У цей день 16 квiтня

 

  У свiтi:
• День, коли була укладена перша українська конституція. «Пакти і Конституція вольностей Війська Запорозького» (повна історична назва – «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського між Ясновельможним гетьманом Пилипом Орликом та між Генеральною старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким, що за давнім звичаєм і за військовими правилами схвалені обома сторонами вільним голосуванням і скріплені найяснішим гетьманом урочистою присягою») – пам’ятка політико-філософської та правової думки України, яка сьогодні має назву Конституція Пилипа Орлика. Конституцію було прийнято на зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер (турецька назва – Бендери, нині це територія Молдови). Тому її інколи називають ще Бендерською конституцією. Текст конституції відомий у двох варіантах: староукраїнською та латинською мовами. Документ складається з преамбули та 16 статей. За оцінкою сучасних українських істориків, це перша європейська конституція в сучасному розумінні.

• 170 років від дня народження Анатоля Франса (справжнє прізвище – Анатоль Франсуа Тібо), французького письменника, автора романів „Таїс”, „Харчевня королеви Гусячі лапки”, „Боги жадають”, „Повстання ангелів”, збірки оповідань „Валтасар”, „Колодязь святої Клари” та ін. Помер 12 жовтня 1924 року.

• 125 років від дня народження Чарлза Спенсера Чапліна, американського актора, кінорежисера, сценариста, продюсера, композитора. Фільмографія: „Золота лихоманка”, „Вогні великого міста”, „Нові часи”, „Мсьє Верду”, „Великий диктатор”, „Вогні рампи”, „Король у Нью-Йорку”. Помер 25 грудня 1977 року.

• 1о років від дня народження Марка Лазаревича Галлая, радянського льотчика-випрбувача, письменника, Героя Радянського Союзу, інженера-методиста першого отряда космонавтів, який працював з першою групою космонавтів – «гагарінською шісткою». Помер 14 липня 1998 року. Чи знаєте Ви що? За однією версією, відоме гагаринське «Поехали!» було запозичене Ю. Гагаріним у Галлая. Галлай працював з космонавтами на тренажерах і перед початком вправи запитував: «Ну? Поехали?» «Поехали!» - відповідали йому.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека