Студенту на замітку: Господарське судочинство в Україні

Студенту на замітку -  підбірка сучасної літератури  з актуальних тем, повні тексти періодичних статей, а також повнотекстові матеріали для розкриття популярних тематичних підрозділів

Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія
1492914
67.9(4УКР)304.3
Г 72
Господарське судочинство в Україні. Судова практика. Захист інтелектуальної власності.- К.,2007.-408 с.

Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із захистом прав інтелектуальної власності
З метою однакового і правильного застосування законодавства у вирішенні спорів, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності, Вищий господарський суд України вважає за необхідне дати такі рекомендації.

1. Загальні питання застосування законодавства про охорону прав інтелектуальної власності.
1.1 З 1 січня 2004 р. набрали чинності Цивільний кодекс України та Господарський кодекс України. У розгляді справ, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності, положення цих кодексів повинні застосовуватись з урахуванням таких правил.
1.2 Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу цей Кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
1.3 Згідно з п.4 розділу ІХ «Прикінцеві положення» Господарського кодексу цей Кодекс застосовується до господарських відносин, які виникли після набрання чинності його положеннями відповідно до цього розділу.
2. Відповідно до ч.2 ст.154 Господарськго кодексувідносин, пов’язаних з використанням у господарській діяльності прав інтелектуальної власності , застосовуються положення Цивільного кодексу з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Отже, захист прав інтелектуальної власності здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом.
Способи захисту права інтелектуальної власності
Загальні способи захисту права інтелектуальної власності визначені ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу. Наведений перелік способів захисту не є вичерпним з огляду на вміщений у цій статті припис про те, що суд може захистити цивільне право або інтерес способом, що встановлений договором або законом. Частино 1 ст. 432 Цивільного кодексу передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права інтелектуальної власності відповідно до ст.16 цього Кодексу.
У частині 2 зазначеної ст.432 визначено, що суд у випадках та в порядку, встанолених законом, може постановити рішення, зокрема про:
1. Застосування негайних заходів щодо запобігання порушенню права інтелектуальної власності та збереження відповідних доказів:
2. Зупинення пропуску через митний кордон України товарів, імпорт чи експорт яких здійснюється з порушенням права інтелектуальної власності;
3. Вилучення з цивільного обороту товарів, виготовлених або введених у цивільний оборот з порушенням права інтелектуальної власності;
4. Вилучення з цивільного обороту матеріалів та знарядь, яківикористовувалися переважно для виготовлення товарів з порушенням права інтелектуальної власності;
5. Застосування разового грошового стягнення замість відшкодування збитків за неправомірне використання об’єкта права інтелектуальної власності. Розмір стягнення визначається відповідно до закону з урахуванням вини особи та інших обставин, що мають істотне значення;
6. Опублікування в засобах масової інформації відомостей про порушення права інтелектуальної власності та зміст судового рішення щодо такого порушення.

Законами України про набуття та здійснення права на конкретні об’єкти інтелектуальної власності також передбачено способи захисту відповідного права, зокрема, ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права». Ст 21 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг». Ст. 27 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі».
Згідно з п.9 ч.2 ст 16 Цивільного кодексу кожна особа може звернутись до суду з вимогою про відшкодування моральної шкоди, заподяної внаслідок порушення права інтелектуальної власності. Моральна шкода полягає, зокрема, в приниженні честі, гідності, а також ділового репутації фізичної або юридичної особи, а її відшкодування здійснюється грішми, іншим майном або в іншій спосіб (ст. 23 Цивільного кодексу).