Студенту на замітку: Психологія спілкування. Розуміння як психологічна проблема

Студенту на замітку -  підбірка сучасної літератури  з актуальних тем, повні тексти періодичних статей, а також повнотекстові матеріали для розкриття популярних тематичних підрозділів

Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія
Матеріали для написання реферату


Розуміння як психологічна проблема

"Немає психологічного процесу більш важливого і одночасно більш складного, ніж розуміння, і ніде наукова психологія не роз­чаровувала більше тих, хто звертався до неї за допомогою", - таким чином оцінював проблему розуміння Дж. Міллер. Тому не випадко­во дослідники вважають проблему розуміння однією з нез'ясованих. Ілюстрацією цього може бути те, що майже в усіх публікаціях проблему розуміння визнають надзвичайно складним феноменом, який важко піддається аналізові.

Увагу психологів проблема розуміння привернула порівняно недав­но: до 20-х років нашого століття цьому питанню присвячували лише поодинокі публікації та розділи в монографіях про загальні питання психології (В. Дільтей, Е. Шпрангер, В. Штерн, А. Мессер, К. Бюлер, Е. Джекобсон, Т. Мур тощо). З того часу психологічна література по­повнилася значною кількістю праць, у яких було здійснено спроби з'ясувати ті чи інші боки процесу розуміння, його перебігу і специфі­ ки. Однак дослідження зазначеної проблеми відбувалося спорадично, що дало підстави О. М. Соколову в 40-х роках висловити сподівання про те, що в майбутньому психологія побачить у дій проблемі "велике поле діяльності".

У вітчизняній психологічній науці дослідження процесу розуміння почалося з вивчення його природничо-наукових основ. І. Сєченов пи­сав у "Елементах думки" про те, що якщо вдуматися хоч трохи в змо­ви розуміння ДЗМКИ, то в результаті виявляється, що ключем до нього може бути лише особистий досвід у широкому значенні слова. Будь- яка думка являє собою відголосок того, що існує, що трапляється або можливе, і в цьому сенсі вона - це досвід, різною мірою узагальнений.

Про роззміння як актуалізацію тимчасових зв'язків (асоціацій), на­бутих у минулому досвіді, говорив І. Павлов. Знання певних відносин зовнішнього світу, стан, за якого утворюється їхній зв'язок, він нази­вав "асоціацією". Коли людина наступного разу користується асоціа­ціями, то це називається "роззміння". І. Павлов розрізняє в конкрет­ному й абстрактному мисленні два основні принципи: пізнання і ро­ззміння дійсності. Процес пізнання дійсності полягає у створенні тимчасових зв'язків, яким відповідають певні відносини об'єктивної дійсності. Актуалізація цих зв'язків, а врешті-решт, використання раніше створених зв'язків - це і є роззміння дійсності. Між процеса­ми пізнання і роззміння різко окреслені межі. Ці природничо-назтсові дані було покладено в основу дослідження процесу роззміння у вітчиз­няній психології.

Щоб об'єктивно оцінити значення теоретичних і експерименталь­них праць із проблеми розуміння, слід простежити принаймні в загальних рисах "магістральні лінії" її опрацювання в сучасній психологічній науці.

Уведенню терміна "роззміння" у психологію ми завдячуємо В. Дільтею і Е. Шпрангеру. В. Дільтей, як злже було зазначено, розгля­дав поняття "розуміння" як тотожне "переживанню", яке він заважав основним методом пізнання цілісного духовного життя людини. Сфор­мулювавши принцип описання і розуміння "психічного цілого" ("внут­рішнє проникнення" у нього), В. Дільтей, Е. Шпрангер і В. Штерн сприяли становленню так званої "описової", або "роззміючої" психоло­гії. Загалом же створений напрям, на думку істориків, обмежувався лише "тзманними міркзгваннями" і будь-яких конкретних досліджень із псйхології розуміння не дав.

Початок експериментального дослідження проблеми розуміння поклали у своїх працях А. Мессер і К. Бюлер, представники вюрц- бурзької школи, а пізніше послідовники Е. Тітченера - Т. Мур і Е. Джекобсон. Якщо перші ототожнювали розуміння і мислення, то другі прагнули з'ясувати роль образів у процесі розуміння, а також значення асоціацій, пам'яті, відображення й емоційно-вольових пе­реживань. Результати їхніх пошуків залишили багато запитань, невизна­ченості та суперечливості: розуміння було зведено до асоціацій, від­чуттів і образів, а "роль таких особливих станів свідомості, як "обізна­ність", "спрямованість", "знання галузі" тощо абсолютизували". Завдя­ки цим дослідженням стало більш очевидним, що розуміння - це складний комплексний процес, який охоплює більшу частину відомих нам психічних процесів.

Гештальтпсихологи вперше звернули увагу на факт раптовості ви­конання творчого завдання, який і був покладений в основу критеріїв дослідження проблеми розуміння. При цьому розуміння розглядали як осягнення завдання за допомогою особливого інтелектуального про­цесу, який розгортається поза діяльністю і передує діям, що ведуть до успіху, тобто розв'язання проблеми. Дослідження розуміння гештальт ­психологи обмежували здебільшого феноменом раптового осяяння (інсайту), і це не привело до появи нових продуктивних ідей порівня­но, наприклад, з асоціативною психологією і теорією конструктивно­го інтелекту А. Бена.

Початок досліджень проблеми розуміння у вітчизняній психології було покладено в 40-50 рр. XX ст. в українській школі психологів, яку очолював академік Г. Костюк. Дослідження цієї школи охоплю­вали найрізноманітніші аспекти проблеми: від розуміння простих об'єктів - прислів'їв, приказок, метафор, байок до розуміння склад­ніших - казок, художніх творів, мотивів поведінки літературних персонажів, завдань тощо.

Новий сплеск інтересу до проблеми розуміння припав на кінець 80-х - початок 90-х років, що пояснювалося, з одного боку, роллю ін­формації в житті суспільства і зумовленою цим проблемою оптимізації навчального процесу і пізнання загалом, а з іншого, - розробками у сфері моделювання в галузі штучного інтелекту.

Проте, незважаючи на досить значну кількість психологічної літе­ратури із проблеми розуміння, психологія не одержала й досі відпо­відей на багато запитань, а отже, психологи змушені задовольнятися робочими дефініціями, обґрунтованість яких викликає небезпідста­вну критику. Відсутність єдиної позиції з цього питання лише підси­лювала значні розбіжності в поглядах щодо сутності, механізмів, за­кономірностей розуміння. Не останню роль у цьому відігравав і де­фіцит уявлень про зміст текстового матеріалу, на базі якого було зроблено відповідні узагальнення, адже, на думку деяких дослідни­ків, "не існує універсального, єдиного механізму, який детермінує, як людина розуміє явища і предмети дійсності у всіх випадках жит­тя. Природа цього психологічного феномена визначається як харак­тером матеріалу, так і метою діяльності суб'єкта".

У результаті виникло навіть питання про коректність орієнтації на пошук єдиного універсального механізму розуміння, який супроводжує і засвоєння мовного матеріалу, і будь-які акти пізнання, а отже, він, можливо, характерний для будь-якої діяльності людини. Якщо це так, - розмірковує, зокрема, В. Нішанов, - то сутнісні риси цього процесу мали б виявлятися не лише у спілкуванні, а й під час виконання різ­номанітних завдань повсякденної або наукової практики, у пізнава­льній і управлінській діяльності тощо. Негативна відповідь фактично означала б, що терміном "розуміння" позначено різні процеси; у тако­му разі виникає особливе питання їх ідентифікації.

Поставлене вище запитання стало предметом дослідження А. Гурової. Розглядаючи розуміння в ширшому плані - як особистісну якість людини, вона дійшла висновку, що процеси розуміння в осягненні смислу повідомлення (тексту), у мисленнєвій діяльності під час вико­нання різних завдань і у процесі прийняття рішень мають подібну психологічну сутність і механізми.

Таким чином, у психологію розуміння було введено нову лінію ана­лізу, що віднайшла й своє термінологічне оформлення як поняття здат­ності, зокрема, здатності особистості до розуміння.

Факт різноманітності підходів до проблеми розуміння та неод­нозначності терміна "розуміння" А. Брудний пояснює авторськими розбіжностями у визначенні змісту поняття розуміння. Загалом най­більше поширилися уявлення про "розуміння" як про вміння: 

1) дотримуватись заданого або обраного напряму;

2) прогнозувати;

3) давати словесний еквівалент;

4) узгоджувати програми діяльності;

5) використовувати зрозумілий раніше матеріал під час розв'язання проблеми;

6) адекватно реагувати;

7) застосовувати до дійсності, яка змінюється, наявні знання про ситуацію й об'єкти.

Причина зазначених розбіжностей у тому, що автори досліджували різні аспекти цього складного явища, а тому по-різному тлумачили слово "розуміння". Серед важливих моментів слід підкреслити здат­ність особистості зрозуміти що-небудь, самий процес розуміння, стан свідомості особистості, результат процесу тощо. Головну увагу психо­логи зосередили на дослідженні процесу розуміння, закономірностей і механізмів його перебігу, а також на дослідженні умов, від яких за­лежить ефективність процесу.

Визначено, що розуміння як процес має свою специфіку, зумов­лену, по-перше, об'єктивним змістом того, що підлягає розумінню, по-друге, психологічними характеристиками суб'єкта, його особистісним і мотивованим ставленням до предмета розуміння, по-третє, актуальними психічними потребами і станом суб'єкта. Це дало змогу дослідникам тлумачити процес розуміння як сукупний результат дії багатьох чинників, серед яких особливу роль відіграють, з одного боку, властивості самої інформації, а з іншого, - особисті риси і пси­хічний стан суб'єкта.

Серед центральних проблем розуміння є одна, від розв'язання якої залежить продуктивність будь-якого дослідження цього явища. Це проблема визначення змісту й обсягу поняття розуміння. На жаль, у цьому питанні психологи не дійшли згоди. Між тим психологія має достатню кількість конкретних досліджень, які дають матеріал для відповіді на це та інші теоретичні запитання.

Поняття "розуміння" використовують у широкому та вузькому зна­ченнях. У першому випадку його вводять у контекст аналізу всіх психо­логічних аспектів взаємодії людини з предметним світом: сприймання, пам'яті, мови тощо. Розуміння в цьому разі розглядають як атрибут будь-якого рівня пізнання, спілкування, усіх психічних процесів: запа­м'ятовування (А. Смирнов), сприймання людини людиною (О. Бодальов).

Розуміння у вузькому значенні є компонентом мислення як уза­гальненого й опосередкованого відображення істотних властивостей і зв'язків між предметами і явищами". Таке вузьке тлумачення понят­тя розуміння покладено в основу нашого дослідження, оскільки розу­міння інтерпретовано як виконання мисленнєвого завдання.

Не менш складною проблемою психології розуміння є проблема визна­чення того місця, яке посідає процес розуміння в сукупності інших пізнавальних процесів. У працях деяких авторів розуміння ототож­нюється з пізнанням. Іноді поняття розуміння наближають до ві­ дображення, через де роблять висновок про вторинність розуміння щодо відображення і його залежність від останнього. Розуміння харак­теризують і як специфічний пізнавальний процес, складне ієрархічно побудоване психічне відображення об'єктів пізнання, у результаті якого утворюються нові або відтворюються старі, але по-новому по­бачені, так чи інакше емоційно забарвлені системи концептів і обра­зів, які поєднують, власне, продукт цього відображення з відповідни­ми елементами особистих знань.

Слід зазначити, що при цьому автори вдаються до використання не дуже коректних критеріїв для виокремлення розуміння як окремого психічного процесу. Наприклад, А. Антонов уважає:

1) розуміння мож­на досягнути на різних ієрархічних рівнях пізнавального процесу, по­чинаючи від рівня передчуттів (один із виявів інтуїції), різних структур­них рівнів сприймання і закінчуючи понятійним мисленням;

2) рівень використовуваного пізнавального процесу, визначений суб'єктивною (і об'єктивною) складністю завдання на розуміння. Очевидно, що ці самі критерії можна застосувати і для обґрунтування процесу мислен­ня, адже воно також унеможливлюється без участі інших пізнавальних процесів (уваги, сприймання, пам'яті тощо). У реальному психічному акті окремі форми (процеси) злиті і невіддільні. Коли вивчають, на­приклад, сприймання, то виявляється, що неможливо створити умови, які дозволили б його відокремити від пам'яті, мислення, емоцій тощо. Усі психічні пізнавальні процеси взаємопов'язані таким чином, що виключають можливість відокремити їх у "чистому вигляді".

Наведена позиція знайшла своїх прихильників і розвивалась далі в напряму пошуку доказів того, що розуміння - це специфічний, са­мостійний психічний процес. А. Антонов зазначає також, що розгля­дати розуміння виключно як мисленнєвий процес означає звузити проблему розуміння як різновид інтелектуальної активності, спрямо­ваної на виконання певного класу завдань (як когнітивних, так і ко­мунікативних) і досягнення значущого результату. При цьому вико­нання цих завдань спирається на чуттєвий досвід і знання суб'єкта, які актуалізуються в момент виникнення розуміння.

Для пояснення розуміння як окремого психічного процесу, його динамічних характеристик А. Антонов використовує ті самі операції, що й для дослідження мислення. Далі все-таки він визнає, що розу­міння відбувається у процесі активної мисленнєвої діяльності. Концеп­цію А. Антонова продовжує розробляти В. Андросюк, який пише про те, що розуміння мови - це процес декодування повідомлення, що залучає більшу частину психічних процесів особистості, розумову дію (звичайно, дуже згорнуту і скорочену); цей процес містить і аналіз, і синтез, і узагальнення, і інші розумові дії й операції, а також відбу­вається на тлі й у процесі активної мисленнєвої діяльності.


Зливков, Валерій.  Сучасні тренінгові технології: інтегративний підхід [Текст] / В. Зливков, С. Ліпінська, С. Лукомська. - Київ: Лисенко М. М., 2020. - 208 с.