Шлінк, Бернгард. Ольга

Титульне фото Шлінк, Бернгард. Ольга

Шлінк, Бернгард. Ольга: роман / Б. Шлінк; пер. з нім. Є. Даскал. – Харків: Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. – 192 с. 

Любов і вірність поза часом.


Сучасного німецького письменника Бернгарда Шлінка я обожнюю. Не дивно, що його «Читець» входить до шкільної програми німецьких шкіл. Кожна книжка Шлінка – перлинка в моєму читацькому намисті. Кожна намистинка – незвична любовна історія, за якою стоять концептуальні проблеми філософського, морального та емоційного характеру. Є над чим замислитися! Не виключенням став і роман «Ольга». Зазначу, що відгуки в мережі чомусь негативні, що розпалює читацьку цікавість і підштовхує до читання.

Це роман про кохання, але між рядками приховано набагато глибше. Тут і проблематика становлення надлюдини і опис життя Німеччини ХХ ст. з її стереотипами і прихованими пристрастями. Автор оповідає про силу особистості, відповідальність і здатність прощати.

Здавалося б, банальний сюжет, але емоції… Доля звичайної сільської німецької вчительки Ольги приготувала їй чимало випробувань, зокрема і в коханні. Вона втратила в своєму житті все: батьків, любов рідних, коханого, свої мрії, сина, здоров’я, але вона не втратила себе, не накопичила зла на весь світ. Її коханий Герберт – амбіційний чоловік, одержимий ідеєю надлюдини. Їхні стосунки полягали в тому, що: «Ольга бачила, що її роль у Гербертовому житті нагадує роль коханки в житті одруженого чоловіка. Одружений чоловік живе у своєму світі й займається власними справами, а іноді, заощадивши в тому житті трохи часу, проводить його з коханкою, котра не має жодного стосунку до його світу і справ. Але Герберт не був одруженим чоловіком…».

Усе життя він тікатиме, мандруватиме іншими країнами, прагнучи зробити світ кращим, але тікав він від себе, від почуттів. На долю Ольги випадуть дві великі війни, інтриги та життєві випробування. Вона чекатиме, писатиме листи, віритиме у його повернення.

І все відбуватиметься на історичному тлі розвитку Німеччини, її колоніальних прагнень, Перша, а потім Друга світові війни, злет і падіння країни в XX столітті. Й ось тут порушується питання прощення й любові, самодостатності та права на власний вибір як країни, так і окремої людини.

Гадаю, що книга Бернгарда Шлінка принесе неймовірне задоволення тим, хто полюбляє плинність подій, любовне листування, роздуми.

***

"Ми були терплячішими за вас. Багато хто місяцями й роками були в розлуці, а поміж тим дуже недовго разом. Ми мусили навчитися чекати. Сьогодні ви їздите, летите й телефонуєте, і думаєте, що інший буде доступний. У коханні інший ніколи не доступний."

***

«Історія – це не минуле, яким воно було насправді. Це образ, якого ми йому надаємо».


Світлана Сухіна, завідувачка сектору у відділі абонемента ДОУНБ

20.02.2020


Дивіться більше матеріалів: https://www.libr.dp.ua/read_bibl.html