Студенту на замітку: Патентознавство. Навчальний посібник

Студенту на замітку -  підбірка сучасної літератури  з актуальних тем, повні тексти періодичних статей, а також повнотекстові матеріали для розкриття популярних тематичних підрозділів

Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія

Сусліков Л.М., Дьордяй В.С. Патентознавство. Навчальний посібник. навчальної літератури, Київ: Центр. 2005.- 232 с.

Право на одержання патенту
Право на одержання патенту, право авторства

Хто може подати заявку на винахід (корисну модель)?

Заявку на видачу патенту може подати винахідник або його спадкоємець, роботодавець або правонаступник винахідника чи роботодавця. За дорученням заявника заявку може подати пред­ставник у справах інтелектуальної власності (патентний повіре­ний) або інша довірена особа.

Винахідники, які спільно створили винахід (корисну мо­дель), мають однакові права на одержання патенту, якщо інше не передбачено угодою між ними.

Іноземні та інші особи, що проживають поза межами Ук­раїни, у відносинах з Установою реалізують свої права через па­тентних повірених.

Хто визнається винахідником?

Винахідником визнається фізична особа, творчою працею якої створено винахід (корисну модель).

Закон чітко відокремлює винахідника від інших осіб, які на­давали йому лише технічну, організаційну, матеріальну та юри­дичну допомогу або допомогу у проведенні дослідницької роботи та виготовленні технічної документації. Так, ст. 8, п. 4 Закону України "Про охорону прав на промислові зразки" проголошує:

Не визнаються винахідниками фізичні особи, які не внесли особистого творчого внеску у створення винаходу, а надали ви­нахіднику тільки технічну, організаційну чи матеріальну допомо­гу при його створенні і (або) оформленні заявки.

Якщо у створенні винаходу (корисної моделі) брали участь декілька фізичних осіб, всі вони визнаються винахідниками, а по­рядок користування правами, що їм належать, визначається уго­дою між ними.

Винахіднику належить право авторства, яке є невід'ємним особистим правом і охороняється безстроково.

Винахідник має право на присвоєння свого імені створено­му ним винаходу (корисній моделі).

Сусліков Л.М., Дьордяй В.С. Патентознавство

Що таке право авторства?

Право авторства є особистим немайновим правом і нале­жить винахіднику. Воно є невідчужуваним: не передається іншим особам та охороняється безстроково, не переходить до правонас­тупника на відміну від майнових прав, засвідчених патентом.

Юридична особа не визнається як автор.

Виникає питання: кому належить право на одержання па­тенту на службовий винахід ?

Як відомо, що під „службовим винаходом" розуміється ви­нахід, створений за дорученням роботодавця або у зв'язку з вико­нанням службових обов'язків.

Право на одержання патенту на службовий винахід (корис­ну модель) має роботодавець винахідника.

Винахідник подає роботодавцю письмове повідомлення про створений ним службовий винахід (корисну модель) з описом, що розкриває суть винаходу (корисної моделі) достатньо ясно і по­вно. Роботодавець повинен протягом чотирьох місяців від дати одержання від винахідника повідомлення подати до Установи за­явку на одержання патенту чи передати право на його одержання іншій особі або прийняти рішення про збереження службового винаходу (корисної моделі) як конфіденційної інформації. У цей самий строк роботодавець повинен укласти з винахідником пись­мовий договір щодо розміру та умови виплати йому (його право­наступнику) винагороди відповідно до економічної цінності ви­находу (корисної моделі) і (або) іншої вигоди, яка може бути одержана роботодавцем.

Якщо роботодавець не виконає зазначених вимог у встанов­лений строк, то право на одержання патенту на службовий ви­нахід (корисну модель) переходить до винахідника або його пра­вонаступника. У цьому випадку за роботодавцем залишається пе­реважне право на придбання ліцензії.

Строк збереження роботодавцем чи його правонаступником службового винаходу (корисної моделі) як конфіденційної інфор­мації у разі його невикористання не повинен перевищувати чотирьох років. У протилежному випадку право на одержання па­тенту на службовий винахід (корисну модель) переходить до ви­нахідника чи його правонаступника.

Спори щодо умов одержання винахідником службового ви­находу (корисної моделі) винагороди та її розміру вирішуються у судовому порядку.

Оформлення прав на винаходи, корисні моделі і промислові зразки

Автор пропозиції, що має ознаки винаходу, корисної моделі чи промислового зразка, може стати суб'єктом патентних прав ли­ше за умови відповідної кваліфікації заявленої пропозиції компе­тентним державним органом, яким в Україні є Укрпатент — Дер­жавне підприємство „Український інститут промислової влас­ності" Міністерства освіти і науки України - уповноважений дер­жавний заклад для розгляду і проведення експертизи заявок.

Для цього автор пропозиції має надати їй об'єктивної фор­ми, яка б робила останню можливою для сприйняття іншими осо­бами і була здатна до відтворення. Пропозиція має бути втілена в кресленні, дослідному зразку чи просто описана так, щоб її сутність була зрозуміла і доступна іншим особам і придатна для користування.

Право кваліфікації творчої пропрзиції як винаходу, корис­ної моделі чи промислового зразка належить Укрпатенту. Лише після того як Укрпатент визнає заявлену пропозицію винаходом, корисною моделлю чи промисловим зразком, прийме рішення про внесення її до відповідного Державного реєстру і видачу па­тенту автору, він офіційно визнається автором свого творіння і здобуває певні права та пільги, встановлені чинним законодавст­вом України. Тільки після цього автор, а також інші особи можуть розголошувати сутність пропозиції шляхом публікації, усних до­повідей та іншим чином.

Оформлення прав на винаходи, корисні моделі і промислові зразки потребує виконання ряду формальностей. Це, передусім, подання належним чином оформленої заявки до Установи.

Заявка на видачу патенту України на винахід і корисну мо­дель має відповідати вимогам, що встановлені „Правилами скла­дання і подання заявки на винахід та заявки на корисну модель", затвердженими наказом Міністра освіти і науки України від 22

Сусліков Л.М.. Дьордяй В.С. Патентознавство

січня 2001 р. Заявка на промисловий зразок має відповідати ви­могам Правил складання та подання заявки на видачу патенту України на промисловий зразок, затверджених наказом Установи від 15 січня 1995 р.

Наступним етапом є проведення експертиз поданої заявки в тих випадках, коли вони передбачені. Останній етап — занесення до спеціального Державного реєстру об'єктів, які відповідають умовам патентоздатності. Після державної реєстрації видається правоохоронний документ — патент. Зараз в Україні встановлена єдина форма правової охорони винаходів, корисних моделей і промислових зразків— патент..

Патент — це техніко-юридичний документ, який засвідчує визнання заявленої пропозиції винаходом, корисною моделлю чи промисловим зразком, авторство на них, пріоритет і право влас­ності на зазначені об'єкти.

Право на подання заявки на винахід, корисну модель чи промисловий зразок передусім має автор. Він може (але не зо­бов'язаний) подавати заявку до Установи через представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) або іншу довірену особу. Іноземні громадяни і юридичні особи, що мають постійне місце знаходження за межами України, подають заявки тільки через представників у справах інтелектуальної власності.

Право на подання заявки має роботодавець, якщо винахід, корисна модель чи промисловий зразок створено у зв'язку з вико­нанням службового обов'язку чи доручення роботодавця.

Право на подання заявки мають також правонаступники як авторів, так і роботодавців. Заявка складається українською мо­вою і має стосуватись лише одного результату технічної твор­чості. Об'єднання в одній заявці двох винаходів, корисних моде­лей чи промислових зразків не допускається.

Заявка надсилається на адресу Українського інституту про­мислової власності (Укрпатент). Заява на видачу патенту по­дається за встановленою формою. У графі цієї форми заяви, що містить прохання видати патент України, необхідно вказати, на який із двох об'єктів промислової власності заявник просить вида­ти патент — на "винахід" чи на "корисну модель". У разі прохання видати патент на винахід, слід зазначити, який саме патент бажає одержати заявник — патент із строком дії 20 років, що видається після проведення експертизи по суті, чи деклараційний патент із строком дії шість років, що видається під відповідальність заявни­ка без проведення експертизи по суті. У заяві на видачу патенту обов'язково має бути вказано прізвище заявника (заявників), його адресу, а також автора (авторів) заявленої пропозиції.

Порядок оформлення та подання заявки на винахід
Вимога єдності винаходу

Згідно з ч. 4 ст. 12 Закону заявка на винахід повинна стосува­тися одного винаходу або групи винаходів, пов'язаних єдиним ви­нахідницьким задумом (вимога єдності винаходу). Група винаходів визнається пов'язаною єдиним винахідницьким задумом, якщо має місце технічний взаємозв'язок між цими винаходами, що вира­жається однією або сукупністю однакових чи відповідних суттєвих ознак, які визначають внесок у рівень техніки кожного із заявлених винаходів, які розглядаються в сукупності.

Що таке вимога єдності винаходу?

Вимога єдиності винаходу визнається дотриманою, якщо:

- заявка стосується одного винаходу, тобто одного продук­ту, способу чи застосування раніше відомого продукту або способу за новим призначенням;

- заявка стосується одного винаходу, який охарактеризова­ний з розвитком або уточненням окремих конкретних варіантів його здійснення, що не супроводжується заміною чи вилученням окремих ознак, наведених у неза­лежному пункті формули винаходу;

- заявка стосується групи винаходів, які пов'язані єдиним винахідницьким задумом.