Дивовижна загадка скіфів

Титульне фото Дивовижна загадка скіфів Титульне фото Дивовижна загадка скіфів Титульне фото Дивовижна загадка скіфів

50 років тому (21 червня 1971 року) на Дніпропетровщині сталася подія, яку невдовзі дослідники світу назвуть найвидатнішою в археології ХХ століття. Відомий український археолог Борис Миколайович Мозолевський під час розкопок кургану Товста Могила поблизу міста Орджонікідзе (нині – м. Покров) знайшов скіфську пектораль.

Відтоді вчені напружено працюють над розв’язанням загадок дивовижного артефакту.

Пектораль – це нагрудний священний атрибут скіфського царя. Має форму неповного місячного диска, поле якого поділено чотирма плетеними джгутами на три яруси. Кожен із них заповнено скульптурними зображеннями людей, тварин, фантастичних істот, птахів, рослин: 48 фігурок виконано в техніці лиття за восковою моделлю.

Символічне значення багатьох зображень досі не розгадане. За однією з версій, на пекторалі зображено уявлення стародавніх народів про світоустрій, за іншими, – цю річ розглядають і як календар: верхній ярус може ілюструвати приготування до святкування нового року, який скіфи зустрічали навесні. А не так давно у вчених колах з'явилася думка, що пектораль – це не що інше як зашифроване послання скіфів.

Захоплює філігранна майстерність давніх художників-ювелірів, які володіли технікою литва, оздоблення, гравіювання. Розміри пекторалі дивують: діаметр – 30,6 сантиметрів, вага – 1150 грамів золота найвищої проби, але не це головне. Скіфська пектораль – унікальний зразок античних прикрас, виготовлених, на думку експертів, у середині IV століття до нашої ери на території Греції.

Більше про пектораль і скіфські скарби можна дізнатися з книги «Музей історичних коштовностей України», яка зберігається у фонді бібліотеки.

Скіфська пектораль зберігається у Києві в Музеї історичних коштовностей України, а гальваноскопію її можна побачити в Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д. Яворницького.


Юлія Бриліна, бібліотекарка відділу документів із питань мистецтва ДОУНБ

05.05.2021