Україна та політика Росії: історія відносин
1532701кп чз
63.3(4УКР)46-8
Т 14
Таїрова-Яковлева, Тетяна Геннадіївна Іван Маzепа і Російська імперія. /СПб. держ. ун-т, Ін-т історії України. -К.: КЛІО, 2013. -401 с.
Дослідження відомого російського історика Тетяни Таїрової-Яковлевої дає відповідь на найактуальніше питання, що стосується діяльності Івана Мазепи: був він зрадником чи ні. Використовуючи матеріали російських та українських архівів, автор розглядає обставини приходу Мазепи до влади, його стосунки з Петром І, внутрішню політику, особисті та ділові взаємини зі старшиною й оточенням російського царя, а також аналізує причини переходу Мазепи до шведів (план «випаленої землі», адміністративна реформа тощо).
Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України і, зокрема, постаттю Івана Мазепи.
1561992кп чз
94:323.2](477)“1960/1980”
К 28
Касьянов, Георгій Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х років. -2-е вид., випр. і допов.. -К.: Кліо, 2019. -248 с.
Книжку присвячено подіям, пов'язаним із виникненням і розвитком руху протесту в 1960-1980-х роках. У центрі уваги автора - протистояння української інтелігенції та радянської держави. Спроби національно-культурного відродження 1960-х років і його придушення, формування опозиції режимові, політичні течії в дисидентському русі, «український самвидав», репресії проти інакодумців, правозахисний рух - усі ці проблеми розглянуто в контексті загальної еволюції тоталітарної системи до її занепаду.
1562253кп чз
94(477.4)"17/18"
Б 24
Бармак, Микола Російська військова окупація Правобережної України (друга половина ХVIII-XIX ст.). -Тернопіль: Астон, 2019. -336 с.
У досліджені розглянуто особливості російської військової окупації Правобережної України другої половини XVIII - XIX ст. Армія була використана російським самодержавством не лише як військова одиниця, а як дієвий механізм інтегрування значних територій до загальноросійської державної структури. Збройним силам відводилась домінуюча роль в залякуванні та придушенні опору місцевого населення, організації колоніального грабунку людських та матеріальних ресурсів, успішній реалізації владної стратегії, скерованої на повну окупацію українських земель. Робота стала результатом тривалого наукового пошуку малодосліджуваної в українській науковій літературі теми та успішного захисту двох кандидатських дисертацій. Рекомендовано науковцям і науково-педагогічним працівникам, краєзнавцям, вчителям, студентам та усім, хто цікавиться історією України.
1571788кп чз
94(477)
С 91
Сушинський, Богдан Міфи та містифікації. -Київ: Арій, 2020. -352 с.
Історичний розвиток будь якого народу неминуче супроводжується низкою міфів, творцями яких стають несумлінні автори несумлінних трактатів або ж занадто «сумлінні» містифікатори. Саме цим явищам і присвячені історії відомого письменника Богдана Сушинського, автора 20 томної епопеї «Війна імперій» та багатьох інших історичних і пригодницьких творів. Своєрідний стиль, філософська, афористична манера спілкування з читачем, а також імідж «розвінчувача наукоподібних міфів і містифікацій», який давно утвердився за професором, академіком Богданом Сушинським у науковому світі, — все це робить пропоноване видання цікавим не лише для науковців, студентів та викладачів, але й для широкого читацького загалу.
1573558кп чз
94:341.485](477=161.2)"19"
М 45
Мейс, Джеймс Україна: матеріалізація привидів. -2-ге вид.. -Київ: Кліо, 2021. -688 с.
Титанічна праця Джеймса Мейса – відомого американського дослідника історії України, видатного громадського діяча – присвячена розкриттю цілісності, повноти історичної правди про найжахливіші сторінки тоталітарного минулого, яке до сьогодні паралізує політичне, економічне, освітнє, морально-етичне життя українського соціуму. У статтях, поданих у цьому виданні, проведено ґрунтовний аналіз причин невдач національно-визвольних змагань українців на початку ХХ століття, розкрито страхітливу механіку тоталітарної сталінської машини влади. Автор обстоює істину про штучність та антиукраїнську спрямованість одного з найбільших геноцидів в історії – Голодомору 1932–1933 років, документально підтверджує нерозривний взаємозв’язок між минулим, теперішнім і майбутнім України. Він доносить до нас голос покоління наших співвітчизників, які розповідають, як нищилася українська нація-держава, розкриває характер, масштаби і причини здійснюваної Кремлем терористичної політики щодо України. У збірці також уміщено статті про больові точки нинішнього часу: становлення громадянського суспільства, економічні, політичні, культурні, освітні проблеми.
1576616кп чз
94(470)
З-41
Збагнути Росію. Свідчення очевидців: від Геродота до Кюстіна. -5-те вид.. -Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2022. - 400 с.
Ця книга — зібрання свідчень очевидців, представників різних епох: послів, співробітників дипломатичних місій, офіцерів, купців — про країну, що нині зветься Росією. Цікаво, що російська цензура не хотіла таких свідчень. Російські переклади іноді свідомо спотворювалися перекладачами, а деякі визначні твори, уривки з яких наведено тут, ніколи не видавалися російською мовою — зрештою, українською теж. Книга стане в пригоді військовим, дипломатам, бізнесменам, а також усім, хто хоче (або не хоче) мати справу з Росією.