Прага на будь-який смак
Місто ста веж, Матір міст, Злата Прага…
Про заснування Праги в історичних хроніках написано так:«Одного дня, коли стояла Лібуша з своїм чоловіком посеред свого двору, потьмарилось їй перед очима і почала вона говорити:
- Там далеко, куди можна дійти за день, посеред лісу є висока гора, що обривається до великої ріки. Коли прийдете туди то побачите чоловіка, що тесатиме з дерева поріг для свого дому. Ото від того порога і місто назвіть Прага. І тоді всі, навіть королі, схилятимуть голови перед цим містом. І це буде найбільше і найважливіше місто нашої землі і всі інші будуть йому коритись, бо там сидітиме король. Бачу місто велике, слава якого сягне зір на небі».
Пржемисл, послухавшись дружину, відправив наступного дня до того місця розвідників, щоб з’ясувати, чи дійсно якийсь чоловік будує поріг майбутнього будинку. Інформація підтвердилась, і було вирішено закласти в тому місці місто, настільки чудове і величне, що навіть через сторіччя перед ним схилять голови.
Слова чеської княгині виявилися пророчими, бо відтоді минули віки, а люди з різних кінців світу з задоволенням приїжджали і продовжують приїжджати до столиці Чехії – Праги, щоб побачити її красу і доторкнутися до історії величного міста ста веж і прекрасних парків.
Не зважаючи на обмежений час перебування у Празі, бо погодьтеся, півтори дні це занадто мало для знайомства з містом в якому вузенькі вулички і будинки, стародавні мости, яких більш ніж триста, і готичні замки, затишні «пивнушки» і тепле світло старовинних ліхтарів створюють особливу, неповторну та казкову атмосферу. В місті все немов оповите незвичайною, таємничою аурою.
Мені довелося побувати в Празі навесні, коли там свіже повітря, просякнуте пахощами квітучих чагарників, чеського бузку, вишні та магнолії, яскравий колір вод Влтави. Часу вистачило лише на знайомство з історичним центром, до речі, він дуже компактний і його можна оглянути годин за п’ять-шість, без урахування заходів до музеїв чи кав’ярень.
Отже, історичний центр на правому березі Влтави, це, насамперед, Старе Мєсто. Тут зосереджено багато історичних пам’яток, музеїв, театрів, магазинів, ресторанів. Таку назву старий район Праги отримав в XIV столітті після будівництва імператором Карлом IV міста – Нове Мєсто. У 1784 окремі маленькі міста – Старе Мєсто, Мала Страна, Нове Мєсто, Градчани – і стародавні фортеці Вишеград і Празький Град були об’єднані у велике місто Прага. У VIII-XVII століттях на території Старого Мєста було торговe місто. Його центром служила велика ринкова площа – Старомєстська площа (Staroměstské náměstí), яка була свідком багатьох важливих подій в історії Чехії.
Площу оточують вишукані будинки різних стилів архітектури: готика, рококо, бароко, ренесанс. У кожного будинку своя оригінальна назва, наприклад, «У білого однорога», «У кам’яного баранчика», «У синьої гуски», «У золотого янгола». Над площею височіють готичні шпилі Храму Діви Марії перед Тином, або Тинська церква. Яскрава елегантна будівля XVIII століття з червоним черепичним дахом – палац Кінських, в якому зараз експозиція Національної галереї Праги, а до того в ньому була гімназія, яку відвідував Франц Кафка, на першому поверсі якої працював галантерейний магазин його батька. Найстаріша будівля на площі – «Будинок біля кам’яного дзвону». У центрі Старомєстської площі пам’ятник Яну Гусу – національному герою Чехії. Костел Святого Мікулаша – головний діючий храм гуситской церкви в Чехії.
Старомєстська Ратуша – це цілий комплекс будівель Празького магістрату, будівництво почалося в 1338 р. На вежу Ратуші можна піднятися і оглянути Прагу з 50 метрової висоти. Астрономічний годинник (Pražský orloj) – головна прикраса Старомєстcької Ратуші. Годинник справжній середньовічний науковий і технічний шедевр: вгорі розташований астрономічний циферблат, внизу – календарний. Верхній годинник показує три виміри часу: старочеський (арабські цифри), середньоєвропейський (римські цифри), зоряне (стрілка з Місяцем і стрілка з Сонцем). Нижній годинник – це старовинний календар, зовнішній диск з міді розділений на 395 частин, в кожній короткі віршовані склади про цей день. У центрі внутрішнього диска – герб Праги, по краях – знаки зодіаку і фрески, які зображують середньовічний сільський побут в кожен з 12 місяців.
З 8-00 до 20-00 щогодини куранти оживають, у вікнах над годинником з’являються фігурки 12 апостолів і Христа. Рухаються і скульптури на вежі: Смерть дзвонить в дзвіночок, Жадібність струшує гаманцем, Марнославство милується своїм відображенням у дзеркалі, Ангел загрожує грішникам мечем. Зі співом золотого Півня над вікнами жива середньовічна казка замовкає, а на Старомєстській вежі з’являється трубач в яскравому костюмі, красива мелодія сповіщає все місто що наступив час.
Особливе задоволення приносить неспішна прогулянка пішохідною історичною вулицею Целетною. Ця вулиця була частиною Королівського шляху, який починався від Порохової вежі і через Старомєстську Площу, Карлів міст вів в Празький Град. На деяких будинках вулиці є таблички із старовинними назвами «У білого лева», «У чорного сонця», «У білого Павлина».
Гуляючи Старим Мєстом, приємно було натрапити на Національну бібліотеку Чеської Республіки (Národní knihovna České republiky). До бібліотек у чехів шанобливе ставлення, відомий історичний факт, що бібліотека Страгівського монастиря, якій вже понад 800 років, врятувала монастир від закриття у 1797 році. Головна будівля Національної бібліотеки з 1982 року розташована в історичній будівлі Клементінум – це історичний комплекс будівель в стилі бароко, де зберігається приблизно половина її зібрань. Головний читальний зал розміщується в колишній трапезній резиденції єзуїтів, що вражає своєю величчю та духом історії.
Від площі Республіки старовинними вуличками Праги можна потрапити до Єврейського кварталу (Йозефів квартал) одного з найстаріших в Європі. З ХХ століття тут окремо від християн жили євреї. Біля Іспанської Синагоги, побудованої в 1868 р. на місці синагоги XII століття під назвою Стара школа, стоїть пам’ятник Францу Кафці.
Продовжуючи прогулянку я вийшла до набережної річки Влтави і знову в район Старе Мєсто. Набережна Влтави – прекрасне місце для вечірньої прогулянки, вечірні промені сонця на черепичних дахах створюють чудову казкову атмосферу! З Манесового мосту відкриваються чудові види на Карлів міст і Празький град. Пройшовши вздовж набережної дійшла до Карлового Мосту, поруч з яким – маленька стародавня площа Хрестоносців. Карлів міст – одна з найголовніших визначних пам’яток Праги. Старомєстська вежа (1380 р) – вхід на Карлів міст з боку Старого Мєста, її прикрашають скульптури святих покровителів Чехії. Малостранські вежі на протилежному боці Карлова моста – ворота в район Мала Страна. Міст прикрашає галерея з тридцяти скульптур католицьких святих, наразі це копії, оригінали XVII століття знаходяться в Національному музеї.
Так і минув цілий день в чарівній атмосфері цього старовинного міста, але Прага різна не тільки старовинна, яка теж ще не до кінця була оглянута, але й сучасна, вона причаровує і кличе до себе. Прага – це місто, яке обов’язково треба відвідати, а краще не один раз.
Юлія Зюлева,
Джерела натхнення та інформації:
Матолінець Н. Варта у Грі. Артефакти Праги [Текст] : роман / Н. Матолінець. – Х.: АССА, 2019. – 416 с. – (Час фентезі)
Гашек Я. Пригоди бравого вояка Швейка [Текст] : роман / Я. Гашек ; пер. С. Масляк ; передм. Г. Кочур. - К. : Дніпро, 1990. - 717 с. : іл.
Кундера М. Невыносимая легкость бытия [Текст] : роман / М. Кундера ; пер. с чешс. Н. М. Шульгина. - СПб. : Амфора, 2000. - 351 с. - (Новый век).
Эко У. Пражское кладбище [Текст] : роман / У. Эко ; пер. с итал. Е. Костюкович. - М. : Астрель, 2012. - 558 с. : ил.
Чапек К. Рассказы из одного кармана. Рассказы из другого кармана [Текст] / К. Чапек. - Прага : Лидове, 1977. - 356 с.
9 цікавих фактів про Прагу, які ти не знав [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.moyaeuropa.com.ua/blog/facts-about-prague/