Надія Білик

Надія Іванівна Білик

«Хто минувшини не знає, той про будучність не дбає».

Лист Богдана Лепкого до

Олександра Барвінського

(м. Ванзеє, Німеччина, 1923 р.)


На початку весни, бібліотека отримала цікаву книгу - «Спогади про Богдана Лепкого», від упорядниці цього видання Надії Білик. Вона — український науковець, культуролог, кандидат історичних наук громадська і культурна діячка, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені братів Богдана і Левка Лепких, член НТШ.

Видання книги здійснене завдяки фінансовому сприянню Канадського інституту українських студій Альбертського університету (з вічного фонду ім. родини Ремезів) і приурочено 150-літтю від дня народження Богдана Лепкого (1872-1941). Сюди ввійшли спогади про видатного українського письменника та громадсько-культурного діяча. Більшість цих творів опубліковано в незалежній Україні вперше.

Це комплексне дослідження життя й діяльності Богдана Лепкого через призму української національної ідеї. Авторка аналізує роль і значення митця в історії вітчизняної культури, простежує процеси формування та еволюції національно-патріотичних поглядів Б. Лепкого, розкриває найцінніші елементи багатої духовної спадщини діяча, що були і є важливими для сучасної України. Надзвичайно цінним у монографії є розділ про роль Б. Лепкого у поглибленні інтеграції України у світовий культурний процес.

Надія Білик вводить у науковий обіг цінні документи з київських, львівських та краківських архівів і бібліотек, а також із фонду Бережанського музею Б. Лепкого.

У дослідженні життєпису Богдана Сильвестровича Лепкого, змалюванні його як людини, митця й патріота цінним джерелом стали спогади сучасників письменника, опубліковані на сторінках різних видань в Україні та поза її межами за останні 100 років.

З підручників і монографій постає офіційний образ Богдана Лепкого, тоді як спогади сучасників відривають нам постать діяча як живої людини. Тому актуальним стало видання «Спогадів про Богдана Лепкого», які є цінним джерелом у вивченні основних періодів життя, дослідженні маловідомих сторінок діяльності митця. Оприлюднення мемуарів сучасників в одній книзі сприятиме формуванню цілісного творчого портрета діяча, недопущенню фальсифікацій навколо цієї визначної постаті в історії української культури, водночас стане гідним пошануванням пам’яті духовного подвижника національно-державного відродження України.

Бібліографія спогадів, присвячених Богданові Лепкому, налічує понад 30 позицій. Серед авторів – Андрій Чайковський, Кирило Трильовський, Петро Карманський, Василь Сімович, Левко Лепкий, Григір Лужницький, Микола Климишин, Зенон Кузеля й ін. Перші мемуари опубліковано за життя діяча й приурочено до ювілеїв майстра слова. Спогади друзів і родичів оприлюднено в еміграційних часописах українців у Німеччині, США й Канаді. Згодом їх було передруковано у збірниках «Повернення Україні Богдана Лепкого», які впорядкував і видав відомий український меценат д-р Роман Смик у Чикаго. Окремі спогади сучасників було надруковано на сторінках української преси після проголошення незалежності України.

Більшість спогадів сучасників про Б. Лепкого залишається маловідомою для дослідників, про що свідчить відсутність посилань на них у лепкознавчих працях постмодерної доби. Тому актуальною виступає мета студії – дослідити роль спогадів про Богдана Лепкого в контексті змалювання творчого портрету визначного діяча українського національно-культурного відродження кінця ХІХ – першої половини ХХ століть.

Твори подаються в хронологічній послідовності життя та багатогранної діяльності Богдана Лепкого. Тексти розміщено відповідно до сучасних правописних норм із максимальним збереженням особливостей мови автора. Особливості авторського слововживання, діалектну специфіку лексики збережено без змін.

До кожної публікації вказано джерело, звідки передруковано твір.