Надія Литвиненко

Знайти себе


Нещодавно почула думку співробітника «научки» про те, що книга без бібліотечних позначок на обкладинці – справжній бомж. І дійсно, як знайти в багатомільйонному фонді конкретну книгу без точної адреси її проживання? Саме наукове опрацювання всіх книжкових надходжень здійснює відділ, який очолює Надія Григорівна Литвиненко. Ця інтелектуально напружена робота захопила Надію Григорівну і весь її колектив. Легкий характер, відкрите серце, почуття гумору допомагають Надії Григорівні організувати роботу відділу так, що в ньому виростають справжні фахівці бібліотечної справи. Тут поруч працюють декілька поколінь бібліотекарів, які підтримують та допомагають один одному. У далекому 1992 році відділ першим розпочав роботу з впровадження електронних технологій. З хвилюванням взялися за створення електронного каталогу. Першими набували досвіду роботи зі спеціалістами не бібліотечної галузі, а з молодими «айтішниками». Іноді не могли зрозуміти, чого від бібліотекарів хочуть починаючі «комп’ютерні генії», заважали професійні амбіції: «… це хто нас буде учити, як розкривати зміст книги?». Але доброзичливість з обох сторін допомагала знаходити спільні рішення. Посміхнеться Надія Григорівна, гляне поверх окулярів: «А ну, ще раз повторіть для особливо обдарованих!». І робота пішла: прислухались до її думки комп’ютерщики, вона із своїми працівниками набувала досвіду. Із вдячністю ІТ-фахівці говорять про Надію Григорівну. Вона ненав’язливо вела їх бібліотекознавчими шляхами до нових ідей щодо створення ретроспективного каталогу на фонди бібліотеки, придбання програм для розміщення електронного каталогу на сайті бібліотеки, створення електронного читацького формуляра, електронної книговидачі. Недарма в 2015 році каталог бібліотеки був відмічений як кращий в Україні. Це спільний успіх бібліотекарів та ІТ-фахівців. Надія Григорівна вміє працювати з молоддю, з кожним роком і сама молодшає поруч із своїми молодими колегами: дуже легка на нові справи, «заводить» колег на ініціювання нових проектів, довіряє і делегує відповідальність за окремі напрямки роботи. Навчати бібліотекарів області – справа нелегка, а вона це робить! Навчає не тільки основам класифікації літератури, бібліографічному опису, організації каталогів, а й створенню електронних каталогів. Її мрія – створення єдиного електронного каталогу на фонди публічних бібліотек області. Надія Григорівна розуміє, що просування ІТ-технологій у бібліотеках неможливе без електронного каталогу.
У ХХІ столітті бібліотека не може існувати без електронних послуг: миттєвий електронний тематичний пошук, доступ до повних текстів, багато суто бібліотечних операцій щодо списання, звірки фондів, їх просування – все це неможливе без електронного каталогу. І в цьому напрямку допомагає комунікабельність Надії Григорівни. Вона чудово розуміє, що без допомоги колег-методистів робота з бібліотекарями публічних бібліотек не буде ефективною. Саме методисти допомагають будувати логістику, організовувати моніторинг, аналізувати та вмотивовувати бібліотекарів області. Крок за кроком йде робота, до якої підключені майже всі працівники відділу наукового опрацювання документів та організації каталогів. Кожен з них є куратором для фахівців бібліотек окремих регіонів, консультує та перевіряє роботу колег, робить висновок про можливість приступати до самостійної роботи в регіональному проекті «Електронний каталог». Професійне бібліотечне життя набуває стрімкого розвитку, і наша Надія Григорівна впевнена, що потрібно бути готовою до змін. А зміни суттєві: переходимо на нову систему класифікації – від пострадянської ББК до міжнародної УДК. Фахівці знають, що необхідно переосмислити свої знання, засвоїти нові поняття, терміни, визначення. При цьому знов-таки навчити працівників своєї бібліотеки та публічних бібліотек області.

Як не дивуватися на цю усміхнену, привітну жінку, яка тільки-но повернувшись з відрядження, вже опрацювала свою партію літератури, відповіла на десяток запитань колег, підтримала ідеї щодо участі відділу в інформаційно-просвітницьких заходах бібліотеки, і вже на виході додому диктує по телефону якомусь із видавництв індекс УДК! Вдома – сім’я, яка під крилом своєї улюбленої дружини, матусі й бабусі в одній особі, відчуває себе захищеною й затишною, зігрітою нескінченною турботою і любов’ю. Мабуть, така вже у неї вдача – притягувати до себе добрих, сердечних людей. Звісно, це від родинного коріння, що на Сумщині. Там бабуся навчала добру, а батьки – приклад мужності, порядності, любові, які створили велику дружню родину. Це від людей, з якими зводила доля в Харківському інституті культури, де отримала ґрунтовну освіту, сільській та районній бібліотеках, у патентно-технічному відділі «научки», а з 1990 року – в рідному відділі наукового опрацювання документів та організації каталогів. Сьогодні ми говоримо про «школу Литвиненко». Це її вихованці очолюють науково-дослідну роботу бібліотеки, ініціюють проекти зі створення повнотекстової електронної бібліотеки краєзнавчої літератури, наповнюють сторінки на сайті «Нові надходження», «Цікаві надходження», додають до бібліографічного запису електронного каталогу скани обкладинок та змісту книг, створюють відеоуроки для колег, консультують бібліотекарів на сторінці у facebook, беруть участь у корпоративних бібліотечних проектах зі створення електронної версії інвентарних книг, у переміщеннях фондів, в інформаційно-рекламних проектах «Бібліотечна альтанка», «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення», в опитуваннях населення щодо літературних уподобань, у бібліотечних «капусниках», а сама Надія Григорівна має неабиякий талант до співу. Частенько хочеться звірити професійні дії з думкою Надії Григорівни, а це – визнання людини, її професійний авторитет. Вона не прагне нагород, кар’єри, вона прагне робити своє діло на совість. І все ж нагороди є: починаючи від адміністрації бібліотеки до Кабінету Міністрів України. А для нас, її колег, велика нагорода – працювати разом з нею.