письменник-краєзнавець
Щиро дякуємо за подаровані (09.03.23) нові книжки в обмінний фонд бібліотеки. У книжці нарисів відомого на Придніпров’ї дослідника – краєзнавця Миколи Чабана
Чабан М. Серце бентежне: документальна оповідь про земського діяча Івана Василенка (1854-1892).- Дніпро: АРТ-ПРЕС, 2021.- 600 с.
Вперше розповідається про талановитого земського діяча Катеринославщини, приват-доцента Харківського університету Івана Григоровича Василенка (1854-1892).Сучасник першовідкривача криворізьких руд Олександра Поля, продовжувач справи іншого земця та педагога барона Миколи Корфа. Василенко за свій короткий вік встиг багато зробити для розвитку земства, народних шкіл, охорони здоров’я, обирався почесним опікуном губернської земської лікарні. Він працював над реформуванням богоугодних закладів, ремісничої освіти, виступав за створення Педагогічного музею, котрий би пропагував передовий досвід серед учительства. Разом з підтримуваним ним поетом Іваном Манжурою Іван Василенко належав до яскравих постатей, які працювали в несприятливих умовах наступу реакції 1880-х років. Манжура присвятить Василенкові свою поему «Трьомсин-богатир» (1892). Поховано рано померлого Івана Василенка у склепі при Покровському храмі сучасного села Рубанівського Синельниківського району Дніпропетровської області. Книга розповідає і про родинне та земське оточення Івана Василенка, його батьків і дядьків, які були активні в громадському житті, займалися благодійністю, будували храми, а мати заснувала чи не найбільший на Півдні України Знаменський жіночий монастир, відроджений у незалежній Україні. Книга адресована всім не байдужим до минулого нашого народу, краєзнавцям, учителям, студентам, а нині до них додаються ще й екскурсоводи, які пробуджують зацікавлення забутими сторіками історії рідного краю.
Науково-популярне видання
Козар П. Лоцмани Дніпрових порогів / П.Козар; упоряд авт. Микола Чабан.- Дніпро: ЛІРА, 2019.- 356 с. розраховане на широке коло читачів, залюблених в історію рідного краю. Книжка складається зі вступної статті Миколи Чабана і двох розділів: «Лоцмани Дніпрових порогів» та «Павло Козар у спогадах». Науковець Павло Козар (1898-1944) увійшов в історію науки як автор капітальної розвідки «Лоцмани Дніпрових порогів» (1929). Цей історичний нарис перевидавався єдиний раз в 1996 році і нині є важкодоступним. Уродженець лоцманського села Широкого на Солонянщині, один з керівників Дніпрельстанівської археологічної експедиції 1927-1931 років й керівник експедицій на Пороги в 1942 -1943 роках Павло Антонович Козар є також автором популярного довідника екскурсантам «На Дніпрельстан через пороги» (1927) та цілої низки статей з історії Придніпровського краю. У цьому томі вибраного вченого важкої долі зібрано все доступне на сьогодні з його доробку. Друкуються листи П. Козаря до свого вчителя академіка Дмитра Яворницького. Видання вийшло коштом онучок Павла Козаря – Вікторії Варварів-Маркович, Ірини Варварів-Прістер та Лілії Козар - Дат з родинами, які живуть у США.
Книжка
Kozar P. Pilots of the Dnipro rapids / Editor Mykola Chaban.- Dnipro: LIRA, 2021.- 360 p. вийшла друком англійською мовою. Яка теж надійшла в фонд бібліотеки.
|