У цей день 14 лютого

 

  У свiтi:
• Початок Нового церковного року – церковне новоліття (з 1918 р.). Інша назва свята – Церковний Новий рік. Святкування 14 вересня починається від стародавньої Іудеї, де в цей час відзначався Новий рік, який вів числення від створення світу, його було прийнято і християнською церквою у 325 р. на першому Вселенському Соборі в Нікеї. У Православній церкві всі роки, включаючи радянський період (вже з новим календарем), саме в цей день розпочинається новий рік, а православні християни просять Христа Бога благословити його. У народній традиції свято Новоліття отримало свою самобутню назву: «день Семена літопроводця», тобто день Семена (у просторіччі від імені Симеона Стовпника), який супроводжує новий рік (літо).

• День Преподобного Симеона Стовпника. Народна назва свята – «Семена», «Семена-літопроводця». Семена – початок справжньої осені. З цього дня починається старе «Бабине літо» (закінчується 21 вересня), завершується відліт ластівок. У народі кажуть: «Семен-літопроводець молоде «бабине літо» проводжає, а старе – наводить». На Семена існував давній звичай – «пострижини». Хлопчиків чотирьох років стригли і садили на коней. Про цей звичай говорили навіть: «На Семена дитя постригай і на коня саджай і на ловлю в поле виїжджай». У козацькі часи на Семена посвячували (чи то, радше, приймали) хлопців-підлітків у джури, перевіряли їхню кмітливість, силу, вміння володіти зброєю, починали навчати військової тактики та іншим козацьким премудростям. Вважалося, що весілля, які справляли з Семена до Гурія (28 листопада), є найбільш вдалими, довголітніми та щасливими. Цей день також є найбільш вдалим для переїзду до нового дому.

• Друге «Бабине літо» – період теплої та сухої погоди восени, пов’язаний зі стійким антициклоном. У народі цей період називають «Старе Бабине літо» (14–24 вересня). Вважалося, яка погода цього дня – така подальша осінь. Зазвичай у чей час хмари зникають, небо стає пронизливо блакитним і високим, а повітря особливо прозорим. Сонце світить тепло і ласкаво. Термін «Бабиного літа» недовгий – один-два тижні. Явище «Бабиного літа» відоме у багатьох країнах із помірним кліматом. В Америці це – «індіанське літо», у Франції – «літо святого Мартіна», у Німеччині – «бабусине літо», у Болгарії – «циганське літо», у Чехії – «павутинне літо».

• День мобілізаційного працівника України. Відзначається щорічно згідно з наказом міністра оборони України від 22.06.2000 р. «Про встановлення Дня мобілізаційного працівника».


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека