Скорочення штату: звільнення матері
Відповідно до ст. 179 Кодексу законів про працю України (КЗпПУ) за бажанням працюючої жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з виплатою допомоги відповідно до законодавства. У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною 6-річного віку. Якщо жінка перебуває у такій відпустці, вона в будь- який час може вийти на роботу.
Згідно із ч. 8 ст. 179 КЗпПУ за бажанням жінки у період перебування її у відпустці для догляду за дитиною вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за нею зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Закон не визначає, де саме жінка має право працювати на умовах неповного робочого дня – на підприємстві, з яким вона перебуває в трудових відносинах, чи на іншому підприємстві. Отже, жінка має право працювати і на тому ж, і на іншому підприємстві. Згідно з вимогами ч. 3 ст. 56 КЗпПУ робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Тому жінка, яка доглядає за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і працює на умовах неповного робочого часу, має право на щорічну відпустку, при цьому одержуючи допомогу по догляду за дитиною. Це випливає із загальних правил про право працівників на одержання відпусток.
Згідно із ст. 184 КЗпПУ забороняється звільняти в зв’язку із скороченням чисельності або штату працівників жінок, які мають дітей віком до 3 років та до 6 років (якщо дитина потребує домашнього догляду за медичним висновком), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда. Звільнення таких жінок (які перебувають у відпустці або які працюють) допускається тільки у випадку повної ліквідації підприємства, установи, організації, з обов’язковим їх працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування здійснюється також у випадках звільнення після закінчення строкового трудового договору.
Названі категорії жінок не можуть бути звільнені не лише з підстав, передбачених ст. 40 і 41 КЗпПУ, а й з інших підстав, що кваліфікуються, як звільнення (розірвання) трудового договору з ініціативи власника. Полный текст смотри в отделе периодики по адресу: пр. Д. Яворницкого, 18 и на сайте газеты: http://www.psv.org.ua/arts/Yurist/view-3417.html