Матеріал для написання реферату Виникнення та функціонування інституту префектів в зарубіжних країнах: досвід для України
Префекти —це посадові особи, які здійснюють адміністративний нагляд на місцях. Префекти - неполітичні особи. Вони представляють державу і стежать за конституційністю ухвалених на місцях рішень. Інститут перфектів з’являється після набрання чинності змінами до Конституції щодо децентралізації та, відповідно, після ліквідації місцевих держадміністрацій. Відповідно до заяви уряду, «Україна У 2023 році продовжить реформу децентралізації, зокрема, буде запроваджено інститут префектів». Інститут префектурного типу як організаційно-правова одиниця існує у багатьох європейських країнах – Італії, Польщі, Франції, Румунії та інших.
Чиркін, Антон Особливості місцевого самоврядування у Франції // Підприємництво, господарство і право, 2020. -№ 5. - С. 176-180. Франція слугує яскравим прикладом континентальної моделі місцевого самоврядування, якій притаманні поєднання місцевого самоврядування й місцевих адміністрацій (органів державної влади місцевого рівня), виборності та призначення, обмежена автономія місцевого самоврядування, наявність на місцях спеціальних державних уповноважених, які контролюють органи місцевого самоврядування. Ця модель припускає певне обмеження місцевого самоврядування й забезпечує велику підконтрольність і централізацію системи управління, «французьке місцеве управління завжди характеризувалося твердою ієрархією і підпорядкованістю центральної влади. Основною територіальною одиницею вважається комуна, яка є найнижчою (базовою) адміністративно-територіальною одиницею Франції (за винятком таких комун, як Париж, Марсель і Ліон). Місцевими органами влади комуни є муніципальні ради. Очолює муніципальну раду мер, який обирається депутатами й виконує подвійну роль: як представник держави і як голова виконавчого органу ради – мерії. Департамент у Франції є другим після комуни рівнем адміністративно-територіального устрою. На відміну від комуни, на його рівні паралельно працюють два органи влади, а саме генеральна рада як орган самоврядування та префект як орган державної влади. Контроль за законністю рішень регіональної ради здійснює регіональний префект. Регіональний префект має не тільки контрольні чи представницькі повноваження, але й достатні компетенції для вирішення питань соціально-економічного розвитку та облаштування території всього регіону. Позитивним моментом організації життя регіону є можливість договірного (узгодженого) розподілу підпорядкованих служб між головою регіональної ради та префектом певного регіону. Це дає змогу запобігти виникненню більшості суперечностей між префектом і головою ради, а також збільшує рівень ефективності їх діяльності за рахунок уникнення дублювання повноважень.
Чернеженко, Олена Розвиток процесу децентралізації в Румунії // Підприємництво, господарство і право, 2018. -№ 6. - С. 216-222. Процес децентралізації в Румунії почався з ухваленням першої посткомуністичної Конституції 1991 року, яка законодавчо закріпила принципи місцевої автономії та децентралізації державних послуг. У 2003 році було переглянуто Конституцію та внесено зміни до Основаного Закону 1991 року. Згідно з новою редакцією Конституції, місцеве управління базується на принципах децентралізації, місцевої автономії та розосередження державних послуг. Вона також передбачала право національних меншин використовувати власну мову в місцевих органах управління, якщо вони представляють значну групу населення у конкретному муніципалітеті чи окрузі. Відповідно до Конституції, на рівні муніципалітету місцеві жителі обирали і мера, і міську раду; водночас на рівні округу Конституція передбачала лише обрання ради округу. З 2008 по 2015 роки Парламент законодавчо дозволив жителям округів також напряму обирати голову ради округу за поданням відповідного міністра у справах громадської адміністрації. . Префект є представником центрального уряду в кожному з 41 округу та в Бухаресті, що здійснює нагляд за порядком і якістю надання децентралізованих послуг державного управління в кожному окрузі . Служба префекта може оскаржити в адміністративному суді будь-який акт, ухвалений радою округу, місцевими радами чи мерами, якщо вважає його таким, що суперечить національному законодавству; на час адміністративного провадження дія такого акта призупиняється. За Конституцією, відносини між владою муніципалітету (радою і мером), радою округу та префектом не є відносинами підпорядкування.
Бровко О. Виникнення та функціонування інституту префекта в європейських країнах на прикладі Польщі (досвід для України) / О. Бровко // Evropský politický a právní diskurz. - 2015. - Sv. 2 Vyd. 6. - С. 113-118. У Польщі інститут префектури у сучасному розумінні виник порівняно недавно на основі традиційного для країни інституту воєводи. Посада воєводи виникла виникла ще за часів перших польських правителів П’ястів і до 14 століття була найвищою посадою в державі. Після реформи 1998 року воєводство в Польщі має самоврядно-державний характер, тобто органи місцевого самоврядування діють під наглядом державної адміністрації на чолі з воєводою. Незалежно від самоврядування діє воєвода, якого призначає і звільняє Голова Ради Міністрів за поданням відповідного міністра у справах громадської адміністрації. В законі про урядову адміністрацію в воєводстві визначено юридичний статус воєводи, як представника уряду в воєводстві та прописані його основні функції: - контроль виконання завдань органами об’єднаної адміністрації та самоврядування;
- пристосування до місцевих умов деяких цілей політику уряду;
- забезпечення співробітництва всіх одиниць урядової адміністрації та самоврядування;
- представлення Ради Міністрів на офіційних заходах;
- виконання та координація завдання стосовно оборони та безпеки держави;
- видання наказів, які є обов’язковими для всіх органів урядової адміністрації, а в надзвичайних ситуаціях також для органів одиниць територіального самоврядування.
Воєводське самоврядування з усіма його атрибутами, незалежністю та юридичною самостійністю , організаційною, компетенційною, майновою, фінансовою, судовою охороною та закріпленням представника уряду, наділеного важливими компетенціями є вираженням реалізації децентралізації та деконцентрації влади. Також з точки зору гарантії унітарного характеру держави прийнято найкращі рішення, оскількі чітко розділені завдання та компетенції, а тим самим точно окреслена відповідальність окремих органів за їх реалізацією.
Шинкарьов А. М. Формування інституту префекта на регіональному рівні: європейський управлінський досвід / А. М. Шинкарьов // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. - 2019. - № 2. - С. 200-205. Висвітленню діяльності префекта у деяких зарубіжних країнах присвячено без перебільшення більше сотні наукових статей, дисертацій та монографій тощо. Але, у одній із перших на теренах нашої держави праць, як результату багаторічної роботи експертів Програми сприяння парламентові України над аналізом тенденцій розвитку місцевого самоврядування в різних країнах світу тощо, зазначається, що у Франції інститут префектів, заснований ще Наполеоном. Повноваження префекта можна поділити на 3 групи: а) політичні – представництво уряду в департаментах, інформування його про стан справ, а також нагляд за дотриманням законності; б) адміністративні – координація роботи державних відомств, оперативне керування пожежною службою, керівництво поліцією та контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування; в) соціально-економічні – виконання урядових програм на рівні департаментів. В Італії, як і у Франції, основні контрольні функції з боку держави за діяльністю посадових осіб та органів місцевого самоврядування покладаються на префекта (Il Prefecto), який здійснює превентивний контроль за рішеннями місцевої влади. В Іспанії, на відміну від Італії та Франції, контрольні функції префектів над діяльністю органів місцевого самоврядування (тобто, наполеонівську сильну «префектурну» адміністрацію) було не тільки скасовано, але й демонтовано стару систему, оскільки Конституцією 1978 року проголошено новий суспільний устрій. У Німеччині, схоже з префектурою Франції, функціонує проміжний інститут контролю за додержанням законодавства місцевим самоврядуванням, а саме: територіальні підрозділи органів влади федеральних земель, що безпосередньо не впливають на нього здійснюючи окремі делеговані повноваження. Відзначимо, що на сьогодні за моделлю адміністративного устрою Румунія нагадує Францію до проведення своєї адміністративно-територіальної реформи. В Румунії адміністративно-територіальна система має два рівні – муніципія і комуна та жудець (повіт), який виступає найбільшою адміністративно-територіальною одиницею.
Динник І. П. Запровадження інституту префекта в Україні: сучасний стан та тенденції розвитку // Інвестиції: Практика та досвід, 2022. -№ 3. – С. 77-80. Створення інституту префектів та реформування системи адміністративно –територіального устрою в Україні передбачені в проєкті Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо до децентралізації влади». Відповідно до цього законопрєкту систему адміністративно-територіального устрою України складатимуть адміністративно-територіальні одиниці: громади, округи, області. Громада є юридичною особою. Законопроєктом визначається, що представниками держави в округах і областях, у місті Києві є префекти. Статус префектів визначається виключно законами України. Спрямовує та координує роботу префектів Кабінет Міністрів. Фактично префект та його офіс замінять собою місцеві державні адміністрації. Префект буде державним службовцем у своїх повноваженнях підзвітний та підконтрольний Президентові України та Кабінетові Міністрів України. Законопроєктом передбачені повноваження префекта на певній території. Додаткова література: Шляхтун, Петро Панасович Ключова ланка децентралізації влади в Україні // Держава і право. -2020/1. -№ 2(88). - С. 277-291. Луценко, Аліна Павлівна Впровадження інституту префекта в Україні: практика та досвід зарубіжних країн // Молодий вчений, 2019. -№ 12. - С. 61-64. Чиркін, Антон Особливості місцевого самоврядування у Франції // Підприємництво, господарство і право, 2020. -№ 5. - С. 176-180. Чернеженко, Олена Розвиток процесу децентралізації в Румунії // Підприємництво, господарство і право, 2018. -№ 6. - С. 216-222. Вовканич, Степан Йосипович Префекти в системі децентралізації влади: новий інститут, модерна інституція (організація) чи розвиток в Україні неоінституціоналізму? // Регіональна економіка, 2016. -№ 2. - С. 18-33. Совгиря О. Реформа виконавчої влади й адміністративно-територіальна реформа в контексті сучасної модернізації Конституції України: теоретико-прикладні аспекти // Юридический вестник, 2015. -№ 3. - С. 59-65. Сірик, Зеповій Орестович Адміністративно-територіальний устрій Франції: актуальний досвід для України // Регіональна економіка, 2015. -№ 3. - С. 116-124. Клименко, Олександр Інститут префектів // Юридичний вісник України, 2015. -№ 50. - С. 6 Бровко О. Виникнення та функціонування інституту префекта в європейських країнах на прикладі Польщі (досвід для України) / О. Бровко // Evropský politický a právní diskurz. - 2015. - Sv. 2 Vyd. 6. - С. 113-118. Шинкарьов А. М. Формування інституту префекта на регіональному рівні: європейський управлінський досвід / А. М. Шинкарьов // Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. - 2019. - № 2. - С. 200-205. - Динник І. П. Запровадження інституту префекта в Україні: сучасний стан та тенденції розвитку // Інвестиції: Практика та досвід, 2022. -№ 3. – С. 77-80.
|