Студенту на замітку: Політика. Державне управління. Реферат: Забезпечення ЗСУ військовою формою

Студенту на замітку -  підбірка сучасної літератури  з актуальних тем, повні тексти періодичних статей, а також повнотекстові матеріали для розкриття популярних тематичних підрозділів

Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія
Матеріал для написання реферату
     

Забезпечення ЗСУ військовою формою

Військова форма має виключно важливе значення для будь-якої армії світу. Вона символізує усталені військові традиції і має такі чисто військові функції, як маскування особового складу на місцевості за допомогою виготовлення її з тканин захисних кольорів, введення до складу військового одягу пристосувань для носіння предметів озброєння та спорядження, створення комфортних умов під час дій військовослужбовців в різних кліматичних умовах.


Галавська Людмила Євгеніївна Удосконалення конструкції та технології виготовлення натільної білизни для пілотів бойових машин / Л. Є. Галавська, О. О. Кузьменко, А. С. Прохоровський // Індустрія моди. - 2019. - № 3. - С. 40-45: рис. - Библиогр. в конце ст

Анотація: Йдеться про підвищення рівня комфортності натільної білизни для пілотів літальних апаратів шляхом удосконалення конструкції та технології її виготовлення. Запропоновано технологію виготовлення натільної білизни, призначеної для пілотів бойових машин. За рівнем динамічної відповідності та комфортності розроблені зразки фуфайки та кальсон відповідають вимогам, що висуваються до них. В умовах в'язальної лабораторії КНУТД вироблено зразки трикотажних полотен для виготовлення натільної білизни. У якості сировини для формування функціональних шарів використано пряжу на основі вогнетривких метаарамідних волокон (зовнішній шар) та пряжу з вмістом волокон торгової марки DEOKIL® з антибактеріальними властивостями та дезодоруючим ефектом (внутрішній шар).

На сьогоднішній день Наказом Міністерства оборони України №370 від 18.07.2017 р. «Про затвердження Зразків військової форми одягу та загальних вимог до знаків розрізнення військовослужбовців та ліцеїстів військових ліцеїв» затверджені зразки білизни натільної демісезонної та білизни для холодної погоди (термобілизни), що складається з сорочки та кальсон. Також Постановою Кабінету Міністрів України №278 від 19.04.2017 р. «Про однострій поліцейських» затверджено опис і зразки термобілизни типів А та Б для поліцейських, що складається з фуфайки та кальсон. 

Від динамічної відповідності натільної білизни для пілотів військових літальних апаратів суттєво залежить рівень комфортності при її експлуатації, що у свою чергу впливає на ефективність виконання поставлених бойових задач. Тому затверджені зразки натільної білизни для військовослужбовців  та поліцейських за своїми конструктивними особливостями не можуть бути рекомендовані саме для пілотів військових літальних апаратів оскільки потребують удосконалення з точки зору фізичного та психологічного комфорту.

Аналіз зразків натільної білизни, запропонованих у вищезазначених документах, дозволив зробити висновок щодо необхідності внесення змін з урахуванням умов експлуатації натільної білизни пілотами літальних апаратів. Головним недоліком конструкції існуючих зразків натільної білизни з точки зору фізичного комфорту є особливості прямої силуетної форми, що вказують на зайвий об’єм у виробах по низу рукавів та нижній частині кальсон. Натомість натільна білизна пілотів бойових машин має бути прилеглого силуету. Крім того, обов'язковою умовою є низький ступінь об’ємності форми рукава, що забезпечує покрій рукава реглан. Нижні зрізи рукавів сорочки (фуфайки) та кальсон прилеглої форми пропонується обробляти пришивними звуженими донизу манжетами (шириною не менше 10 см) з еластичного трикотажного полотна. Саме така конструктивна особливість рукавів фуфайки та низу кальсон натільної білизни пілотів бойових машин запобігатиме її проковзуванню чи зміщенню вздовж верхніх та нижніх кінцівок при одяганні комбінезону. З позиції динамічної та статичної відповідності потребує удосконалення також і пояс кальсон, що має забезпечувати комфортний стан пілота у положенні сидячи.


Порівняльний аналіз гігієнічних властивостей флісових полотен для військової форми в аспекті їх функціонального призначення / Н. П. Супрун [и др.] // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. Серія Технічні науки. - 2019. - № 2. - С. 99-107: табл. - Библиогр. в конце ст.

Анотація: В статті наданий аналіз флісових матеріалів для форменого одягу військовослужбовців та представлені результати експериментальних досліджень показників структури та фізичних властивостей, отриманих відповідно до стандартизованих методик. Проведене дослідження дозволило встановити відповідність зразків флісових начісних полотен, які використовуються для виготовлення сучасної військової форми, вимогам технічних умов на відповідні вироби за значеннями поверхневої густини та коефіцієнта повітропроникності. Встановлена кореляція між цими двома показниками з коефіцієнтом кореляції 0,81. Визначено відповідність досліджуваних полотен вимогам технічних умов за показником товщини. Проведено визначення впливу стискаючого зусилля на товщину флісових полотен. Порівняльний аналіз коефіцієнтів паропроникності 10 зразків флісових матеріалів в умовах градієнту температур 150 С засвідчив їх високу здатність до транспорту пароподібної вологи. Наукова новизна. Вперше визначено коефіцієнти повітро- і паропроникності різних видів флісових полотен, які використовуються для виготовлення сучасної військової форми. Встановлена кореляція між значеннями поверхневої густини та коефіцієнтом повітропроникності. Запропоновано проводити якісну оцінку щільності структури флісових полотен за величиною зміни їх товщини при зміні навантаження притискної площадки на зразок при вимірюванні.

Визначено взаємозв’язок структурних характеристик флісових полотен з показниками паропроникності і повітропроникності, що дозволить з асортименту полотен, які пропонують різні виробники, вибрати такі, що мають найкращі гігієнічні властивості.

Військова форма одягу – це одяг військовослужбовців, встановлений указами, наказами, правилами або спеціальними нормативними актами, носіння якої є обов'язковим для військовослужбовців збройних сил держави та інших формувань, де передбачена військова служба. Військова форма має виключно важливе значення для будь-якої армії світу. Вона символізує усталені військові традиції і має такі чисто військові функції, як маскування особового складу на місцевості за допомогою виготовлення її з тканин захисних кольорів, введення до складу військового одягу пристосувань для носіння предметів озброєння та спорядження, створення комфортних умов під час дій військовослужбовців в різних кліматичних умовах.

Військова форма, яка носиться відповідно до пори року і умов виконуваних завдань, підрозділяється на парадну (парадно-вихідну), повсякденну, польову (службову морську), спеціальну (робочу) та спортивну. Кожна із них поділяється на літню та зимову, а також демісезонну повсякденну і польову. В наказі детально описані всі види форми та правила її носіння. Сучасна воєнна форма стала багатошаровою, що дозволяє кожному бійцю самостійно вибирати потрібні елементи одягу, керуючись поставленими перед ним цілями і завданнями, а також погодними умовами. До обмундирування пред'являється ряд вимог], найважливішими з яких є гігієнічні (теплопровідність, повітропроникність, гігроскопічність тощо); тактико-технічні (зручність при носінні і підгонці, сполучуваність із зброєю і спорядженням, захисні властивості, міцність тощо); художньо-естетичні (відповідність конструкції, форми і кольору обмундирування його цільовому призначенню і порі року, збереження форми і кольору після прань або спецобробок та ін.).

Форма не повинна утруднювати дії як в умовах повсякденної, так і бойової діяльності. Вона має захищати від холоду, спеки, вітру, дощу, від забруднень та механічних пошкоджень, не заважати здійсненню найважливіших функцій людського тіла, не утруднювати дихання, не обмежувати рухи кінцівок і всього тіла, не призводити до тертя під час ходьби і втоми, що спричинює втрату пильності, зниження безпеки. Вибір матеріалів і конструкція обмундирування визначаються його призначенням і загальними гігієнічними вимогами, при цьому матеріали для його виготовлення повинні відповідати всім вимогам Міністерства оборони. Питаннями науково обґрунтованого вибору матеріалів для сучасної військової форми, вирішення яких вимагає врахування багатьох факторів експлуатації, останнім часом приділяється багато уваги вітчизняних дослідників.

В новій формі використання надміцних тканин дозволяє захистити тіло військового від випадкового і навмисного травмування, причому додатково для захисту від механічних впливів військовий одяг оснащується зміцнюючими елементами. Матеріали, з яких виробляється демісезонний військовий костюм, забезпечують надійний захист від вітру, високу ступінь паропроникності і швидко висихають після намокання. Матеріали утеплених виробів, які носяться в зимовий період і захищають від вологи і вітру, незважаючи на високий ступінь захисту від морозу, є легкими і практичними. Постановка завдання.

Слід зазначити, що в сучасній українській воєнній формі широко використовуються флісові матеріали. Цей вид текстилю з’явився на світовому ринку відносно недавно (у 80-ті роки ХХ ст.), але встиг завоювати широку популярність завдяки своїм беззаперечним перевагам при використанні у виробах певного призначення. Фліс представляє собою синтетичний нетканий начісний матеріал з поліефірного волокна, перевагами якого є пружність, легкість, високі теплоізоляційні властивості, які зберігаються навіть у зволоженому стані, висока повітропроникність, здатність добре відводити вологу та швидко висихати, приємність на дотик, гіпоалергенність, еластичність та легкість у догляді. Цей матеріал не вбирає вологу, але проводить її, що дозволяє використовувати його в якості паропроникного другого шару пакету одягу.


Березненко С.М. Костюм Гіллі як основний маскувальний засіб снайпера //Індустрія моди. – 2022. - №3-4. – С.34-40

Анотація: Маскування вважається якісним тоді, коли не викликає підозр у противника, коли воно природне. Штучні маскувальні споруди за своїм становищем, формою, розмірами і кольором повинні бути схожими на природні. Маскування має бути різноманітним і безперервним. Прийоми маскування треба весь час урізноманітнити та вдосконалювати. У статті розглянуто маскувальний костюм Гіллі як штучний вид маскування. На підставі проведеного аналізу визначено основні етапи виникнення та розвитку маскувального костюму. Розглянуто особливості його виготовлення та умови експлуатації. Мета. Метою даного дослідження є висвітлення особливостей виготовлення маскувального костюма Гіллі та умов його експлуатації.

На сьогодні немає універсального маскувального костюма. Снайпер не може використовувати один і той самий костюм на різних видах місцевості. Перед проведенням операції в певному районі, снайпер повинен вивчити місцевість, її рослинність, щоб визначити найкращий вид маскування. Снайпери в маскувальних костюмах Гіллі в різні пори року особливі тим, що  допомагають в  розрізненні кольорів від відстані відповідних предметів від спостерігача. Давно вже підмічено, що кольори предметів, особливо дрібних, на значних відстанях не різняться, і предмети здаються безбарвними. Будь-яка тканина, яка використовується для пошиття одягу, має свій коефіцієнт відбиття сонячних променів. Таким чином, камуфляжна тканина, яка використовується для пошиття маскувального костюма або халату, не дасть змогу замаскуватися краще. Людина у звичайному екіпіруванні може бути помітна в траві або кущах через гладеньку текстуру одягу. Не слід також забувати і про фактор освітлення. Костюм Гіллі усуває такі недоліки за рахунок конструктивних особливостей. Для виготовлення костюма використовується безліч клаптиків тканини та штучного ворсу, які за кольоровою гамою відповідають цьому виду місцевості.

Таким чином, маскувальний одяг зливається з місцевістю та практично не відбивається світлом. У цьому випадку використовується принцип об'ємного маскування. Великий обсяг «розмиває» звичний людському окові силует військовослужбовця, перетворюючи його на купу листя або оберемок трави. Снайпери у маскувальних костюмах Гіллі, які за зовнішнім виглядом нагадують купу трави та листя.

Важливою деталлю костюма Гіллі є наявність у структурі костюма вбудованих природних елементів ландшафту, що добираються безпосередньо снайпером під конкретну місцевість, пору року або навіть певне завдання. Це може бути листя, трава, гілочки та практично що завгодно, що гармоніює з оточенням.

Правильно виготовлений і підібраний костюм Гіллі має рухатися на вітрі, як і природні елементи місцевості, надаючи можливість снайперу зайняти максимально зручну позицію для спостереження і ведення вогню. Досвідчені снайпери відзначають, що кількість природних маскувальних матеріалів перевищує половину всього камуфляжного шару. Таким чином, костюм Гіллі є повноцінним об'ємним маскуванням. На сьогодні можна виділити три різновиди виконання маскувального костюма Гіллі: – костюм, що складається з куртки з капюшоном та штанів. Обов'язковий елемент маскувального одягу снайпера є капюшон. Він гарно маскує голову, прикриває обличчя. Іноді капюшон може заміняти спеціальний капелюх, який здатний приховувати обриси плечей та голови  При цьому важливо не забувати застосовувати камуфляжні пристрої та системи, що дозволяють приховати зброю та предмети спорядження, а також обов'язково використовувати захисні рукавички.


Трикотажний матеріал для виготовлення термостійкої білизни військовослужбовців екіпажів бойових машин //Індустрія моди. – 2022. - №3-4. – С.62-69

Анотація: Досліджено споживні властивості трикотажного матеріалу, виробленого з вогнестійкої змішаної пряжі на основі вогнетривких метаарамідних волокон у поєднанні з негорючими віскозними. Розроблене трикотажне полотно пропонується для виготовлення термостійкої білизни та підшоломників військовослужбовців екіпажів бойової техніки. З метою визначення відповідності запропонованого трикотажного матеріалу вимогам, що висуваються до текстильних матеріалів зазначеної асортиментної групи, досліджено наступні показники якості: поведінку й витривалість трикотажного матеріалу до дії відкритого полум'я, а також термоусадку за температури 180±5ºС, зміну лінійних розмірів після прання, гігроскопічність, паро- та повітропроникність, капілярність, релаксаційні характеристики, розривні характеристики. Доведено відповідність споживних характеристик розробленого зразка трикотажного матеріалу для виготовлення термостійкої білизни та підшоломників існуючим нормативним документам. Виявлено, що напрямок дії джерела полум’я впливає на характер горіння текстильного матеріалу. Встановлено характер підняття рідини у ході дослідження капілярності. Розроблено трикотажний матеріал, що рекомендується для виготовлення білизни термостійкої для військовослужбовців екіпажів бойових машин. Упровадження у промислове виробництво в Україні даного текстильного матеріалу сприятиме імпортозаміщенню у використанні матеріалів для вогнестійкої натільної білизни та в цілому дозволить підвищити рівень якості екіпірування військовослужбовців екіпажів бойової техніки.

У зв'язку з війною в Україні питання розробки технології виготовлення функціональних матеріалів для речового майна військовослужбовців стало наразі одним з головних, оскільки його вирішення сприятиме налагодженню їх вітчизняного виробництва на промислових потужностях підприємств України і тим самим забезпечуватиме зміцнення обороноздатності і безпеки держави.

Як показує практика, якісні характеристики екіпірування військовослужбовців екіпажів бойових машин мають суттєвий вплив на ефективність виконання ними поставлених бойових задач та безпеку військової служби в цілому. Розробка якісних трикотажних матеріалів для виготовлення термостійкої натільної білизни та підшоломників забезпечить збереження життя та здоров’я військовослужбовців. Адже найдорожче у світі – це життя людини. Постановка завдання. У ході виконання бойових задач військовослужбовці екіпажів бойових машин наражаються на небезпеку ураження тіла відкритим джерелом полум'я чи підвищеного теплового впливу.

Тому одним із елементів комплексу бойового екіпірування військовослужбовця є термостійкі натільна білизна та підшоломники, які в умовах війни стали ефективними засобами забезпечення його мобільності та виживання при виконанні бойового завдання. Зазначені елементи екіпірування військовослужбовця бойової техніки входять до комплекту спеціального захисного одягу від підвищених теплових впливів. Вони мають бути виготовлені з нетермопластичних теплостійких текстильних матеріалів з високими температурами фазовихпереходів (фізичних змін), що не плавляться, а повільно карбонізують з мінімальною усадкою. Наразі найбільш популярним текстильним матеріалом для виготовлення натільної білизни та підшоломників є трикотаж, оскільки характеризується достатньою розтяжністю при незначних навантаженнях.

Необхідних фізикомеханічних характеристик трикотажний матеріал набуває завдяки певному вибору структури переплетення та пряжі для його виробництва. Тому для прийняття рішення щодо доцільності використання розробленого зразка трикотажного матеріалу слід попередньо дослідити його споживні характеристики..

Текстильний матеріал, рекомендований для виготовлення функціональної термостійкої натільної білизни, водночас повинен забезпечити захист військовослужбовця, рятувальника чи пожежника від механічних впливів та запобігти його травмуванню внаслідок своєї надмірної міцності на розрив. Встановлені рекомендовані значення розривального навантаження текстильного матеріалу верху засобу індивідуального захисту складають по довжині та ширині не менше 450Н.

Тому при виборі трикотажного матеріалу для виготовлення конструктивних елементів спеціального захисного одягу, зокрема термостійкої натільної білизни, необхідно враховувати його механічні властивості: величину розривального навантаження вздовж петельних рядів та стовпчиків. У ході досліджень на розривній машині WDW-05M з нижнім нерухомим затискачем та верхнім, що рухається зі сталою швидкістю, встановлено розривальні характеристики розробленого зразка трикотажного матеріалу як у напрямку петельних стовпчиків, так і у напрямку петельних рядів.

 

Водзінська О. І. Оптимізація переліку показників якості матеріалів для виготовлення сорочок бойових для військовослужбовців / О. І. Водзінська, Д. О. Рижкова // Вісник Херсонського національного технічного університету. – 2016. – № 4 (59). – С. 67-75.

Анотація: Визначено додаткові показники якості для оцінки гігієнічних властивостей матеріалів при виготовленні сорочки бойової для військовослужбовців. У результаті проведення експериментального дослідження встановлено значення показників повітропроникності та капілярності трикотажних полотен вітчизняного та закордонного виробництв, які можуть бути використані для виготовлення основних деталей (перед, спинка, бочок) сорочки бойової для військовослужбовців. Запропоновано додаткові показники якості, такі як повітропроникність та капілярність, для оцінки гігієнічних властивостей та підбору трикотажних полотен при виготовленні сорочки бойової. Науково обґрунтовано вибір трикотажного полотна для виготовлення сорочок бойових для військовослужбовців для забезпечення комфортності бійця при експлуатації її у польових умовах в теплу пору року в якості першого шару під бронежилет.

Питання розробки нової форми для українських військових, підняте «волонтерським десантом» Міністерства оборони та підтримане Президентом України, є досить актуальним на сьогоднішній день. Петро Порошенко наголосив, що реформа речового забезпечення Збройних Сил має працювати на збереження життя та здоров’я військовослужбовців як в бойових умовах, так і в умовах військового побуту. Основною думкою при розробці нової військової форми для українських солдат є ініціатива відійти від досвіду радянської армії, зберегти українські традиції та досвід, а також врахувати знання та розробки сучасних діючих армій світу. Для вирішення задачі нещодавно при Міністерстві оборони створена робоча група з розробки нових зразків військової форми та спорядження. Для забезпечення одягом військовослужбовців та прикордонників в зоні АТО на підприємствах України (ТОВ «ІСО», м. Харків, ТОВ «Трініті», м. Київ та ін.) виготовляють військову форму по аналогії з формою армії НАТО. Основним критерієм при виготовленні військової форми на вітчизняних підприємствах, на жаль, є низька вартість виробу, яка забезпечується, в основному, за рахунок дешевих матеріалів та не дозволяє враховувати всі вимоги, які висуваються до даного виду одягу та матеріалів для його виготовлення. Враховуючи цінову політику підприємств, спрямовану на здешевлення військової форми для української армії, запропоновані для виробу матеріали не завжди відповідають умовам їх експлуатації та не забезпечують комфортність людини у даному виді одягу. Для дослідження обрано сорочку бойову для військовослужбовців, яка призначена для експлуатації у польових умовах в якості першого шару у теплу пору року під бронежилет.

Технічний рисунок сорочки бойової (згідно ТУ 14.1–00034022-095:2015 «Сорочка бойова») Конструкція сорочки бойової має ряд особливостей, які враховують умови її експлуатації та сприяють комфорту військовослужбовця: – сорочка подовжена по спинці для фіксації її в заправленому стані при активному русі; – бочок переду та спинки подовжений на внутрішню частину рукава, за рахунок чого відсутні шви під рукою, що запобігає натиранню під час руху, забезпечує вентиляцію та відведення поту; – рукав реглан без плечових швів, що не обмежує свободу рухів; – крій рукава артикульований по вигину руки для зручності експлуатації; – налокітники на рукавах мають можливість вставки підсилювачів для захисту руки у зоні ліктя від ушкоджень та амортизації ударів.

За результатами дослідження найкращим вологопоглинанням характеризується трикотажне полотно Т2 як таке, що моментально вбирає вологу та виводить її на поверхню матеріалу (площа розтікання краплі води по поверхні горизонтально розташованого матеріалу найбільша). Цей матеріал характеризується також найбільш швидким висиханням зволоженої поверхні у порівнянні з іншими. Трикотажне полотно Т3 гарно вбирає вологу, але, як показує органолептична оцінка, акумулює її всередині структури та не виводить повністю назовні (часткове промокання матеріалу з лицевого боку). Очевидно, на це може впливати щільність петельних рядів, яка є найбільшою в порівнянні з іншими полотнами. Матеріали Т1 та Т4 гарно поглинають вологу, проте відзначаються досить тривалим часом висихання зволоженої поверхні.

Запропоновано ввести додаткові показники якості для оцінки гігієнічних властивостей трикотажних полотен, які рекомендуються для виготовлення основних деталей сорочки бойової для військовослужбовців. За результатами наукового дослідження для виготовлення сорочки обрано трикотажне полотно Т2 на основі поліефіру як таке, що характеризується найвищим рівнем повітропроникності та капілярності, а також найменшим часом висихання зволоженої поверхні.


Каменець С. Є.   Шляхи покращення споживних властивостей лляного текстильного матеріалу для взуття військовослужбовців / С. Є. Каменець, Н. М. Зоріна // Технології та дизайн. - 2018. - № 4: рис. - Библиогр. в конце ст.

Анотація: Досліджено основні способи надання льняній тканині водовідштовхувальних властивостей, з'ясувано їх переваг і недоліки, а також представлено аналіз речовин, які при цьому використовуються. Експериментальне дослідження підтвердило доцільність застосування процесу гідрофобізації, з метою надання взуттєвому матеріалу водовідштовхувальних властивостей. Наукова новизна. Забезпечено можливість підвищення водовідштовхувальних властивостей тканини шляхом її гідрофобізації із застосуванням композиції з оптимальним складом масових відсотків інгредієнтів. Запропоновано спосіб воскової гідрофобізації та розроблено методику проведення дослідної експлуатації.

Сучасне спеціальне взуття, в залежності від його призначення та сфери діяльності людини, має відповідати ряду певних вимог. Оскільки військовослужбовці більшість часу проводять в різних експлуатаційних умовах, то їх взуття повинне бути не тільки міцне, але й комфортне, еластичне, легке, красиве, добре захищати стопу від навколишнього середовища, вологи, бруду, мати гарну паро- та повітропроникність. Створення взуття спеціального призначення починається з відбору матеріалів і розробки відповідної конструкції з урахуванням бажаних вимог. Оскільки цей вид взуття призначений для захисту ніг від певного негативного впливу, то йому потрібно підібрати спеціальний матеріал з відповідними захисними властивостями або поліпшити традиційний.

А тому одним із найважливіших завдань на ринку матеріалів, зокрема для взуття військовослужбовців, є надання їм водовідштовхувальних властивостей, що у свою чергу, забезпечить покращення експлуатаційних властивостей, підвищення зносостійкості взуття. Під час вибору матеріалів, здатних забезпечити тканині водостійкість, необхідно враховувати її вплив на фізико-хімічні властивості. Надання тканині водостійкості базується на осадженні спеціальних речовин на зовнішній чи внутрішній поверхні волокон.

З цією метою тканину наповнюють різними полімерами, при цьому ефект наповнення посилюється шляхом полімеризації структурних наповнювачів. Найпоширенішим способом забезпечення текстильній тканині водостійкості вважається гідрофобізація. Мета процесу – введення у текстильний матеріал гідрофобну речовину, яка розташовується на поверхні структурних елементів і поміж ними, розділяючи їх, що надає тканині в першу чергу гнучкість, м’якість та підвищення водостійкості. У результаті тканина набуває підвищеної міцності та пластичності. Тому з’ясування механізму цього процесу й аналіз речовин, що використовуються при цьому, є актуальним завданням і запорукою розробки нових методів гідрофобізації матеріалів.


Рубанка А. І. Дослідження конструктивно-технологічних рішень різновидів захисного одягу для пілотів військової авіації [Електронний ресурс] / А. І. Рубанка, Г. М. Токар, М. Д. Стельмах, А. В. Горіна, Н. В. Остапенко // Вісник Хмельницького національного університету. Технічні науки. - 2018. - № 1. - С. 129-133.

Анотація: Проаналізовано  існуючі  різновиди  захисного  одягу. Проаналізувано  і  систематизувано  різновиди  структурних  елементів конструктивно-технологічних  рішень  захисного  одягу  для  пілотів військової авіації залежно від виконуваних службових обов’язків.  Виконано системно-структурний аналіз  складових  захисного  одягу  для  пілотів,  а саме  захисного  комбінезону,  теоретично  досліджено  та  оцінено діяльність  військовослужбовців.  Розроблено  інформаційну  базу складових  захисного  одягу  для  пілотів.  На  основі  теоретичних досліджень  структуровано  та  узагальнено  раціональні  структури елементів  конструктивнотехнологічних рішень захисного одягу для пілотів військової авіації. 

У ході роботи встановлено, що захисний одяг для пілота військової авіації повинен відповідати ряду вимог, що обумовлені його функціональним призначенням. Основним захистом пілотів від зниженого атмосферного тиску та його зміни; збільшеного рівня вібрації і шуму; іонізації повітря атмосфери; зміни температури і вологості повітря; перевантаження аналізаторів тощо, є сумісні засоби індивідуального захисту, зокрема захисний одяг та його елементи.

Захисний комплект пілота має багатошарову структуру пакета. Першим шаром комплекту є натільна білизна, що складається з фуфайки та кальсонів. Головним фактором раціонального вибору білизни є високі теплофізичні та гігієнічні властивості.

Слід пам’ятати, що білизна не повинна сильно облягати тіло, вона не повинна бути великою або малою щоб не створювати дискомфорт при носінні. Також необхідно зауважити, що білизна одягається на чисте тіло, адже кисень під тиском 5 кг/см2 і вище при з'єднанні з маслом і жировими речовинами вибухає.

Тому при роботі з кисневим обладнанням та інструментами, одяг і руки обслуговуючого персоналу повинні бути чистими і на них не повинно бути слідів жирних плям. Другим шаром екіпірування пілота, що одягається на натільну білизну, є льотний костюм, що може складатися зі штанів та куртки або комбінезону. Аналіз сучасних тенденцій у світі засвідчив, що перевагу надають саме комбінезону.  Головною метою льотного комбінезону є забезпечення життєдіяльності пілота в умовах польоту, в тому числі при виникненні перевантажень, аварійній розгерметизації, а також для порятунку і виживання після аварійного покидання літального апарату.

Слід сказати, що комбінезон повинен повністю відповідати льотному спорядженню, що залежить від висоти підйому літака, особливо якщо це сучасні реактивні винищувачі і бомбардувальники які можуть здійснювати польоти на висотах до 20000 м. Третім шаром є висотне спорядження (ВС) – це індивідуальні засоби захисту для забезпечення життєдіяльності пілота.

У поєднанні з різними системами індивідуального захисту висотне спорядження виконує додаткову захисну роль при дії перевантажень, повітряного потоку при аварійному покиданні літального апарату, низьких і високих температурах , УФ опромінення, забезпечує можливість виживання в разі аварійного приземлення або приводнення літального апарату. Основними видами ВС є кисневі маски, висотні компенсуючі костюми, гермошоломи, висотні скафандри, вироби для захисту рук та ніг тощо.

Вибір виду ВС визначається льотно-технічними характеристиками літального апарату і режимом його польоту. Проектування захисного одягу – складне завдання і базується, перш за все, на глибоких аналітичних дослідженнях умов праці, що дозволить в подальшому сформулювати вимоги, і на основі теоретичних і експериментальних досліджень науково-обґрунтовано підійти до вибору матеріалів і розробки конструктивно-технологічних рішень. Захисний одяг, має забезпечувати максимальний ступінь захисту та бути ергономічним в експлуатації, а також мати мінімальну вагу при максимальній міцності.

В разі виникнення аварійної ситуації обов’язковою умовою є його вогнестійкість, тому при виготовленні використовуються вогнестійкі матеріали. Основною складовою процесу проектування нових різновидів льотного одягу є розробка конструктивно-технологічного рішення. Отже, одяг для пілотів повинен мати ергономічну конструкцію для забезпечення максимально можливого рівня захисту.


Токар Г. М. Класифікація різновидів розвантажувальних систем та жилетів для військовослужбовців / Г. М. Токар, Н. В. Остапенко, Л. Д. Третякова, Т. В. Луцкер // Теорія і практика дизайну. Технічна естетика. - 2017. - Вип. 13. - С. 205-215.

Анотація: У статті проаналізовано та систематизовано різновиди існуючих розвантажувальних систем та жилетів, висвітлено їх історичний розвиток та виокремлено основні види. Вивчено та узагальнено інформацію щодо конструктивно-технологічних рішень цих виробів та розроблено класифікацію їх елементів за різними ознаками. На основі теоретичних досліджень визначено основні різновиди розвантажувальних систем в площині історичного розвитку. Проаналізовано та систематизовано їх конструктивно-технологічні рішення, виокремлено особливості проектування та виготовлення виробу в цілому та його елементів.

Однією з найважливіших складових розвитку ЗС України є комплектування військ (сил) якісним обмундируванням, спорядженням та засобами індивідуального захисту відповідно до наказу №232 від 29 квітня 2016 Міністерства Оборони Украйни «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України». Аналіз останніх досліджень і публікацій. Існуючі розвантажувальні системи не в повній мірі відповідають конкретному рівню висунутих до них вимог і потребують розробки нових конструктивно-технологічних рішень та підбору сучасних матеріалів. Обмеженою є кількість публікацій щодо видів розвантажувальних систем, їх конструктивно-технологічних особливостей. Існуючі опубліковані матеріали присвячено вивченню проблеми ефективного бронезахисту військовослужбовців, що не є метою нашого дослідження. В той самий час інформаційної системної бази, що використовується при розробці виробів, є проблемним питанням. Було проаналізовано загальнотеоретичні наукові праці, розробки та окремі дослідження Одінцова Л. Г., Харлової О. М., Шустова Ю. С., Курденкової А. В. та інших фахівців, які присвячені розробці науково-теоретичного підґрунтя створення військового одягу та спорядження.

Метою даного дослідження є вивчення, аналіз та класифікація існуючих різновидів розвантажувальних систем та жилетів для військовослужбовців з метою удосконалення процесу їх проектування. Основна частина. Відомо, що «обмундирування» – військова форма одягу визначена відповідними нормативними актами, носіння якої є обов’язковим для військовослужбовців збройних сил. Також існує визначення терміну «спорядження», що означає комплект предметів, що знаходиться на постачанні військовослужбовців, призначений для носіння ними особистої зброї та різноманітного майна (боєприпасів, шанцевого інструменту тощо) на обмундируванні.

Серед існуючих видів спорядження військовослужбовця найпоширенішим є розвантажувальний жилет для максимального ергономічного розподілу вантажу. Виріб має велику кількістю спеціальних кишень, підсумків чи інших кріплень, призначених для комфортного носіння зброї та магазинів до неї, гранат, фляги, аптечки, документів, рації.

Якісний військовий одяг - запорука високої боєздатності армії. У зв’язку з проведенням бойових дій на Сході нашої держави в зоні АТО, в Україні у 2014 році повстало нагальне питання щодо забезпечення військовослужбовців новими зразками уніформи. З 2019 року кожен боєць збройних сил екіпірований новою українською військовою формою. Розроблене спорядження полегшує дії солдата в бою, тим самим підвищуючи його ефективність і здатність протистояти сучасним засобам ураження.


Ще більше матеріалу за посиланням:

https://old.libr.dp.ua/cgi-bin/irbis64r_01/cgiirbis_64.exe?C21COM=F&I21DBN=ALLP&P21DBN=ALLP&S21FMT=&S21ALL=&Z21ID=&S21CNR=


Маєте можливість отримати інформацію з послугою електронної доставки документів

https://www.libr.dp.ua/?do=eldd