григоровича Горланя і Світлани Олександрівни Сахнюк та їх обдарованих учнів Дмитра Подорванова, Софії Жабюк-Постернак, Ніколь Кравченко, Марії Ручйової, Міли Зайцевої. Весняний настрій присутнім подарували ліричні авторські поезії керівника літературної студії «Горицвіт» Ніни Романівни Фесенко. Також зворушив присутніх музичний відеоколаж з рідного міста, який презентували працівники Центральної міської бібліотеки Бахмутської територіальної громади. Але найбільшою несподіванкою, радістю і сюрпризом стало привітання від начальника Бахмутської міської військової адміністрації Олексія Олександровича Реви, який вперше завітав у наше місто. Всі присутні на заході були приємно здивовані візитом мера незламного Бахмуту, який, навіть, в військовий час турбується про мешканців своєї громади і привіз подарунки для жінок.

Багато людей, яких війна привела у наше місто влаштувалися на роботу, організували свій побут та продовжили свою творчість. У Міському комунальному закладі культури «Жовтоводська музична школа» з’явився новий викладач – відомий педагог, композитор, музикант та керівник ансамблю народних інструментів Юрій Шинкаренко. 


 


2 квітня 2023 року працівниками відділу обслуговування Центральної бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС» спільно з членом Спілки краєзнавців України Іриною Шинкаренко та самим Юрієм Шинкаренко було організовано та проведено творчий вечір Юрія Олександровича під назвою «Донеччина надихає» для внутрішньо переміщених осіб та учасників літературно- музичного салону «Натхнення». Війна внесла багато коректив у життя музиканта, але не змогла поставити на паузу його творчу діяльність, адже захоплення музикою та підтримка сім’ї виявилися сильнішими за будь-які перепони. І саме це відчули усі учасники заходу, прослухавши музичну програму митця пронизану любов’ю до рідної Донеччини. Також на вечорі відбулася прем’єра авторської пісні Юрія Шинкаренка на слова Ліни Костенко «Коли закінчиться війна» у виконанні народного хору «Веселка» м. Жовті Води під керівництвом заслуженого працівника культури України Тетяни Михайлюк.

В Центральній бібліотеці відбулося багато зустрічей внутрішньо переміщених осіб з представниками міжнародного комітету порятунку International Rescue Committee (IRC). Ця некомерційна організація допомагає людям, які постраждали від війни в Україні, залучає людей до соціального супроводу та надає послуги юриста. Кожен з присутніх на зустрічах був вислуханий, представники з’ясували їхні проблеми, надали гуманітарну допомогу і домовилися про подальше спілкування.

Багатьом людям, які тікали від війни довелося зіткнутися з проблемою спілкування, реєстрації і т.і. Ця проблема ставала складнішою ще й тому, що багато, особливо літніх людей, не вміли користуватися смартфонами і комп’ютерною технікою. Тому саме для таких людей ми організували групи для навчання в рамках проєкту «Онлайнери 60 +», який продовжив свою роботу в 2023 році. 10 слухачів пройшли курс навчання роботи на смартфоні і 4 слухачів пройшли курс навчання роботи на комп’ютері.

Також в стінах Центральної бібліотеки неодноразово проходила реєстрація знову прибулих бахмутчан у місто Жовті Води.

Нажаль, війна триває. Наша сила – в єдності нації. Тому ми плануємо і надалі надавати різноманітну підтримку і допомогу внутрішньо переміщеним особам, які знайшли притулок у нашому місті.

 

Алла Воленко, директор КЗК «Жовтоводська ЦБС»

Дата публікації 31.05.2024 року