Тимошик, Микола. Українська книга і світ

Титульне фото: Тимошик, Микола. Українська книга і світ

Тимошик, Микола. Українська книга і світ / М. Тимошик. - Київ: Наша культура і наука; Вашингтон: Український університет, 2018. - 516 с.: іл., фот.


Українознавча праця професора Миколи Тимошика «Українська книга і світ» одразу привертає до себе увагу. Ця книга є знаковою для сучасного українського книгознавства. Її актуальність полягає в тому, що автор привертає увагу до тих фактів історії, які через політичні обставини принципово замовчувалися.

Микола Тимошик розпочинає свою книгу сюжетом про українця Івана Федорóвича, з якого московська наука зробила «русскаго пєрвопєчатніка» Івана Федорова. Але книжка не про давні часи. Тут ідеться про книговидання в країнах, де є наша діаспора. Факти про українські видання у світі Микола Тимошик черпав у США й у Європі. А ще в Канаді, де був не раз, досліджуючи творчість митрополита Іларіона – Івана Огієнка.

Автор переосмислив історичні факти, події та явища з погляду сьогодення. Це дало йому можливість запропонувати новітнє бачення витоків українського книгодрукування, долі та розвитку української книги під гнітом московитського панування. Читаючи книгу, ми бачимо, що заборона та нищення українського друкованого слова в Російській імперії були спрямовані на знищення українського етносу й української культури.

У двох середніх розділах книги розповідається про українське книговидання за межами українських етнічних земель – за місцями компактного проживання українців у країнах Європи й Америки, де часто-густо українська книжка почувалася вільніше, ніж на рідних землях, і де з’являлися видання, які просто не могли з’явитися ні в Російській імперії, ні в СРСР.

Книга написана у жанрі переважно дорожніх нарисів. Вона захоплює цікавими епізодами з історії українського зарубіжного книговидання, розповідаючи то про осередки книгодрукування, то про авторів, то про окремі книжкові з’яви, які ставали раритетами невдовзі після їхньої появи на світ.

Видання буде цікаве всім, хто досліджує історію українського книгодрукування та українську діаспору у світі.


Світлана Жилінська, завідувачка краєзнавчого відділу ДОУНБ

09.11.2023


Дивіться більше матеріалів: https://www.libr.dp.ua/read_bibl.html