З технологіями переможемо!

Титульне фото: З технологіями переможемо!Коли в українському суспільстві мова заходить про безпілотники, то в першу чергу на думку спадають «Байрактари». Усе – через ефектні відео їхньої роботи по ворожій техніці. Або ж про «Шахеди», які тероризують українські міста. Якщо ж мова про дрони українського виробництва – то можна згадати БПЛА «Лелека», «Фурія», та й, напевне, і все. Проте, багато ентузіастів створюють власні безпілотники, які вже довгий час допомагають на передовій. Аби допомогти нашій армії, дніпровська Федерація авіамоделювання з початку війни почала розробку та виготовлення безпілотних літальних комплексів з простих, проте мобільних матеріалів. До лютого 2022 року Федерація авіамодельного спорту у Дніпропетровській області проводила всеукраїнські змагання та фестивалі, організовувала роботу дитячих гуртків. Зараз хобі багатьох людей відійшли на другий план, але справа авіамоделістів розвивається і перетворюється на корисне для країни та військових заняття. Інженери-авіамоделісти розповіли, що дрон моделюють і збирають із деталей, які можна швидко відремонтувати або замінити в польових умовах. Керується він за допомогою пульту та спеціальних окулярів, які передають оператору зображення з камери пристрою.

Титульне фото: З технологіями переможемо!Перші моделі безпілотника почали випробовувати в серпні 2022 року. Апарат отримав назв
у «Чаклун», оскільки усі спочатку дивувались, як він самостійно йде по маршруту місії та як протистоїть засобам радіоелектронної боротьби. «Чаклун» важить 2,2 кг. Запускається у повітря просто з руки до 500 метрів. Комплекс «Чаклун» складається з двох безпілотників, оснащених камерами, акумуляторами, запасними акумуляторами, передавачем, ноутбуком, на якому здійснюється обробка інформації, а також ремонтним комплектом. Безпілотний літак захищений від засобів радіоелектронної боротьби та не залежить від GPS. Однією з головних рис БПЛА є непомітність для ворожих систем радіоелектронної боротьби. «Чаклун» має конструкцію літака і схоже «дзеркальне» керування – принцип кардинально відрізняється від керування квадрокоптерами. Тому операторам необхідно приблизно тиждень вчитися керувати такими апаратами, щоб «подолати» звичні рефлекси та виробити специфічні моторні навички. Спочатку військові освоюють загальну льотну теорію, потім тренуються на комп'ютерному симуляторі.Безпілотник працює в автономному режимі – операторам необхідно встановити контрольні точки, які апарат має пролетіти після запуску. Наблизившись до останньої точки, «Чаклун» починає кружляти на висоті 150 метрів, чекаючи, поки пілот візьме на себе керування і вручну приземлить пристрій. Президент Федерації Дмитро Панченко розповів, що під час випробувань дрони змушували літати під впливом комплексів РЕБ. «Нас, справді, глушили, але літак летить, йому все одно. Супутники зникають – він продовжує свою місію виконувати. Запитання: «а як ви це робите»? Відповідаємо: «а не знаємо, бо «чаклун», – прокоментував Дмитро Панченко президент Федерації авіамодельного спорту у Дніпропетровській області. Глава дніпропетровської Федерації також похвалився доступністю дрону. Вартість виробництва «Чаклуна» приблизно така ж, як і квадрокоптерів, але можливості набагато ширші. За допомогою дрона військові зможуть виявляти ворога на другій лінії фронту!

Наразі вже більше ніж 100 «Чаклунів» працюють на перемогу України на фронтах по всій країні.


Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ

11.01.2023


Дивіться більше матеріалів: https://www.libr.dp.ua/vynakhidnyky_vivat.html