Чабан Микола Петрович


Загальна історія краю
Природа краю
Етнографія
Міста і села краю
Краєзнавці
Імена в історії Придніпров'я
Рідний край у віршах і світлинах
Література рідного краю
Хроніка культурного життя області


Краєзнавець Микола Чабан

 

Микола Чабан – відомий журналіст і краєзнавець нашого краю. Бібліографія його видань і публікацій, яка упорядкована в 2008 році, містить близько 1700 записів. Його матеріали друкувалися в періодичних виданнях України, Австралії, Англії, Казахстану, Канади, Польщі, США, Словаччини, Чехії та ін.

Микола Чабан народився 5 березня 1958 року у Дніпропетровську. Вчився в українській школі № 9 і досі з теплотою згадує своїх учителів, директора школи – талановитого педагога Василя Бурчака.
Років із чотирнадцяти почав слухати літературні передачі «Голосу Америки». Двічі на тиждень відомий за кордоном поет Микола Щербак розповідав про українську літературу діаспори. Тоді Микола Чабан уперше почув імена Василя Чапленка, Олекси Веретенченка, Святослава Гординського та багатьох інших. Творчість деяких із них згодом стала темою його досліджень, а повернення в українську культуру довгі десятиліття замовчуваних імен – сенсом життя.

Після закінчення школи вчився на філологічному факультеті Дніпропетровського університету за спеціальністю «Українська мова та література», де серед інших дисциплін читали й спецкурс з журналістики. З 1980 року закінчив навчання і почав працювати у газетах Дніпродзержинська та Дніпропетровська. До 2018-го – редактор відділу дніпровської обласної газети «Зоря».

Теми пошуків і досліджень Миколи Чабана – літературне та історичне краєзнавство. Зацікавленість краєзнавством виникла в шкільні роки. Якось учень спитав, хто такий А. Войцехович, ім’ям котрого була названа його школа. Старша піонервожата послала цікавого зібрати потрібні відомості до будинку-музею Д. Яворницького, де зберігалися документи про партійних і державних діячів. Тоді ж майбутній дослідник і відкрив для себе ім’я Дмитра Яворницького, який згодом через багато років стане героєм його книг. За роки навчання в університеті інтерес до краєзнавства збільшився, а студентська практика дала можливість збирати цікаві матеріали.


Уже працюючи у Дніпродзержинську (Кам’янському), зацікавився історією міста, його архітектурними пам’ятками. Познайомився з місцевим краєзнавцем, колекціонером Володимиром Кунцером, навколо якого гуртувалась молодь – філологи, історики, випускники університету, для яких Володимир Миколайович був взірцем шляхетності та честі, а енергія, яку він випромінював, надихала його юних друзів на нові творчі пошуки. Тема Кам’янського цікавила молодого краєзнавця й пізніше, коли він знову повернувся до Дніпропетровська.


Наприкінці 1980-х років М. Чабан присвятив популяризації особистості та діяльності Д. Яворницького. 1988 року на сторінках газети «Прапор юності» друкувалась праця вченого «Запорожжя в залишках старовини і переказах народу», підготовлена журналістом-краєзнавцем. Він же поставив питання про відкриття меморіального будинку-музею Д. Яворницького, надрукував про «козацького характерника» десятки статей, брав участь у впорядкуванні збірника «Епістолярна спадщина Д.І. Яворницького».


Тоді ж М. Чабан почав досліджувати тему голодомору 1932–1933 років і записував спогади селян Придніпровського краю. Вони публікувалися в пресі, згодом увійшли до збірників «Голод 1933 року в Україні» та «33-й: голод». Остання книга одержала високу оцінку – її упорядники В. Маняк та Л. Коваленко стали лауреатами Державної премії України імені Тараса Шевченка.

Долі українських діячів культури, просвітників, у тому числі репресованих, теж знайшли відображення в дослідженнях молодого журналіста-краєзнавця. Він опублікував сотні статей про забутих за радянських часів письменників Адріана Кащенка, Валер’яна Підмогильного, Григорія Епіка, Саву Божка, та багатьох інших. Відкрив сучасному читачеві імена українських митців, письменників, учених, громадських і політичних діячів, які змушені були емігрувати за кордон, – Надії Негель-Семенець, Марії Сокіл, Галини Мазепи-Коваль, Василя Чапленка, Галі Мазуренко, Яра Славутича, Івана Труби, Ісаака Мазепи, Панаса Феденка.


Микола Петрович повернув до обігу творчу спадщину розстріляного під час окупації криворізького поета Михайла Пронченка. В Австралії знайшов збірку «Кобза» передвоєнних років, підготував до друку і перевидав. Досліджував і публікував матеріали про життя і творчість поета. Стараннями М. Чабана побачили світ книги учня і сподвижника Д. Яворницького Павла Козаря – наукова праця «Лоцмани Дніпрових порогів» і краєзнавчий нарис «На Дніпрельстан через пороги», роман про Нестора Махна О. Ніколаєва «Перший з-поміж рівних» (два видання), збірка літературно-критичних матеріалів Петра Єфремова «Молитва Богу невідомому», спогади М. Костюка «Поруч з Яворницьким».


Він також співавтор збірок «Відроджена пам’ять», «Дніпропетровськ: минуле і сучасне», «Слово про літературу та письменників Придніпров’я», «Забутою Україною» (два видання), «Чую ваш голос. Родоводи надпорізьких сіл Волинського і Майорки», «Шевченкіана Придніпров’я», «Історичне Присамар’я : зб. зб. наук.-дослідниц. пр. з історії та краєзнавства конкурсу ім. А. Джусова», «Волоський часопис» та ін.


Микола Чабан друкує краєзнавчі матеріали в наукових збірниках: «Українська журналістика в іменах», «Українська періодика: історія та сучасність», «Придніпров’я: історико-краєзнавчі дослідження», «Історія України. Маловідомі імена, події, факти» та інших.

М. Чабан бере участь у наукових форумах, виступає на різноманітних конференціях в Україні і за кордоном.


На початку 1990-х років почали виходити з друку книги Миколи Чабана: «Вічний хрест на грудях землі», «Січеслав у серці» (книга цього ж року повністю увійшла до збірки «З любові і муки...»), «Сучасники про Д.І. Яворницького» (два видання), «Заспявай мне на матчынай мове», «Січеславці в Центральній Раді», «Нащадок степу: Спогади про Валер’яна Підмогильного» (два видання), «У старому Катеринославі (1905–1920 рр.)», «Діячі Січеславської „Просвіти” (1905–1921)», «Мандрівки старим Кам’янським»,  «Птахи з гнізда Придніпров’я», «Піонер українського кіно Данило Сахненко», «З роду Петрових. Матеріали до біографії письменника В. Домонтовича», «На терезах вічності. Постаті, факти й події з історії Новомосковська та Новомосковського повіту». Разом з О. Морозом видав книгу «Усадьбы и судьбы. Дворянские гнезда Приднепровья». Книга краєзнавця «Афанасьевские фрески» розкриває історію села Панасівка Новомосковського району. Книга у форматі хроніки «І в України – твоє обличчя. 600 дат і подій з історії Петриківки» присвячена 250 - річчю селища.


Високу цінність книг відзначили в численних рецензіях і відгуках історики, літературознавці, краєзнавці, журналісти. Теми, як правило, мало, а то й зовсім не розроблені, герої книжок – письменники з покоління «розстріляного відродження», діячі культури і мистецтва, вчені, імена яких довгий час замовчувалисть або таврувались. Ретельний добір невідомих і маловідомих фактів, їх старанна перевірка, відсіювання несуттєвого, очищення від ідеологічних нашарувань – усі ці чинники надають книгам статусу наукових досліджень. Разом із тим вони відзначаються високим літературним рівнем: добірна українська мова та художня обробка роблять їх легкими для сприймання навіть людьми, далекими від літературознавства та краєзнавства.


Микола Чабан не лише дослідник, він активно популяризує результати своєї праці. Виступає у вищих і середніх навчальних закладах, школах, бібліотеках, музеях. У передачах обласного радіо з циклу «На полі слова», розповідав про творчість Михайла Пронченка, підготував передачу про Яра Славутича. З середини 1990-х років він співпрацює з Дніпропетровською обласною універсальною науковою бібліотекою. Чимало його статей друкується у виданнях бібліотеки «Моє Придніпров’я», «Січеславщина» та інших. Активно виступає на засіданнях краєзнавчого клубу «Ріднокрай». Саме Микола Чабан ще на початку 1990-х років повернув із забуття і запровадив до обігу мешканців Дніпра, а згодом і всієї України слова «Січеслав», «Січеславщина», «січеславці». З 2016 року веде цикл щомісячних лекцій у меморіальному будинку-музеї Дмитра Яворницького.


Активна журналістська, письменницька, краєзнавча діяльність Миколи Чабана в галузі відродження національної пам’яті отримала визнання. 1993 року він став лауреатом обласної премії імені народного артиста України Антона Хорошуна за газетні публікації, присвячені самодіяльному та професійному театральному мистецтву. У жовтні 1994 року за книгу «Січеслав у серці» його нагороджено «Почесним дипломом» імені Дмитра Яворницького. Цього ж і наступного 1995 року вперше відбулась акція «Людина року-95», започаткована Дніпродзержинським міським соціально-громадським фондом «Дзвони майбутнього», яка підсумувала попередні анкетування і опитування з метою виявити людей, чия громадська і професійна діяльність заслуговує визнання. Лауреатом цієї акції в номінації «Журналіст, співробітник засобів масової інформації» названо Миколу Чабана, відзначено дипломом «За компетентність і безкомпромісність у відстоюванні права людини на свободу слова». Микола Чабан з 1996 року - член Національної спілки письменників України, лауреат премій ім. А. Хорошуна та В. Підмогильного. У листопаді 2007 року він одержав звання «Заслужений журналіст України». У 2000-х роках за активну краєзнавчу діяльність його обрано членом Правління Національної спілки краєзнавців України. 2004 року він теж нагороджений «Відзнакою міського голови» Дніпродзержинська за заслуги перед містом. У 2012 році - переможець конкурсу «Срібне перо».


Ім’я дослідника та популяризатора історії Придніпров’я є в довідниках: «Українська журналістика в іменах. Вип. 6», «Краєзнавці України (сучасні дослідники рідного краю)», «Енциклопедичний довідник українців Австралії».


Бібліографія:

Чабан Микола Петрович. Вічний хрест на грудях землі : худож.-документ. нариси / М. П. Чабан. - Діпропетровськ : УкВ ІМА-прес, 1993. - 103 с.

Чабан Микола Петрович. Січеслав у серці : кн. пам'яті / М. П. Чабан. - Дніпропетровськ : Дніпро, 1994. - 103 с.

Чабан Микола Петрович. Сучасники про Д. І. Яворницького / М. П. Чабан. - Дніпропетровськ : ВПОП Дніпро, 1995. - 204 с.

Чабан Микола Петрович. "Заспявай мне на матчынай мове" : фольклор / М. П. Чабан ; Дніпропетр. держ. ун-т ім. Олеся Гончара, Наук.-дослід. лабораторія фольклору, народ. говорів та літ. Придніпров. регіону ім. Олеся Гончара. - Дніпропетровськ : УкО ІМА-прес, 2000. - 80 с.

Чабан Микола Петрович. Січеславці в Центральній Раді : навчальне видання / М. П. Чабан ; Дніпропетр. нац. ун-т. - Дніпропетровськськ : РВВ ДНУ, 2000. - 36 с.

Чабан Микола Петрович. У старому Катеринославі. (1905 - 1920 рр.) : Хрестоматія. Місто на Дніпрі очима укр. письменників, публіцистів і громадських діячів / Микола Петрович Чабан. - Дніпропетровськ : ІМА-прес, 2001. - 360 с.

Чабан Микола Петрович. Діячі Січеславської "Просвіти" (1905-1921) : біобібліографічний словник / М. П. Чабан. - Дніпропетровськ : ІМА-прес, 2002. - 536 с.

Чабан Микола Петрович. Птахи з гнізда Придніпров'я / М. П. Чабан. - Дніпропетровськ : Дніпрокнига, 2005. - 480 с.

Забутою Україною / Б. Матюшенко, Ю. Д. Шковира, М. П. Чабан. - Дніпропетровськ : ІМА-прес, 2006 (Нікопольська міська друкрня). - 336 с.

Чабан Микола Петрович. Історичне Присамар’я : зб. н.-д. пр. з історії та краєзнавства конкурсу ім. А. Джусова / М. П. Чабан, Є. В. Лазарєв, Є. А. Замковий ; Упр. культури, молоді нац. і релігій виконкому Новомоск. міськради, Новомоск. міськ. іст.-краєзнав. музей ім. П. Калнишевського. - Дніпро : Середняк Т. К., 2018. - 207 с. : іл.

Чабан Микола Петрович. Волоський часопис / М. П. Чабан, І. Ф. Ковальова, О. О. Попов. - Київ : Фамільна друкарня Huss, 2019. - 448 с. : кольор. фот. - Бібліогр.: с. 446-447 .

Чабан Николай Петрович. Усадьбы и судьбы. Дворянские гнезда Приднепровья / Н. П. Чабан, О. Н. Мороз. - Днепр : Лира, 2019. - 368 с. : фот.

Чабан Николай Петрович. Афанасьевские фрески : очерки по истории села Афанасьевка Новомосковского района Днепропетровской области / Н. Чабан. - Днепр : АРТ-ПРЕСС, 2019. - 376 с. : фот.

Чабан Микола. На терезах вічності. Постаті, факти й подіїї з історії Новомосковська та Новомосковського повіту / М. Чабан. - Дніпро : Ліра, 2020. - 480 с. :

Праведна душа. Василь Біднов у спогадах сучасників / упоряд. М. Чабан. - Дніпро : Герда, 2021. - 216 с.

Дізнатися більше про праці М.П. Чабана можна з науково-допоміжного видання «Любити можна тільки те, що знаєш». Микола Чабан: До 60-річчя від дня народження: Наук.- допоміжн. біобібліограф. покажчик / Управління культури, націонал. і релігій Дніпропетр. облдержадміністрації, Дніпропетров. обл. універсал. наук. б-ка ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія; упоряд М.В. Шилкіна, ред. І.С. Голуб.– Дніпро: ДОУНБ, 2018.– 106 с.- (Серія «Дослідники рідного краю»; вип. 12).


До покажчика увійшли книги та статті з періодичних видань за період 2008–2017 роки. Бібліографія відображає журналістські та краєзнавчі роботи Миколи Чабана: книги, як власні, так і ним упорядковані, публікації в збірниках і періодичних виданнях, а також відгуки і рецензії на твори та публікації про його діяльність.

https://www.libr.dp.ua/?do=fullkr&book=575 посилання на повний текст покажчика з сайту