У цей день 12 липня

 

  На Днiпропетровшинi:
• 105 років тому (1912 р.) народився Григорій Пантелійович Кравченко, військовий діяч, генерал-лейтенант авіації, двічі Герой Радянського Союзу.

  У свiтi:
• День іспанської мови (ісп. Día E). Відзначається за ініціативою департаменту Організації Об’єднаних Націй зі зв’язків із громадськістю в День Святої Діви Пілар і День Іспанідад, які щороку стають великою національною подією. Спочатку свято на честь Богоматері Пілар відзначалося в Арагоні – одній із історичних областей Іспанії. З часом культ Богоматері Пілар став одним із найбільш шанованих у католицькій Іспанії. Одне із значень слова «Іспанідад» – спільнота, співдружність іспаномовних народів. І сьогодні іспанський вплив помітно в багатьох країнах. Іспанською мовою, за різними оцінками, розмовляє від 450 до 500 млн чоловік – жителі самої Іспанії, США, Мексики, країн Латинської та Південної Америки, деяких держав Африки. Іспанська – офіційна мова Організації Об’єднаних Націй, Європейського союзу, Африканського союзу, Організації американських держав. Виникла в Іспанії, звідки пізніше була перенесена іспанськими мандрівниками, колоністами та засновниками імперії до Західної півкулі та інших частин світу протягом минулих п’яти століть, іспанська мова – одна з 5-ти найбільших функціональних мов у світі. Вона одна з найголовніших глобальних мов (разом із англійською та французькою мовами), якою розмовляють на всіх континентах: найекстенсивніше в Північній і Південній Америці, Європі, та певних частинах Африки й Азії.

• Всесвітній день зору (World Sight Day). Відзначається у другий четвер жовтня під егідою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в межах реалізації Глобальної програми боротьби зі сліпотою «Зір 2020: Право на зір» з метою залучення глобальної уваги до проблем сліпоти, порушення зору та реабілітації людей із порушенням зору. За даними Міжнародного агентства з профілактики сліпоти, приблизно 284 млн чоловік мають проблеми із зором, з них 39 млн не бачать зовсім. Хвороби очей вражають більше 19 млн дітей. Близько 80% випадків сліпоти можна було б уникнути в разі своєчасного лікування.

• 525 років від дня, коли Христофор Колумб відкрив Америку. Наведена дата є офіційною датою відкриття Колумбом Америки, бо саме у цей день він досяг острова Сан-Сальвадор на Багамському архіпелазі (о 1-й годині ночі матрос Р. де Тріана з «Пінти» побачив землю).

• 290 років від відновлення Гетьманства в Україні. Саме у цей день Д. Апостола обрали гетьманом Лівобережної України. ДОВІДКА. У 1728 р. новообраний гетьман їздив на коронацію Петра II, де подав петицію про відновлення державних прав України на основі Березневих статей 1654 р. У відповідь на гетьманську петицію російський уряд видав так звані «Рішительні пункти» 1728 р., які, ставши своєрідною конституцією Гетьманщини, значно обмежували гетьманську владу і політичну автономію Лівобережної України.

• 150 років від дня народження Миколи Федоровича Біляшівського, українського археолога, етнографа, мистецтвознавця, громадського та державного діяча, академіка, члена української фракції І Державної думи, члена Центральної Ради, одного із засновників Української Академії наук, автора численних мистецтвознавчих праць. Помер 21 квітня 1926 року.

• 105 років від дня народження Андрія Семеновича Михайлика, українського поета, автора поетичних збірок «Кінець ідилії», «Сонячний день» , перекладу поеми «Кому на Русі жити добре» та інших. Помер 23 жовтня 1937 року.


 

Архiв календаря

 Сiчень  Лютий  Березень  Квiтень  Травень  Червень  Липень  Серпень  Вересень  Жовтень  Листопад  Грудень 

49047, г.Днепропетровск, ул.Савченко,10 Тел./факс:(0562) 42-31-19 E-Mail: library@libr.dp.ua

Copyright  ©  2000-2010 Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека