Скарби книгосховища

 
 

Стефаник В. С.

Літописець долі народної. 

До 150-річчя від дня народження В. С. Стефаника (1871—1936), українського письменника і громадського діяча

«Я сотворив собі свій світ… шовком тканий, сріблом білим мережаний і перлами обкинений» (В. Стефаник).

«Я свою душу пустив у душу народу» (В. Стефаник).

“Я писав тому, щоби струни душі нашого селянина так кріпко настроїти і натягнути, щоби з того вийшла велика музика Бетховена. Це мені вдалося, а решта — це література” (В. Стефаник).

14 травня 2021 року на державному рівні відзначається 150 років від дня народження Василя Стефаника – талановитого українського письменника-новеліста, видатного майстра соціально-психологічної прози, однієї з головних постатей культурного та соціально-політичного життя України. Його лаконічні, сповнені драматизму твори, відтворюють достовірні картини життя західноукраїнського села кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Його називали "володарем селянських душ", "мужицьким Бетховеном", а він вважав себе "великим страдником". Вміння спостерігати і глибоко переживати бачене й почуте надало новелам письменника того болю, що вражає своєю вагою, зворушує правдивістю. «Людський біль цідиться крізь серце моє, як крізь сито, і ранить до крові. Людське щастя пересівається крізь душу, як сонце крізь хмару, і до неба мене зносить. Сто раз падати з неба у сором людський – болюче» (В.Стефаник).

Будучи визнаним майстром короткої, драматичної, соціально-психологічної новели, він став одним із перших представників нового в українській прозі напрямку – експресіонізму. Маючи свою особисту, незрівняну манеру висловлювати думки, володіючи співучим покутським діалектом, тонко відчуваючи навколишній світ, Стефаник змальовує своїх персонажів зворушливо, ємно, неповторно. "Його новели – як найкращі народні пісні, в яких нема риторики, ані сентиментальності, а тільки наочне, голе, просте, непідфарбоване життя, дуже часто сумна дійсність, але оздоблена золотом найправдивішої поезії" (І. Франко). Ці слова великого "каменяра" якнайліпше характеризують творчість Василя Стефаника. З ними перегукуються слова Олеся Гончара: «Доведені до найвищого лаконізму, до найвищої художньої концентрації, новели Стефаника – це, власне, його індивідуальність, його природний подих, у них тільки йому властива інтонація, тільки йому притаманний малюнок художнього мислення… І що самя ця, доведена доведена до гранічної стислості, міцністю схожа на сонет форма новели виникла не довільно, народжена вона внутрішнім болеем письменника, народним стогоном, криком, прокляттям. У кожній з його  новел – згусток почувань народної душі. Народність – це те, що дає силу його новеллам, це те, що було найдорожчим для трудового люду в його творчості і завдяки чому ім`я Василя Стефаника з любов`ю вимовляє сьогодні український народ».

Яскраві, лаконічні, вражаючі оповідання Стефаника можна порівняти із блискавками, що спалахнули на тлі апатичної, позбавленої свіжих ідей, галицької літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст. Вони відразу привернули до себе увагу великою силою почуттів, душевністю та майстерністю. «...його маленькі мініатюрні картини перетворюються в очах читача в великі епічні образи, епопею горя і нужди, епопею безнастанних, вічно людських трагедій, трагедій нашого українського мужика... І хто хоч раз прочитав Стефаникові оповідання - цей раз назавжди пам`ятатиме їх. Яка глибина почувань у них, яке багатство ідей, яка міць і музика слова – тих справжніх перлин нашого не дуже багатого письменства» (М. Семчишин).

Твори письменника здобули широкої популярності не тільки в Україні. Він вважається талановитим майстром психологічної новели, одним з найкращих у світовій літературі. Талант Стефаника-новеліста високо оцінювали Максим Горький, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Ольга Кобилянська та інші видатні митці слова.

«Дивувалися письменникові сучасники, дивуємося ми, цілий світ дивується, як можна одним словом передати психологічний стан людини, двома-трьома словами намалювати цілу картину, а на одній-двох сторінках дати соціальний стан цілого вимученого народу!» (Остап Вишня «Отак і пишу»). «Стефаник – великий вчитель у питаннях майстерності, Його блискучі новели – засторога проти зайвої балакучості, проти всілях штучних оздоб у творах, проти сентиментальної описовості», - пише літературний критик, дослідник творчості В.Стефаника В. Лесин.

До самої смерті не полишало Стефаника бажання “сказати людям щось таке сильне і гарне, що такого їм ніхто не сказав ще”. І на його долю випало найбільше для художника щастя — він сказав те, що хотів, і сказав так, як хотів. «Можна сказати, що Стефаник був неначе птах, який співає, бо мусить співати, що пісня є його необхідністю і нагородою. Можна сказати, що він був як дерево, яке втрачає листя, страждає, вмирає, а навесні новою зеленню вкривається. Можна скзазати, що він як лан, який за вкладену працю сторицею платить і не знає невдячності ані кривд не пам ятає. Але Стефаник – людина,  поет. Біль його у сто раз більший від болю дерева, від болю птаха» (В. Морачевський).

Творчість В. Стефаника трагічна, незбагненна і пронизуюча. Особливості стилю письменника влучно визначив Максим Горький: «Як коротко,  сильно і страшно пише ця людина». Його новели - це маленькі драми, сюжети яких підказало саме життя. Будучи «людиною села», маючи «вразливу душу», письменник, як ніхто, розуміє почуття селян, «знає, що життя – це праця, злидні, кривда», створює реалістичні образи, повні  трагічності. «...І все, що я писав, мені боліло» (Стефаник). Його манера письма, оригінальність стилю чарує, а образність і поетичність мови, вживання колоритних місцевих диалектів заворожує: «Він умів слухати гомін жита колосистого, але чув над тим гомоном і хмару, що лопотить повітрям і падає на те жито” (Стефаник).

Літературна діяльність Василя Стефаника мала великий вплив на розвиток української новелістики. Його твори перекладено багатьма мовами світу: англійською, болгарською, грузинською, іспанською, італійською, литовською, німецькою, новогрецькою, польською, російською, румунською, сербохорватською, словацькою, словенською, угорською, французькою, чеською та іншими.

«Про Василя Стефаника не говоримо в минулому часі, бо є він і сьогодні цілком реально в нашім краснім письменстві, живе всією своєю невмирущою творчістю, силою свого вогнем налитого слова» (Олесь Гончар).


Твори й публіцистика В. Стефаника

“Буду свій світ різьбити, як камінь.
Слово своє буду гострити на кремені моєї душі і, намочене в труті-зіллі, пускати буду наліво...
І слово своє ламати буду на ясні соняшні промінчики, і замочу його в кожній чічці, і пускати буду направо.
А свій камінь буду різьбити все, все! Аж на могилу свою його покладу як мертву красу.
А вишня в моїх головах возьме всі мої болі на свій цвіт”.
(Василь Стефаник “Моє слово”).

Василь Стефаник займає почесне місце серед визначних майстрів художнього слова як неперевершений новеліст, геній  короткої соціально-психологічної прози. «Його новели - як найкращі народні пісні, в яких нема риторики, ані сентіментальності, а тільки наочне, голе, просте, непідфарбоване життя, часто даже сумна дійсність, але оздоблена золотом найправдивішої поезії» (І. Франко).

***
1447057 - хр 
84(4УКР)я43
Д 44
  Василь Стефаник // Дивосвіт "Веселки": антологія літератури для дітей та юнацтва в 3-х томах. - К. : Веселка, 2004 - 2005.
 Т. 1 : Українська література. -  2004. – С. 447-452. 
В розділі, присвяченому В. Стефанику, можна ознайомитись з короткою біографією письменника та оповіданнями «Сини» та «Дорога».

941938 - хр
У1
С 79 
Стефаник, Василь Семенович. 
Вибране [Текст] / В.С. Стефаник; - Ужгород : Карпати, 1979. - 392 с.
Василь Стефаник (1871-1936) - автор реалістичних, самобутніх соціально-психологічних новел про життя західноукраїнських трудящих кінця ХІХ - початку ХХ століття. Подиву гідні їх велика правдивість, народність і мистецька досконалість. «… Василь Стефаник, є єдиним у світовій літературі останніх десятиліть співцем селянства – єдиним за цілісністю сприйняття, за силою гніву, за глибиною проникнення у свідомість людей та гідний подиву поетичній майстерності» (М. Ляшко).

515024 - хр 
У1
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Катруся: вибрані твори / В. С. Стефаник. - К.: Веселка, 1965. - 111 с. - (Шкільна бібліотека). - Б. ц.
Малюнки та портрет Василя Стефаника роботи художника М. Поповича.
В оповіданні “Катруся” єдина донька своєю хворістю доводить до відчаю батьків, які дорікають дівчині її хворобою, але всеж таки, сподіваючись врятувати, везуть до лікаря. Вони змучені, морально виснажені, в їхніх стосунках переплітаються і прокльони, і батьківська любов.  Від усвідомлення того, що смерть легша за життя, охоплює жах. Тема матері і дитини, жертовності материнської й батьківської любові в новелах «Катруся», «Мамин синок», «Новина» переплітається з іншими реалістичними темами: одинока старість, трагедія зайвих ртів у бідних селянських родинах. Збірка включає новели, які мають реальні передісторії, що вилилися в глибоко психологічні твори.

1464494 - хр
84(4УКР)5-44
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Камінний хрест: новели / В. Стефаник. - Харків: Фоліо, 2006. - 255 с.
«Я свою душу пустив у душу народу…», - ці прості й водночас глибокі слова видатного українського письменника якнайкраще характеризують його творчість. До пропонованої збірки творів Василя Стефаника (1871—1936) входить низка його найкращих новел, які засвідчили прихід у світову літературу самобутнього письменника. Багато з них  були одразу перекладені й видані іноземними мовами. У реалістичних, самобутніх соціально-психологічних новелах письменника постають правдиві картини життя західноукраїнського селянства ХІХ -  початку ХХ століття. «Камінний хрест» - психологічна новела про внутрішні переживання селянина, який змушений емігрувати за океан. Це один із перших літературних творів, присвячених еміграції українців. Велична й вражаюча картина людського смутку, написана в Русові, в основу якої покладено реальні факти.


222553 - хр 
У1
С 79 
Стефаник, Василь Семенович. 
Камінний хрест: новели / В. С. Стефаник. - Львів: Книжково-журнальне видавництво, 1955. – 27 с. 
 
1421785кп хр
1421786 - хр 
821.161.2 '06-3
С 79 
Стефаник, Василь Семенович. 
Моє слово: новели, оповідання, автобіографічні та критичні матеріали, витяги з листів. - К.: Веселка, 2001. - 319 с.
Творчість В. Стефаника трагічна, незбагненна і пронизуюча. "Як безумний, бреду хмарою своєї фантазії. Сто раз розпускаю сили своєї душі, аби далекими світами відшукали мені щастя моє". До книжки увійшли новели та оповідання письменника, а також спогади сучасників про митця, автобіографічні й критичні матеріали, епістолярна проза. Четверта збірка письменника «Моє слово» вийшла в світ у 1905 році. В ній уперше була надрукована новела «Суд», яка завершує перший період творчості Стефаника.


122939 - хр
У 1
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Моє слово: вибр. твори для старшого віку / В. С. Стефаник. - К.: Молодь, 1950. – 164 с.

878539 - хр 
У1
С 79 
Стефаник, Василь Семенович. 
Новели / В. С. Стефаник. - Ужгород: Карпати, 1977. - 176 с.
Глибоко й реалістично змальовано В. Стефаником життя знедоленого селянства на рубежі ХІХ-ХХст.  Його новели - то маленькі драми, сюжети яких узяті з життя. «Строгість, точність, глибина досліджень людського існування робить новели Стефаникові вічно жаріючим огнищем роздумів, переживань, відчуттів. Це вогнище обпікає і наші серця, обпікає серця наших дітей, обпікатиме серця прийдешніх поколінь» (М. Бажан»).

1538981- хр
84(4УКР)5-44
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Оповідання [Звукозапис]: аудіокнига: 4 г. 27 хв. / В. Стефаник; текст читає П. Панчук. - К.: Наш формат, 2006. -  эл. опт. диск (CD-ROM); МР3. - (Книга вголос).
Василь Стефаник (1871 — 1936), неперевершений майстер психологічної новели, визнаний однією з найяскравіших постатей української літератури кінця ХІХ – початку ХХ століття. В коротких, влучних оповіданнях Стефаник змальовує життя найбіднішого селянства на західноукраїнських землях, побачене і глибоко пережите ним самим, що лунає в уривчастих, нервових фразах, сповнених болю. Його новели – це протест проти пригноблення селян, проти їхньої національної нерівності, це короткі реалістичні драми і трагедії звичайного люду, підмічені пильним оком психолога. Вибрані аудіоновели, зібрані в цьому виданні, є збіркою перлин творчості В. Стефаника, втіленням його бажання “сказати людям щось таке сильне і гарне, що такого їм ніхто не сказав ще”.

180856 - хр
У1
С 79
Стефаник, Василь. 
 Оповідання / В. Стефаник. - К.: Державне видавництво художньої літератури, 1953. - 87 с.
В книзі представлені найкращі оповідання талановитого майстра короткої прози Василя Стефаника.  «... Двома - трьома швидкими штрихами він надзвичайно яскраво зображує нам цілі драми, завдячуючи саме тому, що всі його начерки мають загальний тон» (Леся Українка).

1103415- хр 
У1
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Твори / В. С. Стефаник. - К.: Дніпро, 1984. - 173 с.: портр.
Класик української літератури, майстер короткої психологічної прози Василь Стефаник змальовує життя галицького селянства на рубежі ХІХ – ХХ ст. Талановитий художник слова “...будує свої новели-образки не на розлогих описах і розповідях, які вимагають епічного спокою, а на яскравих і сильних враженнях, які вкарбовуються в пам’ять назавжди» (Л. Дем'янівська).

318599 - хр
У2
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Твори / В.С. Стефаник. - К.: Художня лiтература, 1958. - 242 с.


318599 - хр
У2
С 79
 Стефаник, Василь Семенович. 
Твори / В.С. Стефаник. - К.: Художня лiтература, 1958. - 242 с.
Збірка оповідань, присвячена життю галицького селянства. «Вижу їх як дубів, тих мужиків, що їх вода підмиває, корінь підмулює, вижу, як хитаються, як падають, як їх пхають на желізниці і везуть як дерево на опал. Чую їх біль, всі ті нитки, що рвуться між її (громади) серцем і селом, і мені рвуться, чую їх жаль і муку» (В. Стефаник).

680794 - хр  
У1
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Твори / В. С. Стефаник. - К.: Дніпро, 1971. - 432 с.: фот.
Василь Стефаник був реалістом у доборі тем для своїх новел та оповідань і експресіоністом у художньому опрацюванні цих тем. Твори цієї збірки розкривають різні аспекти душі українського прикарпатського селянина віками гнобленого і доведеного до крайніх меж відчаю. “Вони дають читачам правдиву картину страшного лихоліття, виховують ненависть до гніту й експлуатації” (В. Лесин). В пропонованій книзі представлені автобіографія, поезії в прозі, найкращі новели письменника.

***

Ф1554020кп - хр  
821.161.2’06-3(082)
У 45
 Василь Стефаник // Українська модерна проза: антологія / упоряд., комент. Ю. П. Винничук. - Харків: Фоліо, 2018. – С. 12-16.
В антології "Українська модерна проза" представлені маловідомі модерністські творіння класиків української літератури, зокрема поезія в прозі Василя Стефаника. Вперше вони були надруковані в травні 1941року в журналі «Радянська Україна». «Самому собі», «У воздухах плавають ліси…», «Городчик до бога ридав…», «Під горою коло ліса…», «Раненько чесала волосся», «Вночі», «Чарівник» були написані в 1896 – 1897рр. і відносяться до періоду його ранньої творчості. Вірш в прозі «І чого ти, серце моє…», написаний в 1897 році, присвячено Ользі Гаморак, майбутній дружині письменника. 

684488 - хр
У2
Ч-75
 Стефаник, Василь. Вона – земля // Чорнозем підвівся: прозові твори українських письменників 1917-1924 рр. - К.: Молодь, 1971. – С. 93.
Увазі читачів представлена збірка малої української прози, до якої увійшла новела В. Стефаника “Вона - земля”, присвячена батькові письменника.
***
1546072 - хр
84(4УКР)6-44
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Вибрані твори = Valogatott muvek / В. С. Стефаник. - Ужгород: Карпати, 2010. - 272 с. - Текст укр. та угор. мовами.
До збірника увійшли найвідоміші новели письменника, переведені з української мови. Короткі, як спалах блискавки, психологічно сильні й гармонійно цілісні, щодо змісту й форми, новели Василя Стефаника вражають читачів драматизмом та правдивістю.

670538 - хр 
672918 хр
У1
С 79 
Стефаник, Василь Семенович. 
Избранное / В. С. Стефаник. - М.: Художественная литература, 1971. - 223 с.
До збірника включено найвідоміші новели визнаного майстра корткої прози Василя Стефаника, перекладені з української мови: “Синя книжечка”, “Камінний хрест”, “Дорога”, “Моє слово”, “Земля”, новели 1926 – 1933рр, поезії в прозі.

133024 - хр
У1
С 79
Стефаник, В.  
 Избранные произведения / В. Стефаник. - К.: Государственное издательство художественной литературы УССР, 1951. - 208 с.
В збірці представлені новели Василя Стефаника російською мовою у перекладах М.Ляшко, Г. Шипова, А.Дєєва. “Всі його новели насичені глибоким зворушливим ліризмом, який розбуджує найпотаємніші струни людського серця... вже своїми першими реченнями викликають у читача своєрідний ніжний настрій... Його новели як найкращі народні пісні...” (І. Франко).


118951 - хр
У1
С 79
Стефаник, Василь. 
 Избранные произведения / В. Стефаник. - М.: Государственное издательство художественной литературы, 1950. - 224 с.


98048 - хр
У1
С 79
Стефаник, Василий. 
 Кленовые листья: рассказы / В. Стефаник. - М.: Правда, 1948. - 48 с.
В цих, вражаючих силою художньої правди творах Стефаника, майстерно змальовано трагічні людські долі. «І ллється тужній Стефаників спів про страчене дитинство, як народна пісня про кленові листочки, - символ тяжкого сирітського життя» (Василь Яременко). Оповідання «Кленові листки» - твір про «дітей без дитинства, розвіяних по незнаній Канаді, аби вони лишилися жити» .  "Як у краплі роси будить сонце всі краски неба й землі, так серце й талант поета добуває з простої родинної долі всі тони та й всі краски людської душі в "Кленових листках". Там є ті найстрашніші слова, що стинають серце льодом розпуки, та й сліди малих дитячих ніг стеляться по дорозі, як квіти. Там є несвідома жорстокість природи в діточих словах та й безсмертна доброта, що у найсвятішому місці нашого богослужіння каже слово: «Станем добрі»  (Ю. Морачевський).

1067288 - хр  
821.161.2-31
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Новеллы / В. С. Стефаник. - М.: Наука, 1983. - 288 с.: портр. - (Литературные памятники).
До збірника увійшли перекладені російською мовою твори В. Стефаника. Письменник створив в українській літературі жанр стислої реалістичної соціально-психологічної новели, для якої характерні глибокий внутрішній ліризм і драматизм, зосередження основної уваги не на описі подій з життя сільських трудівників, а на відтворенні їх душевних трагедій, породжених соціальними причинами.

197614 - хр
У1
С 79
Стефаник, Василь. 
 Рассказы / В. Стефаник. - М.: Правда, 1954. - 40 с.
У глибоколіричних, сповнених драматизму оповіданнях відомий український письменник-демократ (1871— 1936) змалював тяжку долю селян Західної України на рубежі XIX—XX ст. Створюючи короткі пронизливі нариси людського страждання, він серцем своїм переймався їх болем і відчаєм. “Кожна моя дрібниця, яку я пишу, граничить з божевіллям, і я нікого в світі так не боюся, як самого себе, коли я творю…” (В. Стефаник).


57314 - хр
У1
С 79
Стефаник, Василь. 
 Рассказы / В. Стефаник. - М.: Советский писатель, 1947. - 275 с.
Короткі психологічні новели Стефаника вражають силою почуттів, влучністю образів, справжнім болем, доведеної до відчаю душі."Страшно сильно пишете Ви. Так, якби-сьти витесували потужною рукою пам'ятник свого народу... Гірка, пориваюча, закровавлена поезія Ваша, котру не можна забути..." (О. Кобилянська).

197473 - хр
У1
У 45
 Василь Стефаник // Украинские повести и рассказы - М. : Гослитиздат, 1953. – С. 407-478.
Збірка творів українських класиків, в літературній спадщині яких знайшла висвітлення бурхлива доба кінця ХІХ–початку ХХ століть. “Марко Вовчок була оповідачем, Франко був обсерватором-дослідником, Мартович - сатириком-фотографом […], Коцюбинський -  малярем, а Стефаник є поетом мужицької розпуки." (Марко Черемшина). До збірки увійшли твори Василя Стефаника, де він змальовує свій край, наповнений самобутнім гуцульським фольклором. Черпаючи тематичний матеріал з добре знаного йому села, Стефаник передавав живі, як саме життя, образи трагічної дійсності, створював пронизливі короткі нариси людського болю й відчаю.

***
537081 - хр
8У1
Ф 83
 Василь Стефаник об Иване Франко // Иван Франко в воспоминаниях современников - М.: Художественная литература, 1966. – С. 151-152.
До книги влючено публіцистичну статтю Василя Стефаника, в якій розмірковується про значення І. Франка у житті й діяльності новеліста. «Іван Франко поставив мене малим наслідником своїм» (Василь Стефаник).

241803 - хр
У1
З-41 
В.С. Стефаник // Зброя слова: збірник. - К.: Державне видавництво художньої літератури, 1955. – С. 467-503.
Збірник, розрахований на широке коло читачів, знайомить з творчою спадщиною українських письменників дожовтневого часу. До відповідного розділу, присвяченого творчості Стефаника, увійшли новели «Палій», «Суд», уривки із статей, листів, виступів письменника. 

***
Василь Стефаник у спогадах і критиці

Василь Стефаник – талановитий український письменник-реаліст, який увійшов в історію світової літератури як автор точних соціально-психологічних новел з життя селян Галичини. Доробок його творів невеликий, але приголомшуючий правдивістю образів і справжнім болем. Б. Лепкий називає новеліста "велетнем української прози", "віртуозом слова".
Індивідуальному стилю Стефаника притаманні гранична стислість вислову, внутрішня динамічність, драматизм. Уся увага зосереджується на відтворенні душевних переживань героїв, викликаних соціальними та морально-побутовими конфліктами. Страждання народу знаходили у чулому серці письменника глибоке співчуття.
"Небагату залишив Стефаник письменницьку спадщину — числом, та зате вона пребагата своєю ціною, своєю вагою, своєю невмирущістю. Так про селян ніхто ще не писав, і тяжко повірити, щоб так гарно коли хто писав” (В. Сімонович).
«…новели Стефаника настільки оригінальні, що читач мусив би переконатися, що творча сила літератури українського народу, як і його душа , є наскрізь індивідуальні і  відкрізняються від всього того, що нам дає Європа» (Іван Труш).
“Що дав мені Стефаник? Зв’язав мене своїм, стефаниківським болем з моїм народом. Навчив мене, що немає і не може бути “безтурботної любові” до Батьківщини. Ще раз зміцнив мою національну гордість за рідну літературу. І ще переконав мене в тому, що пересічному письменникові неможливо вчитись у геніального, а хіба що тільки у талановитих. Геніальних не можна наслідувати, бо вони неповторні” (Ірина Вільде).

282538 - хр
8(с)Укр
Б 23 
Бандура, Олександра Михайлівна. 
Василь Стефаник / О. М. Бандура. - Львів: Книжково-журнальне видавництво, 1956. – 131 c.
Книга української літературознавці присвячена життю й творчості Василя Стефаника. В ній наводиться детальна біографія письменника, йдеться про формування Стефаника як письменника-демократа, представлено огляд літературного життя Галичини, розмірковується про те, який вплив на нього справили І.Франко, Т. Шевченко, його друзі й соратники Л. Мартович, М. Черемшина. “Стефаник – це митець із врожденим талантом. Він досконало володіє формою, має гідний подиву смак у використанні художніх засобів. Він завжди знає, як за допомогою найпростіших засобів можна досягти найбільшого враження” (І. Франко).

206712 - хр
8(С)Укр(092)
Б 83
Борщевський, Василь Митрофанович. 
 Вивчення творчості Василя Стефаника в школі / В. М. Борщевський, Б. А. Буяльський, М. Т. Чечот. - К.: Радянська школа, 1954. - 55 с.
Посібник включає біографію письменника, а також характеристику творів, включених до шкільної програи.

1408402 - хр
83.3(4УКР)6-8Стефанник
Б 90
Букса, Ірина. 
 Творчість та словник малозрозумілих слів Василя Стефаника / І. Букса. - К.: Смолоскип, 1996. - 128 с.
У посібнику висвітлено життєвий та творчий шлях В.
Стефаника, фальсифікацію його творчості радянськими критиками, популярність серед інших народів світу, представлено аналіз перших перекладів його новел польською мовою, дані методичні поради щодо вивчення творів «Самому собі», «Новина», «Камінний хрест», подано словник малозрозумілих слів та приклади з’ясування Стефаникових діалектів.

м1110991кп - хр  -  Б.ц.
У2
В 57
Влад, Марія Миколаєвна. 
 Віно [Текст] : вірши та поеми / М. М. Влад. - К. : Радянський письменник, 1984. - 111 с. - Б. ц.
Поетеса Маріїя Влад присвятила українському новелісту Василю Стефанику поему, сповнену гуцульським  колоритом.

м1331517 - хр 
83.3(2=Укр)5-8
Г 56
Гнідан, Олена Дмитрівна. 
 Василь Стефаник. Життя і творчість: посібник для вчителя / О. Д. Гнідан. - К.: Радянська школа, 1991. - 222 с.
 Автор розглядає твори класика української літератури Василя Стефаника (1871— 1936), аналізує новели збірок «Синя книжечка», «Камінний хрест», «Дорога», «М оє слово», «Земля», в яких відтворене життя західноукраїнського селянства на зламі двох століть: за часу першої Світової війни та панування Польщі. Багато уваги приділяється характеристиці творчої манери, стилю письменника. 

1505608 - хр 
83.3(4УКР)5-8
Г 67
Горак, Роман Дмитрович. 
 Кров на чорній ріллі: есе-біографія Василя Стефаника / Р. Д. Горак. - К.: Академія, 2010. - 608 с
“Його називали Володарем дум селянських, мужицьким Бетховеном, а він вважав себе Великим страдником... Чув себе листком берези, котрого пірвав вітер, забрав від мами.  Постійно мучив його неспокій. Ніде не знаходив пристановища”. Таким постає Василь Стефаник в есе-біографії письменника, публіциста Романа Горака.

1059472 - хр
8У1
Г 85 
Грицюта, Михаил Сидорович. 
Художній світ В. Стефаника / М. С. Грицюта. - К.: Наукова думка, 1982. - 199 с.
Монографія присвячена питанням традицій і новаторства критичного реалізму в українській прозі. Автор звертається до головних соціальних проблем часу, які лежали в основі характерології української літератури переджовтневого періоду, розглядає філософсько-моральні пошуки В. Стефаника і його сучасників, своєрідність принципів художнього зображення дійсності та особливостей психологізму в новелах В. Стефаника.

403265 – хр
8У1  
Ж 85
Жук, Нина Йосифовна. 
 Василь Стефаник: літературний портрет / Н. Й. Жук. - К.: Художня література, 1960. - 94 с. 
Творча спадщина В. Стефаника має велике пізнавальне, ідейно-естетичне й історико-літературне значення. Він був новатором у літературі, творцем і неперевершеним майстром дуже стислої, драматичної за змістом і глибоко ліричної за звучанням соціально-психологічної новели. Книга присвячена біографії, літературній і громадській діяльності видатного письменника Василя Стефаника. 

587703
588814 - хр
8У1
К 72
 Костащук, Василь. 
Володар дум селянських / В. Костащук. - Ужгород : Карпати, 1968. - 190 с.

356074 - хр
8У1
К 72
 Костащук, Василь. 
Володар дум селянських / В. Костащук. - Львів: Книжково-журнальне видавництво, 1959. - 182 с.
Ця книга - багата на цікаві факти, пройнята ліризмом розповідь про Василя Стефаника – видатного майстра української новели, людину, що за висловом Ольги Кобилянської, "витесувала потужною рукою пам’ятник для свого народу". У спогадах автора широко використано листування письменника, оповіді близьких йому людей, маловідомі документи літературно-меморіального музею у Русові та матеріали власного архіву В. Костащука.

46075 - хр
8(с)Укр
К 82
Крижанівський, Степан. 
 Василь Стефаник: критико-біографічний нарис / С. Крижанівський. - К.: Державне видавництво художньої літератури, 1946. - 42 с.
Критико-біографічний нарис письменника, перекладача, теоретика літератури Степана Крижанівського присвячено життєвому і творчому шляху українського письменника і громадського діяча Василя Стефаника (1871–1936). Висвітлено біографію письменника, розглянуто особливості його творчої спадщини, проаналізовано проблематику його творів та внесок у розвиток психологічної новели. Вміщено фотографію Василя Стефаника.


1342117кп - хр
84(4УКР)6
Л 48
Василь Стефаник // Лепкий, Богдан-Нестор Сильвестрович. Твори в 2-х томах  /  Дніпро, Т. 2 : Повість. Спогади. Виступи. -  1991. – С. 651-677. 
В літературно-критичному нарисі "Василь Стефаник" (1903) органічно поєднуються художньо-нарисові фрагменти з критичними спостереженнями автора. "Здається, що нема так трудної ситуації в житті українського хлопа і нема так заплутаного процесу в його душі, щоб їх Стефаник не міг підглянути й описати. Стефаник розширює державу мужицької душі". Він "...свояків у жодній літературі не має. Виростає просто з землі, з генія народу і з свого Покуття, з села Русова" (Б. Лепкий).

805140 - хр
809
В 31
Літературне пограниччя // Вервес, Григорій Давидович. В інтернаціональних літературних зв'язках: дослідження / Г. Д. Вервес. - К.: Дніпро, 1976. – С. 164-191.
Розділ, присвячений творчості В. Стефаника, характеризує культурно-громадське оточення В. Стефаника, що поставило його в один ряд із великими творцями світової літератури. “Як автор оповідань, він стоїть з найкращими й безсумнівно заняв би місце поруч із Чеховим, Тургєнєвим і Мопассаном, якбі склалися кращі умови” (В. Морачевський).

906861 - хр
П 18
Новела Василя Стефаника // Пархоменко, М. М. Оновлення традицій / М. М. Пархоменко. - К.: Дніпро, 1978. – С. 58-88.
Висвітлено проблеми розвитку української класичної літератури, взаємозв'язок традицій і новаторства в прозі Василя Стефаника. “Стефаник - письменник-новатор. Він зміг надати малій епічній формі в українській літературі велику силу драматичного звучання. Його новели відрізняються пластичністю зображення характерів, глибиною проникнення в психологію селянства, напруженістю дії, багатством підтексту, ліризмом і лаконізмом” (М. Пархоменко).
 
м934582 - хр
8У1-4
П 43 
Погребенник, Федір Петрович. 
Василь Стефаник: семінарій / Ф. П. Погребенник. - К.: Вища школа, 1979. - 192 с.
Книга присвячена життю й творчості талановитого українського письменника-новеліста Василя Стефаника. Дається аналіз творів письменника.

817928 - хр
8У1
П 43 
Погребенник, Федор Петрович. 
Василь Стефаник у слов'янських літературах / Ф. П. Погребенник. - К.: Наукова думка, 1976. - 295 с.
В монографії Ф. Погребенника „Василь Стефаник у слов’янських літературах“ глибоко й усебічно висвітлено рецепцію новелістики В. Стефаника. На тлі творчих зв’язків слов’янських літератур у монографії простежуються шляхи проникнення новелістики Василя Стефаника в російську, польську, чеську, словацьку, болгарську, хорватську, словенську літератури. Розглядаються переклади творів, аналіз та оцінки їх у літературній критиці

970438 - хр
8У1-4
П 43
Погребенник, Федір Петрович. 
 Сторінки життя і творчості В. Стефаника / Ф. П. Погребенник. - К.: Дніпро, 1980. - 350 с.: портр.
У книзі зібрано й систематизовано найважливіші факти літературної й громадсько-культурної діяльності видатного українського письменника, співця селянської долі Василя Стефаника (1871 – 1936). Дослідження цікаве документальною точністю викладу матеріалу. У формі коротких статей і заміток висвітлюються різні сторони життєдіяльності новеліста.

м948220 – хр
 948219 - хр   
8У1-4
П 84
Проценко, Ірина Миколаївна. 
 Вивчення творчості Василя Стефаника: посіб. для вчителів / І. М. Проценко. - К.: Радянська школа, 1979. - 112 с.: портр. 
У посібнику висвітлено життєвий і творчий шлях талановитого письменника-демократа кінця ХІХ – початку ХХ ст. Василя Стефаника, докладно проаналізовано його твори, дано методичні поради щодо вивчення творів письменника в школі.

1557481кп - хр 
821.161.2’06-32-94
П 84
Процюк, Степан Васильович. 
 Степан Процюк про Василя Стефаника, Карла-Ґустава Юнґа, Володимира Винниченка, Архипа Тесленка, Ніку Турбіну / С. В. Процюк. - К.: УкрНДІСВД, 2018. - 110, [2] с.: іл. - (Життя видатних дітей). 
Цікаві історії про дитинство видатних людей представлена творами Степана Процюка. В розділі, присвяченому Василю Стефанику, привабливо 
розповідається про дитячі роки талановитого українського письменника. "Я був щасливий. Коли я глядів дитиною на мамині очі, як по них сунулися тихесенько пречисті хмарки щастя, - я був щасливий" (В. Стефаник).

1504498 - хр
84(4УКР)6-48
П 84 
Процюк, Степан Васильович. 
Троянда ритуального болю: роман про Василя Стефаника / С. Процюк. - К.: Академія, 2010. - 184 с. 
Книга Степана Прцюка - це одна з перших спроб серйозного художньо-психологічного осмислення постаті Василя Стефаника як людини й творця. Автор виходить за рамки традиційної моделі біографічного роману і створює біографію Василя Стефаника, пропустивши сухі історичні відомості крізь призму психоаналізу.  У першу чергу письменника цікавили особливості психотипу героя, його загадковий внутрішній світ, трагедія душі. «Я навіть не намагався скрупульозно відтворити всі віхи життя свого героя. Мене цікавила передовсім його психобіографія, оті таємниці його довгого мовчання, витоки його експресіоністичного трагізму» (С. Процюк).

332289 - хр
8У1
Р 83
 Василь Стефаник // Рудницький, Михайло Іванович. Письменники зблизька спогади / М. І. Рудницький. - Львів: Книжково-журнальне видавництво, 1958. – С. 107-136.
Спогади про видатних письменників, подробиці з буденного життя, деякі таємниці їхньої майстерності. Приглядаючись до буденного життя  письменника, ми намагаємось розгледіти деякі особливі факти та явища. 

751296 - хр
8У1
С 71 
Співець знедоленого селянства: відзначення сторіччя з дня народження Василя Стефаника / сост. Ф. Погребенник. - К.: Дніпро, 1974. - 198 с.
Книга присвячена відомому українському письменнику Василю Стефанику, який увійшов у історію світової новелістики як автор правдивих соціально-психологічних новел з життя галицького селянства. “Стефаник сам був мужик, хлібороб з діда-прадіда і поет з витонченим естетичним смаком. Він ріс серед шедеврів усної народної творчості, що плекалася на хліборобських нивах, під стріхою убогих хатин, його памёять наповнилася обрядовими піснями, що супроводили селянську працю й весь побут хліборобський протягом тисячоліть” (М. Шумило).

676047 - хр
793
С 71 
Співець надії: репертуарний збірник. До 100-річчя від дня народження Василя Стефаника / упоряд. О. П. Шевченко. - К.: Мистецтво, 1971. - 119 с.
«Співець надії» - репертуарний збірник, присвячений 100-річному ювілею Василя Стефаника, складається з трьох розділів, до яких включено поезії-прсвяти, новели автора, інсценівки за творами письменника.

Ф1200535- хр
83.3(2=Укр)1я6
С 79
Стефаник, Василь Семенович. 
 Життя і творчість у документах, фотографіях, ілюстраціях / В. С. Стефаник; упоряд. Ф. П. Погребенник. - К.: Радянська школа, 1987. - 144 с.: іл.
В альбомі висвітлюється життєвий і творчий шлях Василя Стефаника за допомогою численних фотографій, документів, ілюстрацій, значна частина яких публікується вперше, в уривках з його творів та листів, висловлюваннях передових діячів української, російської, польської, чеської, словацької,, болгарської та інших культур, спогадах сучасників розкриваються найбільш важливі сторінки життя, літературної та громадської діяльності. “Між слова ваші...тиснулися великі сльози,мов перли. Страшно сильно пишете Ви. Так, якби-сте витесували потужною рукою пам`ятник для свого народу. Ви одні витесуєте його, ми всі не варт коло Вас нічого...” (О. Кобилянська).

1479996 - хр 
83.3(4УКР)я72
У 74
 Василь Стефаник // Усі українські письменники: довідник. - Х.: Торсінг плюс, 2008. – С. 237-243. - (Іду на урок). 
Видання містить дані про життя і долю українського письменника Василя Стефаника та його творчість. . “Стефаник сам був мужик, хлібороб з діда-прадіда і поет з витонченим естетичним смаком. Він ріс серед шедеврів усної народної творчості, що плекалася на хліборобських нивах, під стріхою убогих хатин, його памёять наповнилася обрядовими піснями, що супроводили селянську працю й весь побут хліборобський протягом тисячоліть” (М. Шумило).

106164 - хр
У1
Ч-46
Присвяти Васілеві Стефанику // Черемшина, Марко. Вибрані твори / М. Черемшина. - К.: Державне видавництво художньої літератури, 1949. – С. 291-306


1209339- хр
821.161.2
Ч-46
Присвяти Василеві Стефанику // Черемшина, Марко. Новели - К.: Наукова думка, 1987. – С. 232-243.

363232 - хр
У1
Ч-46 
Присвяти Василеві Стефанику // Черемшина, Марко. Твори  / М. Черемшина. - К.: Держлітвидав УРСР, 1960. – С. 291-304.

752112 - хр 
У1
Ч-46 
Присвяти Василеві Стефанику // Черемшина , Марко. Твори в 2-х томах / М. Черемшина. - К.: Наукова думка. Т. 2 : Посвяти Василю Стефанику / ред. Ф. П. Погребенник. - 1974. – С. 7-22.
До збірки увійшли етюди-присвяти Василю Стефанику. «Серед маю-весни, як помірки горбами розгорнули свої зелені хліба і напроти сонця їх вигрівали, а зозуля дурила мужиків щастям-урожаєм, – прийшов він на мужицькій світ на ниві, яку дєдє орали, а мати від межі відсапували...Мужики прижмурювали свої глибокі очі і розпізнавали, що цю дитину птахи з неба випросили, аби весь смуток із сіл забрала та й аби його буйним вітром вгору передала...І приріс він до села серцем і душею…» ( Марко Черемшина).

78517 - хр
8(с)Укр
Ш 32
Шаховський, С.  Творчість Василя Стефаника: лекція для студентів-заочників  факультету мови й літератури педагогічних інститутів / С. Шаховський. - К.: Державне учбово-педагогічне видавництво "Радянська школа", 1948. - 20 с.
Монографія літературознавця і критика Семена Шаховського присвячена творчості українського письменника, громадського й політичного діяча Василя Стефаника (1871–1936). Дослідник висвітлив життєвий і літературний шлях письменника, розглянув особливості мови його творів, тематичне й жанрове розмаїття, новаторство його творчості. Робота була написана як лекція для студентів-заочників факультету мови й літератури педагогічних інститутів.

114324 - хр 
8(с)Укр
Ш 32
Василь Стефаник // Шаховський, С. М. Хрестоматія критичних матеріалів: в 3-х томах / С. М. Шаховський. - К. ; Львів : Радянська школа.
 Т. 3. -  1949. - С. 114-147.
До хрестоматії влючені критичні та літературні статті, які характеризують світогляд, суспільно-політичну діяльність Василя Стефаника, а також автобіографічні й публіцистичні твори письменника.


Переглянути галерею видань