У цей день 12 липня

 

  У свiтi:
• День іспанської мови (ісп. Día E). Відзначається за ініціативою департаменту Організації Об’єднаних Націй зі зв’язків із громадськістю в День Святої Діви Пілар і День Іспанідад, які щороку стають великою національною подією. Спочатку свято на честь Богоматері Пілар відзначалося в Арагоні – одній із історичних областей Іспанії. З часом культ Богоматері Пілар став одним із найбільш шанованих у католицькій Іспанії. Одне із значень слова «Іспанідад» – спільнота, співдружність іспаномовних народів. І сьогодні іспанський вплив помітно в багатьох країнах. Іспанською мовою, за різними оцінками, розмовляє від 450 до 500 млн чоловік – жителі самої Іспанії, США, Мексики, країн Латинської та Південної Америки, деяких держав Африки. Іспанська – офіційна мова Організації Об’єднаних Націй, Європейського союзу, Африканського союзу, Організації американських держав. Виникла в Іспанії, звідки пізніше була перенесена іспанськими мандрівниками, колоністами та засновниками імперії до Західної півкулі та інших частин світу протягом минулих п’яти століть, іспанська мова – одна з 5-ти найбільших функціональних мов у світі. Вона одна з найголовніших глобальних мов (разом із англійською та французькою мовами), якою розмовляють на всіх континентах: найекстенсивніше в Північній і Південній Америці, Європі, та певних частинах Африки й Азії.

• Всесвітній день зору (World Sight Day). Відзначається у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в межах реалізації Глобальної програми боротьби зі сліпотою «Зір 2020: Право на зір» з метою залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору та реабілітації людей із порушенням зору. За даними Міжнародного агентства з профілактики сліпоти, приблизно 284 млн чоловік мають проблеми із зором, з них 39 млн не бачать зовсім. Хвороби очей вражають більше 19 млн дітей. Близько 80% випадків сліпоти можна було б уникнути в разі своєчасного лікування.

• 525 років від дня, коли Христофор Колумб відкрив Америку. Наведена дата є офіційною датою відкриття Колумбом Америки, бо саме у цей день він досяг острова Сан-Сальвадор на Багамському архіпелазі (о 1-й годині ночі матрос Р. де Тріана з «Пінти» побачив землю).

• 290 років від відновлення Гетьманства в Україні. Саме у цей день Д. Апостола обрали гетьманом Лівобережної України. ДОВІДКА. У 1728 р. новообраний гетьман їздив на коронацію Петра II, де подав петицію про відновлення державних прав України на основі Березневих статей 1654 р. У відповідь на гетьманську петицію російський уряд видав так звані «Рішительні пункти» 1728 р., які, ставши своєрідною конституцією Гетьманщини, значно обмежували гетьманську владу і політичну автономію Лівобережної України.

• 150 років від дня народження Миколи Федоровича Біляшівського, українського археолога, етнографа, мистецтвознавця, громадського та державного діяча, академіка, члена української фракції І Державної думи, члена Центральної Ради, одного із засновників Української Академії наук, автора численних мистецтвознавчих праць. Помер 21 квітня 1926 року.

• 105 років від дня народження Андрія Семеновича Михайлика, українського поета, автора поетичних збірок «Кінець ідилії», «Сонячний день» , перекладу поеми «Кому на Русі жити добре» та інших. Помер 23 жовтня 1937 року.

  На Днiпропетровшинi:
• 105 років тому (1912 р.) народився Григорій Пантелійович Кравченко, військовий діяч, генерал-лейтенант авіації, двічі Герой Радянського Союзу.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека