голова Українського інституту національної пам’яті
Висловлюємо подяку за інформаційні матеріали передані (23.02.2020 р.) на безоплатній основі в обмінний фонд бібліотеки. Це книги, альбоми, каталоги, брошури.
До 140-річчя видатного українського державного і громадсько-політичного діяча правнук, співробітник Українського інституту національної пам'яті Ярослав Файзулін підготував видання
Лівицький Андрій. Листування (1919-1953 роки) / Упоряд. Я.Файзуліна; Український ін-т нац. пам’яті.- К.: Фенікс, 2019.- 688 с.
До книги увійшли 306 листів Андрія Лівицького та його кореспондентів. Зокрема й відомих українських діячів – Симона Петлюри, Ісаака Мазепи, Олександра Шульгина, Івана Огієнка, Іларіона Косенка, Миколи Шумицького, Яна Токаржевського-Карашевича, Володимира Кедровського й інших. Всі ці листи були розпорошені по фондах багатьох архівних установ і збиралися упорядником буквально по крупинках. При підготовці збірника використано документи із фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України, Державного архіву Полтавської області, Української бібліотеки ім. Симона Петлюри в Парижі, Музею Української революції 1917-1921 років. Окремим розділом в книзі вміщені листи Андрія Лівицького перехоплені радянською закордонною розвідкою, а відтак збереглися в російському перекладі. Абсолютна більшість листів, вміщених в цьому виданні, вперше вводяться до наукового обігу й є унікальним історичним джерелом для вивчення історії українського державотворення та національно-визвольного руху, геополітичних трансформацій в країнах Центрально-Східної Європи.
Книгу
Людяність у нелюдяний час / упоряд.В.С.Тиліщак, в.М.Яременко.- 2-ге вид., перероб.і доп.- К.: Смолоскипи, 2018.- 288 с. присвячено доброчинцям, які в 1932-1933 рр.допомогали вижити тим, хто голодував. У виданні подано інформацію про понад 180 праведних людей часів Голодомору, прізвища та імена яких встановлено на основі документальних даних та усних свідчень. Для усіх, хто цікавиться минулим України, та кому не байдужа пам’ять про трагічні 1932-1933 рр.
Наукове видання спогадів
Усна історія російсько-української війни (2014-2018 роки) / за ред. В.В.Мороко.- Вип.4.- К.: К.І.С.,2018.-384 с.:іл. містить інтерв’ю військовослужбовців, які воювали у складі українських добровольчих формувань. Розкриваються обставини виникнення батальйонів «Донбас», «Айдар», полку «Азов», Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», батальйонів територіальної оборони.Висвітлюються питання мотивації добровольців, особливості їх бойового досвіду та оцінки сучасної російсько-української війни. Інтерв’ю доповнені фотографіями із зони бойових дій. Для дослідників, студентів та усіх, хто цікавиться перебігом військового конфлікту на Донбасі. Російською та українською мовами.
Науково-популярна книжка
Тріумф людини. Українці в нацистських і радянських концтаборах / (Під заг.ред.В.Вятровича).- Український інститут національної пам’яті; Центр досліджень національного руху.- Л.: Папуга, 2019.- 200 с.:іл. про те людське, що не здатна знищити жодна система. Про силу волі, віри, любові, перемогу надії. Про свободу в серцях. Про тріумф людини. Представлені історії в книжці свідчать про те, що багато українців не хотіли миритися з роллю пасивних рабів нацизму. У таборах вони іформували мережі взаємодопомоги та підпільні організації, наважувалися на втечі, бунти й повстання. Після падіння нацизму імперія ГУЛАГу продовжувала винищувати українську націю. Українські в’язні були серед тих найактивніших, хто зруйнували, здавалося б непереможну, імперію. Видання розраховане на широке коло читачів.
Каталог проєктів
Пам’ять онлайн: цікаво, доступно, достовірно. Каталог проектів [Українського інституту національної пам’яті] для вільного використання / Упоряд.Н.Позняк-Хоменко, О.Полтавець.- К.:, 2019.- 132 с. вміщує 37 фотодокументальних виставок, майже 50 видань, плакати, календарі й довідкові матеріали – такий результат роботи Українського інституту національної пам’яті за 5 років. З цей час Інститут також організував чи підтримав проведення понад семи десятків наукових конференцій, круглих столів і семінарів. Понад три сотні різноманітних публічних заходів. Найпопулярніший із них - мандрівний фестиваль «Історія. UA». Саме на популяризації історії було зосереджено найбільшу уваги команди Інституту. Головні цілі і завдання – декоструювати міфи про українське минуле та сформувати в українців власні уявлення про нього. Реалізувати ці завдання й були покликані презентовані в цьому каталозі проєкти. Їх згруповано за кількома темами-напрямами роботи Інституту. Усі матеріали – у вільному доступі. Шукати їх дуже зручно: обирається тема чи проєкт, сканується QR-кодом, завантажується – і використовується.
Книга
Майдан від першої особи. Регіональний вимір. Вип.3: у 2 ч.Ч.2.Львівська-Чернігівська області / уклад.:Г.Боднар, О.Доброер, Т.Ковтунович і ін.; Укр.ін-нац.пам’яті.- К.: К.І.С., 2018.- 432 с.:іл. є складовою серії збірників «Майдан від першої особи», що видається Українським інститутом національної пам’яті в рамках проекту «Майдан: усна історії». У 2017 році вийшла перша частина, в якій містяться розділи від Криму до Луганської області. В другій частині представлені розділи про решту областей. У публіцистичному виданні подані фрагменти спогадів учасників та очевидців протестних акцій в регіонах, що відбулися під час Революції Гідності. Фрагменти спогадів доповнені джерелами документального характеру, дописами із соціальних мереж, світлинами, агітаційними матеріалами. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників. Для дослідників, учителів, та всіх, хто цікавиться подіями Революції Гідності.
Каталог
Майдан: простір творчості: Каталог виставки.- К.:Укр.інт.нац. пам’яті, Національний музей Революції Гідності, Майстерня графічного дизайну професора В.Шусті.- К.,2018.- 72 с. знайомить з виставкою "Майдан: Простір творчості", яка презентує дипломні та курсові роботи студентів-дизайнерів, створені у майданний навчальний рік. Ідея створення представлених робіт належить професору, засновнику й керівнику навчально-творчої майстерні графічного дизайну Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури Віталію Шості. Він же став куратором виставки. “Майдан: простір творчості” містить 74 планшети від авторів: В.Риліної, О.Кисельової, М.Шевчук, М.Лукашенко.
У науково-популярному виданні
УПА – відповідь нескореного народу. Книга-каталог виставки / Під заг.ред. В.Вятровича; Укр.ін-т нац. пам’яті.- К.: К.І.С., 2017.- 66 с.:іл. унікальні фотографії, розсекречені документи, мапи та інфографіка передають атмосферу безкомпромісної боротьби повстанців проти нацистського та комуністичного тоталітарних режимів.
До 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Український інститут національної пам’яті видав книжку
Україна в Другій світовій війні.- К.: Укр.ін-т нац.пам’яті, 2015.- 28 с.:іл. В ній факти, цифри, особи. Українці на всіх фронтах глобального конфлікту.
Науково-популярна книжка
Фактор свободи: Мазепа. Петлюра, Бандера.- Укр.нац.ін-т пам’яті; Авт.: В.Бірчак, В.В’ятрович, О.Ісаюк та ін.- К.- 35 с. укладена за матеріалами виставки «Фактор свободи: Мазепа. Петлюра, Бандера». Ця виставка показує людський, символічний вимір цих людей. У цій виставці йдеться не тільки про Мазепу, Петлюру, Бандеру, як про звичайних людей, які були здатні на надзвичайні вчинки, а й про ціле середовище, яке було сформоване довкола них, їхніх послідовників, яких називають мазепинцями, петлюрівцями, бандерівцями.
Брошура
100 років боротьби: Українська революція 1917-1921 / Укр.ін-т нац.пам’яті; В.В’ятрович, Я.Файзулін, В.Яременко і ін.- К.- 44 с. розповідає в простій та цікавій формі про події Української революції.Багато уваги приділяється лідерам Української революції – Михайлу Грушевському, Володимиру Винниченку, Симону Петлюрі, Павлу Скоропадському, Євгену Петрушевичу та ін., які розробляли її ідеологію, формували порядок денний, вели за собою народ. Розкривається інституційне будівництво, творення законодавчої, виконавчої, судової гілки влади, розбудова війська, дипломатії, фінансової системи тощо. Рекомендована дослідникам, вчителям, студентам, учням.
|