Белічко, Наталія. Георгій Малаков. Життя і творчість

Титульне фото Белічко, Наталія. Георгій Малаков. Життя і творчість

Белічко, Наталія. Георгій Малаков. Життя і творчість / Н. Белічко, Д. Малаков. – К.: Мистецтво, 2015. – 224 с. : іл.


Видання присвячене художнику «шістдесятнику» Георгію Малакову. На хвилі хрущовської «відлиги» на виставці 1961 року у Манежі він показав у своїх естампах події, пов'язані з обороною, окупацією та визволенням Києва, заживши собі слави мистецького літописця столиці часів війни. Не помилюся, якщо скажу, що всі ми бачили лінорети «Київ. 1941–1945», «Київ у грізний час», які стали хрестоматійними, бо ніхто не відображав події так правдиво і масштабно.

Він був майстром пророчим, під час Київської виставки того ж 1961 року, присвяченій Кобзареві, на двох аркушах серії ліноретів «Т.Г. Шевченко» нібито ненароком намалював блакитне і жовте тло. До Незалежності було ще 30 років, але його геній все відчував. Те ж саме відбулося і з символом маків, коли у серії 1967 року, який з'явився у великоформатній серії «Київ у грізний час» червоні маки проросли крізь пробиту солдатську каску. Минуло півстоліття, і червоний мак в Україні став офіційним символом пам'яті про загиблих у Другій світовій війні.

Звертався він і до тематики середньоєвропейського середньовіччя, романтики морських пригод в ілюстраціях до «Декамерона», «Тіля Уленшпігеля» та «Квентіна Дорванда». Тема європейськості простежується і в ліноритах для поезії Лесі Українки, і в серіях акварелей і естампів, присвячених сучасним художникам Західної Європі, де йому пощастило побувати, тільки-но почала спадати «залізна завіса». Він принципово не брав участі у висвітленні радянських «локацій» – масштабних будівництв і об’єктів, офіціозного пафосу не було в нього ніколи.

Його більш приваблювали ілюстрації до пригодницьких романів, казок, листівок і журналів, які й досі визнають його авторськими «знаками» та полюбляють.

Отже, до вашої уваги видання, здатне розкрити всю палітру талантів українського майстра із грецьким корінням, народженого у родині київських інтелігентів, який подолав кордони часу впевнено та назавжди.

До фондів бібліотеки книга потрапила у дарунок від «Української бібліотечної асоціації».


21.03.2017