Дніпропетровщина на сторінках центральних періодичних видань
Сердюк Світлана  Бібліотеки України під час війни: адаптація до нових реалій та визначення пріоритетів
// Бібліотечний форум: історія, теорія і практика.-К., 2022. -№ 3. - С. 9-14  ( 02.03.2022 )

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека імені Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія (ДОУНБ) формує колекцію документів «Військова хроніка» для майбутньої Національної цифрової бібліотеки України та власної електронної бібліотеки «Дніпропетровщина в період російсько-української війни».

Низка інформаційних ресурсів та соціокультурних заходів бібліотек спрямована на потреби внутрішньо переміщених осіб аби допомогти людям якнайшвидше влитися в соціум: записують до бібліотеки; дітей забавляють іграшками, настільними іграми, різноманітними майстер-класами; дорослих запрошують на засідання клубів і любительських об'єднань; навчають усіх охочих комп'ютерній грамотності тощо. Так, Дніпропетровська ОУНБ ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія, Кіровоградська ОУНБ ім. Д. І. Чижевського проводять низку різноманітних соціокультурних заходів для внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, в одному з кропивницьких готелів, де мешкають переселенці, бібліотекарі влаштували книжкову виставку, а дітям запропонували взяти участь у мистецьких майстер-класах.

За результатами бібліотечного контент-аналізу з'ясовано, що серед засобів бібліотерапії найпоширенішими та найрозвинутішими є бібліографічні рекомендаційні списки, роз'яснювальні статті, тренінги, майстер-класи. Бібліотеки впевнено реалізують навички бібліотерапії у поєднанні з арттерапією. Так, у Кіровоградській ОУНБ ім. Д. І. Чижевського (м. Кропивницький) розпочато серію майстер- класів з нейрографіки. Бібліотеки Жовтоводської ЦБС на Дніпропетровщині провели акцію «КнигоТе- рапія» для біженців, які знайшли притулок у місті.

Бібліотеки також сприяють волонтерському руху та благодійництву, формують гуманітарну допомогу для внутрішньо переміщених осіб, які тимчасово проживають на території громади. До цієї роботи долучились переважно бібліотеки територіальних громад. Маємо інформацію про роботу сільських бібліотекарів громад Вінниччини, Дніпропетровщини, Хмельниччини, Львівщини, що виконують першочергові завдання: збирають, пакують та відправляють гуманітарну допомогу, інформують та консультують жителів села з різних нагальних питань, готують їжу, плетуть маскувальні сітки, шиють маскувальний одяг для захисників, збирають та формують медичні набори, тобто роблять усе, чого вимагає час.
На базі деяких бібліотек Дніпропетровщини були організовані штаби приймання гуманітарної допомоги для переселенців та військових. Бібліотекарі організовують доставку гуманітарної допомоги самотнім та маломобільним групам населення. У Полтавській ОУНБ імені І. П. Котляревського працює пункт видачі гуманітарної допомоги для біженців. Книгозбірні Луцької міської ЦБС та Жовтоводської ЦБС стали волонтерськими центрами, де готують речі першої необхідності та провізію для територіальної оборони.

Бібліотеки також організовують заходи з метою фінансової підтримки захисників. Так, бібліотеки м. Нікополя на Дніпропетровщині організували благодійні акції зі збору коштів для ЗСУ: «З Україною в серці», «Збери макулатуру та ПЕТ- кришки! Підтримай армію!», «Великодній ярмарок», де можна було придбати картини місцевих художників та мистецькі вироби тощо.
 З повним текстом можна ознайомитись у відділі періодики за адресою : пр. Д. Яворницького,18