Матіос - видатна гуцулка з Буковини

 
 

м1438682кп хр чз   
84(4УКР)6-44    
М 34

Матіос, Марія Василівна  Нація: проза. -2-ге вид.. -Львів: Кальварія, 2002. -211 с.

Увазі читача запропоновано книга художньої прози Марії Матіос. Книга дуже важна з моральної точки зору. Незважаючи на невеликий об'єм, у ній уміщено стільки болю, що стає страшно, як усе це вмістилося в душі і думках однієї жінки. Під одною обкладинкою зібралося багато різних доль, кожна з яких пече по-своєму. Народ, який пригнічували усіма силами, викорінювали, як тільки могли. Нація, яку ненавиділи і яку хотіли поставити на коліна. Книга сповнена сліз, смертей і... краси. Як не дивно, на тлі усієї цієї жорстокості українські народні звичаї і обряди виступають особливо чарівно. Відчувається могутня сила, передана від предків через покоління. Вона і дає вистояти нації, яку ніщо не змогло убити. Герої книги - прості люди, селяни, які живуть своєю сім'єю, родинною хатою і працею. Вони нікому не бажали зла, але завжди знайдеться хтось, хто захоче підкорити мирних людей, загнати їх у потрібний формат і вигнати з земель предків. "Нація" - це книга-реквієм по тим, кого безневинно закатували і знедолили. Це ода цілому народу. І це чудова книга, яку має прочитати кожен українець.


 
 

1459437кп хр чз   
84(4УКР)6-44    
М 33

Матіос, Марія Василівна  Солодка Даруся: драма на три життя. -3-є. -Львів: Літературна агенція "Піраміда", 2005. -176 с.

Роман «Солодка Даруся» без перебільшення, одна з найзнаковіших подій в українській літературі часів Незалежності. Твір розповідає про гірку долю Дарусі та її батьків, понівечених НКВД у довоєнний та післявоєнний період окупації радянськими військами Західної України. Події розгортаються у гірському селі Черемошне, що на Буковині. У селі її вважають німою та несповна розуму через її часті головні болі, але кличуть чомусь Солодкою Дарусею. Даруся живе сама у хаті своїх батьків й дає собі раду лише завдяки сусідам та добрим людям. Твір насичений мальовничими описами місцевого побуту та звичаїв враз повертає в минуле на 30-40 років й розповідає про молоду пару (батьків Дарусі), які намагалися зберегти від злого людського ока своє кохання. Незважаючи на всі негаразди сім'я виживає, але вкінець знівечують їхнє життя агенти радянської влади, для яких немає нічого святого.  Роман перекладено багатьма мовами, зокрема німецькою, англійською, французькою, італійською, польською.


 
 

ф1518669кп хр чз   
84(4УКР)6-44    
М 34

Матіос, Марія Василівна  Вибране. -Л.: Піраміда, 2010. -424 с.

Твори Марії Матіос – глибоко філософічні, країноцентричні, наповнені трагічним світовідчуттям, звернені до історії та сьогодення нашого народу, до дослідження внутрішнього світу людини в різних ситуаціях, пов’язаних як із суспільним, так і особистим життям, у той же час більшість із них насичені еротизмом, містять у собі таємниці й загадки, написані вишуканою народною мовою.

До книги «Вибране» ввійшли найбільш відомі твори Марії Матіос: «Солодка Даруся», «Нація», «Майже ніколи не навпаки», «Москалиця» та інші. 


 
 

ф1523136кп хр чз 
84(4УКР)6-48    
М 33

Матіос, Марія Василівна  Вирвані сторінки з автобіографії. -2-ге вид.. -Львів: Піраміда, 2011. -368 с

"Марія Матіос написала автобіографічний текст. Звісно, не йдеться про формат на кшталт блогу з розкриттям інтимних деталей. Ідеться про серйозне письмо Марії Матіос і письмо про Марію Матіос - подекуди виглядає "забронзовіло", проте не надто. Книжка Матіос дає можливість по-новому глянути на багато подій України часів незалежності до та після 2004 року, а також після лютого-березня 2010 року. Зауваження письменниці цінні - інтелектуали свого часу мали б активніше коментувати минуле та теперішнє країни. Мені особисто за безцінне джерело інформації та "компромату" правитимуть усі замальовки про Яворівського та Дзюбу, про Ступку та Іллєнка, про прототипів "Солодкої Дарусі" тощо.
Цікава книжка для фанів Матіос і для любителів читати історію від першої особи".

Експерт Бі-Бі-Сі, журналіст "Української правди" Ірина Славінська


 
 

1531905кп чз   
84(4УКР)6-44    
М 33

Матіос, Марія Василівна. Черевички Божої Матері. Вирвана сторінка з буковинської саги: повість. -Львів: Піраміда, 2013. -206 с.

Трагічна буковинська історія червня-липня 1941 року. Головна героїня цієї книги, Іванка Борсук, мила, невинна дівчина, яка в свої двадцять років у жорстокий спосіб пізнає, що таке в цьому житті Добро, а що – Зло. Полотно її життя розгортається на тлі бурхливих та надзвичайно трагічних подій Буковини ХХ століття. Розлога історична панорама, заплутані людські долі та особливий колорит  гуцульського краю – це все в новій редакції твору «Черевички Божої матері», яка містить нові епізоди.


 
 

1541609кп хр чз 
84(4УКР)6-44    
М 34

Матіос, Марія Василівна  Приватний щоденник. Майдан. Війна.... -Львів: ЛА Піраміда, 2015. -354 с.

"Приватний щоденник", мабуть, найочікуваніша книжка Марії Матіос, якою відома українська письменниця "загартовує правдою" про ексклюзивні події Майдану та триваючої війни, учасником чи свідком яких вона була. Це свого роду хроніка, що починається з кінця 2013-го і до середини літа 2015-го року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан...змінила війна... А ще - свої історії "про конкретні битви за дуже конкретних людей".


 
 

ф1569425кп чз 
821.161.2'06-311.6     
М 34

Матіос, Марія  Букова земля: роман-панорама завдовжки у 225 років. -5-те вид.. -Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2020. -926 с.

Новий роман письменниці «Букова земля» — це пронизлива, глибока і зухвала сага завдовжки у 225 років, пропущена через перехресні історії п'яти родин різного суспільного рівня і статусу, а також історичних персонажів, так чи інакше пов'язаних з Буковиною. Землероби, скотарі, воїни, посли і міністри постають повноправними творцями не лише приватної, а й загальноєвропейської історії. Недаремно авторка означила жанр свого твору як роман-панорама. Географія його подій простягається від крихітного буковинського хутора Сірук — до Відня, Берліна, Бухареста, Москви і Берна. А обрамленням цього класичного роману виступає особливий сюжет зі Станиці Луганської літа 2014 року. І як завжди у книжках Марії Матіос, окремим персонажем є мова з її неповторною лексичною розкішшю і гуцульським чаром. На створення книги у авторки пішло 9 років.


 
 

1573555кп чз 
821.161.2'06-31      
М 34

Матіос, Марія  Майже ніколи не навпаки: сімейна сага в новелах. -2-ге вид.. -Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2021. -191 с.

Твір розповідає історію гуцульських родин Чев'юків, Кейванів, Варварчуків від часів Австро-Угорської імперії, Першої світової війни й аж до середини ХХ століття, а також про життєві метання Мариньки Богодухої та Олекси Німого. Роман складається з трьох новел: «Чотири — як рідні — брати», «Будьте здорові, тату», «Гойданка життя». Композиційний стержень твору — головна думка: все минає, окрім любові. Герої новел – батьки-сини, брати-доньки, сусіди-коханці, друзі-вороги. Конфлікт героїв дійсно гострий, як ніж. Читач чує голос людської муки. Великі пристрасті звичайних людей, легке марево містики, вічні дилеми Любові–Ненависті, Гріха–Спокути, кількаярусний сюжет... Кожен персонаж цієї небуденної драми має беззаперечне алібі, неопротестовану правду і власні суди честі. А отже, має право чинити так, як не можна передбачити жодною логікою чи писаним законом. Закони честі вступають у суперечку із законами серця, бо так було споконвік, і майже ніколи не є навпаки.

Марія Матіос сказала: «Ця книга — про те, на що здатне людське серце, яке вражене любов'ю, ненавистю, бажанням помсти, заздрістю, і на що воно спроможне у часи випробування радістю і печаллю.»


 
 

1577829кп чз 
821.161.2'06-311.1     
М 33

Матіос, Марія  Мами: драма на шість дій. -Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2023. -282 с.

Що лишається матері, коли життя забирає у неї найцінніше — власну дитину, і вона опиняється у прірві відчаю і безсилля? Де вона бере сили не збожеволіти від невимовного болю і вселенської скорботи, які вже навічно оселилися у її серці? У своїй новій книзі Марія Матіос розповідає історії п’яти жінок. Усі вони — різні, у кожної своя доля, але об’єднує їх одне — найстрашніше, що може спіткати маму, — втрата єдиного сина. Кожна переживає горе по-своєму, а разом вони доповнюють одна одну і розкривають усю глибину й розпач трагедії осиротілого материнства.

«Мами́» — важка, драматична книга. Неможливо не співчувати її героям, як неможливо не звернути увагу й на гострі питання, які порушує відома українська письменниця у своїй найновішій книзі.


 
 

Ф1578603кп чз 
821.161.2'06-31     
М 34

Матіос, Марія  Москалиця. -2-ге вид.. -Львів: Піраміда, 2011. -62+46 с. 

Книжка-сенсація містить аж дві повісті: “Москалиця” та “Мама Маріца — дружина Христофора Колумба”. Героїні повістей М. Матіос — відлюдкуваті, їх бояться чоловіки, а жінки обходять стороною. В першій повісті “Москалиця” головна героїня Северина, яка народилася від зґвалтування  трьома чорноволосими вояками-русаками, проходить ритуал і перетворюється на чаклунку, мольфарку, яка має врятувати інших. Северина не знає свого батька, вона народилася від москаля, тому її все життя називали Москалицею, народилася не з любові, а з темної хіті. Але вона прагне розплутати цей клубок, власне, саме життя веде її земним шляхом і навертає в чаклунство. Лише так Северина має змогу врятуватися і врятувати інших під час війни. Якщо ви полюбляєте народні забобони в дусі “Тіней забутих предків”, то знайдете їх тут у стандартному наборі. 

У другій повістині про дружину Христофора Колумба йдеться про те, як жінка (мати) переступає священне табу, заборону, яку накладає на людство культура, вчинивши перелюб зі своїм сином. Син народжується хворим, із відставанням у психічному розвитку. Вина цьому — “страшні металеві щипці, якими такі людяні акушерки поспішливо витягували Христофорчика на світ Божий…”. Але хлопець росте “не по днях, а по годинах”, він — ніби казковий богатир, який несвідомо перейняв на себе прокляття батьків.